Okulary dla kierowców do jazdy w nocy

Jadąc samochodem w nocy Twoja widoczność znacznie słabnie. To dlatego, że oślepiają Cię reflektory innych aut. Widzenie mogą poprawić specjalne szkła. Sprawdź, jakie okulary do jazdy w nocy są najlepsze.

Okulary dla kierowców do jazdy w nocy

Według badań amerykańskiej National Highway Traffic Safety Administration na oślepienie nocą przez reflektory innych aut skarżą się głównie mężczyźni w wieku powyżej 45 lat i kobiety po 35 roku życia. Ale także oczy młodszych kierowców po kontakcie z mocnym światłem reflektorów potrzebują 2-5 sekund, aby ponownie zaadaptować się do ciemności. Jak sobie pomóc? Na pewno nie ciemnymi okularami przeciwsłonecznymi, bo przepuszczają mało światła i możesz nie zauważyć w nocy np. pieszego. Sprawdź, jaki typ szkieł będzie dla Ciebie najlepszy.  

REKLAMA
  • PolaryzacyjneŻółte soczewki rozjaśniają obraz, ale muszą mieć poprawiającą kontrast powłokę Blue Blocker lub polaryzację, która dodatkowo niweluje odblaski. Możesz wybrać okulary sportowe z wymiennymi szkłami, np. Arctica S-123, które kosztują około 140 zł.
  • Fotochromowe
    Szkła fotochromowe automatycznie dostosowują się do warunków oświetleniowych – przyciemnią się nawet do 82%, ale działanie najtańszych szkieł może zostać zaburzone przez filtr UV na szybie czołowej auta. Dobre będą szkła Transitions – kosztują ok. 300 zł.  
  • Antyrefleksyjne
    Okulary z powłoką antyrefleksyjną eliminują męczące dla oczu refleksy świetlne i obrazy odbite w szkłach. Przepuszczają całe światło, nie tak jak zwykłe okulary tylko ok. 87%. Taką powłokę można wybrać do okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych.  

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA