Okulary poprawiające widzenie w nocy

Czy istnieją szkła poprawiające widzenie w trudnych warunkach pogodowych i czy rzeczywiście okulary z żółtymi soczewkami poprawiają widzenie nocy?

Okulary dla kierowców

Około 90% decyzji podejmowanych przez kierowców opiera się na wrażeniach wzrokowych. W warunkach pogodowych, jakie są jesienią – we mgle czy o zmierzchu – widzenie poprawia powłoka Blue Blocker. Pomaga ona w rozpoznawaniu szczegółów na drodze i w ocenie odległości, choć nie osłabia świateł samochodów jadących z przeciwka.

Okulary z żółtymi soczewkami dostępne w wielu sklepach, czy internecie odcinają światło niebieskie o długości 400-500 nm, co może wpływać na brak postrzegania cienia na poboczu, którym może być rowerzysta lub pieszy. U każdego kierowcy powinno się regularnie przeprowadzać badanie wzroku – proces pogarszania się widzenia z wiekiem następuje powoli, do czego organizm się adaptuje. Zalecona w takim wypadku przez okulistę korekcja znacząco poprawia bezpieczeństwo kierowcy na drodze, a powłoki antyrefleksyjna czy Blue Blocker zwiększają komfort prowadzenia pojazdu.

Iwona Maślak - lekarz okulista

REKLAMA