O tym, jak często należy zmieniać opony i jak długo ich używać, słyszy się wiele sprzecznych porad i opinii. Tymczasem prawidłowe użytkowanie opon jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w trakcie jazdy.
Czy można jeździć latem na zimowych oponach?
Opony zimowe różnią się od tych, które stosujemy w cieplejszych miesiącach. Przede wszystkim mają głębszy bieżnik i mogą stawać się zbyt miękkie w wyższych temperaturach. W konsekwencji jazda na niewłaściwym ogumieniu wydłuża drogę hamowania o jedną czwartą i znacznie zwiększa ryzyko wypadku.
Analogicznie, letnie opony wykonane są z mniej elastycznej mieszanki, która twardnieje w niższych temperaturach tracąc przyczepność. Zmiana opon zarówno jesienią, jak i wiosną jest zatem koniecznością i służy zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie jazdy.
Czy warto przekładać zużyte opony na tylną oś pojazdu?
W momencie gdy opony przestają nadawać się do jazdy, należy bezzwłocznie wymienić je na nowe. Przekładanie opon pomiędzy przednią a tylną osią co sezon jest możliwe do czasu, w którym bieżnik jest wystarczająco wysoki do zapewnienia bezpieczeństwa jazdy.
Jednocześnie należy pamiętać o tym, żeby na tylnych kołach znalazły się opony w najlepszym stanie, ponieważ to właśnie tylna oś odpowiada za stabilizację toru jazdy. W innym wypadku w trakcie hamowania na zakrętach tylne opony mogą tracić przyczepność, powodując poślizg nadsterowny.