Opony sezonowe – fakty i mity

Opony całoroczne to alternatywa dla tych, którzy mieszkają w umiarkowanym klimacie i poruszają się głównie po mieście. Co warto o nich wiedzieć?

opony zimowe Shutterstock.com
Gdy na zewnątrz jest ciepło zimowe opony stają się zbyt miękkie. To sprawia, że wydłuża się droga hamowania, zwiększa opór toczenia i zużycie bieżnika
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

O tym, jak często należy zmieniać opony i jak długo ich używać, słyszy się wiele sprzecznych porad i opinii. Tymczasem prawidłowe użytkowanie opon jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Czy można jeździć latem na zimowych oponach?

Opony zimowe różnią się od tych, które stosujemy w cieplejszych miesiącach. Przede wszystkim mają głębszy bieżnik i mogą stawać się zbyt miękkie w wyższych temperaturach. W konsekwencji jazda na niewłaściwym ogumieniu wydłuża drogę hamowania o jedną czwartą i znacznie zwiększa ryzyko wypadku.

Analogicznie, letnie opony wykonane są z mniej elastycznej mieszanki, która twardnieje w niższych temperaturach tracąc przyczepność. Zmiana opon zarówno jesienią, jak i wiosną jest zatem koniecznością i służy zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Czy warto przekładać zużyte opony na tylną oś pojazdu?

W momencie gdy opony przestają nadawać się do jazdy, należy bezzwłocznie wymienić je na nowe. Przekładanie opon pomiędzy przednią a tylną osią co sezon jest możliwe do czasu, w którym bieżnik jest wystarczająco wysoki do zapewnienia bezpieczeństwa jazdy.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, żeby na tylnych kołach znalazły się opony w najlepszym stanie, ponieważ to właśnie tylna oś odpowiada za stabilizację toru jazdy. W innym wypadku w trakcie hamowania na zakrętach tylne opony mogą tracić przyczepność, powodując poślizg nadsterowny.

Czy stosowanie opon całorocznych jest bezpieczne?

Obecna technologia wytwarzania opon jest na tyle zaawansowana, że producenci są w stanie zaproponować ogumienie niemal idealnie pasujące do warunków panujących na drogach, zapewniające przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że opony całoroczne nie są w stanie zachować optymalnych właściwości w skrajnych warunkach pogodowych lub przy bardzo dynamicznej jeździe, dlatego najlepiej wyposażyć się w dwa komplety opon i zmieniać je regularnie.

Czy warto inwestować w opony rekomendowane przez producenta?

Przed wprowadzeniem nowego samochodu do oferty zespół ekspertów spędza do dwóch lat opracowując opony najlepiej dopasowane do danego modelu. Serie testów eliminują niepożądane właściwości opon użytkowanych w konkretnym pojeździe. Żadne inne akcesoria nie mają takiego wpływu na właściwości jezdne i bezpieczeństwo jak właśnie koła i opony. Z tego względu warto zainwestować w ogumienie rekomendowane przez producenta samochodów, ponieważ jest ono idealnie dopasowane do układu jezdnego i innych wymogów dla danego modelu.

Czy jazda zimą na letnich oponach autem z napędem 4x4 jest bezpieczna?

Napęd na cztery koła pozwala cieszyć się bardziej dynamicznym przyspieszeniem i zapewnia lepszą przyczepność. Nie oznacza to jednak, że prowadząc samochód z napędem na obie osie można zrezygnować ze zmiany opon zimną.

W napęd 4x4 wyposażone są najczęściej SUV-y, samochody uterenowione, usportowione czy specjalne wersje limuzyn. W tego typu autach, posiadających często większą masę i wyżej położony środek ciężkości, hamowanie lub jazda na zakręcie staje się jeszcze trudniejsza niż w samochodach osobowych. Z tego powodu, także w tym wypadku jazda na oponach nieprzystosowanych do warunków jezdnych zagraża bezpieczeństwu.

Przechowywanie ogumienia poza sezonem

Aby opony służyły jak najdłużej, po zakończonym sezonie należy je oczyścić usuwając brud i inne zanieczyszczenia, a następnie ustawić pionowo, obok siebie. Koła kompletne można składować powieszone lub ułożone w stos, jedno na drugim. Miejsce przechowywania powinno być chłodne, suche i nienasłonecznione. Tym, którzy nie dysponują odpowiednim miejscem do magazynowania kół, warsztaty wulkanizacyjne często oferują usługę "hotelu opon".

Zobacz także: opony całoroczne - czy są bezpieczne?

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz więcej:

Zobacz również:
REKLAMA