[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ
1OCEŃ
2.8

Opony zimowe: gdzie są obowiązkowe?

Opony zimowe są wymagane m.in. w czterech sąsiadujących z nami krajach. Za ich brak zapłacisz nawet kilkaset złotych mandatu.

Podróżowanie po Europie w sezonie zimowym może być kosztowne dla kierowców, którzy nie wyposażyli swoich samochodów w opony zimowe. Przy planowaniu wyjazdu na narty warto upewnić się, jakie przepisy obowiązują w konkretnym państwie. Może się okazać, że w niektórych krajach potrzebne jest dodatkowe wyposażenie.

Przedstawiamy listę najpopularniejszych krajów w Europie oraz obowiązujące tam przepisy:

REKLAMA
 • Austria - w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązek wyposażenia pojazdów w opony zimowe. Opony zimowe winny być zamontowane na wszystkich kołach i być oznaczone symbolem M+S lub M&S o głębokości rzeźby bieżnika min. 4 mm. Jeżeli ogumienie pojazdu nie spełnia tych warunków, to należy wozić ze sobą łańcuchy przeciwślizgowe.
 • Chorwacja - opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych (droga jest pokryta śniegiem lub śniegiem i lodem). Minimalna głębokość bieżnika to 4 mm, ale w bagażniku należy mieć łańcuchy zimowe. W przypadku braku wyposażenia pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy mogą być ukarani grzywną w wysokości ok. 95 euro.
 • Czechy - głębokość bieżnika opony – co najmniej 4 mm. Zimowe opony są obowiązkowe od 1.XI do 31.III. Jeśli ich nie masz, grozi Ci mandat do 2000 koron.
 • Francja - zaleca się używanie opon zimowych M+S o głębokości rzeźby bieżnika min. 3,5 mm. Na terenach górskich odpowiednio ze wskazaniami znaków drogowych obowiązek jazdy na oponach zimowych.
 • Holandia - Opony zimowe nie są obowiązkowe. Ze względu na niszczenie nawierzchni w Holandii nie jest dozwolone stosowanie opon z kolcami.
 • Litwa - minimalna głębokość bieżnika opony – 1,6 mm. Opony zimowe są obowiązkowe od 1.XI do 1.IV. Za ich brak – mandat do 40 litów (50 złotych).
 • Niemcy - minimalna głębokość bieżnika opony – 1,6 mm. Kierowcy powinni wyposażyć auta w opony odpowiadające warunkom zimowym. Za ich brak – mandat do 80 euro.
 • Norwegia - obowiązują opony zimowe, których bieżnik wynosi min. 3 mm, z kolcami lub bez. Opony z kolcami należy założyć na wszystkie 4 koła. Przepisy obowiązują z zasady od 1 listopada do 15 kwietnia (w północnych okręgach – w Finnmark, Nordland i Troms od 15 października do 1 maja), chyba że warunki pogodowe i drogowe wymuszają z nich korzystanie poza podanym okresem.
 • Słowacja - minimalna głębokość bieżnika – 3 mm. Jeśli na jezdni jest zwarta warstwa śniegu lub lodu, auto musi mieć opony zimowe. Mandat – 60 euro.
 • Szwecja - nakaz używania opon zimowych od 1 grudnia do 31 marca. Jazda na oponach letnich w tym okresie grozi mandatem 1 200 kr (ok. 600 zł), ale można używać zimówki w okresie od 1 października do 15 kwietnia. Opony zimowe powinny być oznaczone literami M+S. Mogą być z kolcami lub bez kolców. Opony kolcowane mogą być używane w okresie od 1 października do 15 kwietnia włącznie.
 • Włochy - w regionie Val d’Aoste obowiązek używania opon zimowych lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych w okresie od 15 października do 15 kwietnia. W innych regionach ten przepis jest stosowany w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia i wskazują nań znaki drogowe. Prędkość maksymalna dozwolona dla pojazdów wyposażonych w łańcuchy przeciwślizgowe to 50 km/h.

 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij