Opony zimowe: gdzie są obowiązkowe?

Opony zimowe są wymagane m.in. w czterech sąsiadujących z nami krajach. Za ich brak zapłacisz nawet kilkaset złotych mandatu.

Podróżowanie po Europie w sezonie zimowym może być kosztowne dla kierowców, którzy nie wyposażyli swoich samochodów w opony zimowe. Przy planowaniu wyjazdu na narty warto upewnić się, jakie przepisy obowiązują w konkretnym państwie. Może się okazać, że w niektórych krajach potrzebne jest dodatkowe wyposażenie.

REKLAMA

Przedstawiamy listę najpopularniejszych krajów w Europie oraz obowiązujące tam przepisy:

 • Austria - w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązek wyposażenia pojazdów w opony zimowe. Opony zimowe winny być zamontowane na wszystkich kołach i być oznaczone symbolem M+S lub M&S o głębokości rzeźby bieżnika min. 4 mm. Jeżeli ogumienie pojazdu nie spełnia tych warunków, to należy wozić ze sobą łańcuchy przeciwślizgowe.
 • Chorwacja - opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych (droga jest pokryta śniegiem lub śniegiem i lodem). Minimalna głębokość bieżnika to 4 mm, ale w bagażniku należy mieć łańcuchy zimowe. W przypadku braku wyposażenia pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy mogą być ukarani grzywną w wysokości ok. 95 euro.
 • Czechy - głębokość bieżnika opony – co najmniej 4 mm. Zimowe opony są obowiązkowe od 1.XI do 31.III. Jeśli ich nie masz, grozi Ci mandat do 2000 koron.
 • Francja - zaleca się używanie opon zimowych M+S o głębokości rzeźby bieżnika min. 3,5 mm. Na terenach górskich odpowiednio ze wskazaniami znaków drogowych obowiązek jazdy na oponach zimowych.
 • Holandia - Opony zimowe nie są obowiązkowe. Ze względu na niszczenie nawierzchni w Holandii nie jest dozwolone stosowanie opon z kolcami.
 • Litwa - minimalna głębokość bieżnika opony – 1,6 mm. Opony zimowe są obowiązkowe od 1.XI do 1.IV. Za ich brak – mandat do 40 litów (50 złotych).
 • Niemcy - minimalna głębokość bieżnika opony – 1,6 mm. Kierowcy powinni wyposażyć auta w opony odpowiadające warunkom zimowym. Za ich brak – mandat do 80 euro.
 • Norwegia - obowiązują opony zimowe, których bieżnik wynosi min. 3 mm, z kolcami lub bez. Opony z kolcami należy założyć na wszystkie 4 koła. Przepisy obowiązują z zasady od 1 listopada do 15 kwietnia (w północnych okręgach – w Finnmark, Nordland i Troms od 15 października do 1 maja), chyba że warunki pogodowe i drogowe wymuszają z nich korzystanie poza podanym okresem.
 • Słowacja - minimalna głębokość bieżnika – 3 mm. Jeśli na jezdni jest zwarta warstwa śniegu lub lodu, auto musi mieć opony zimowe. Mandat – 60 euro.
 • Szwecja - nakaz używania opon zimowych od 1 grudnia do 31 marca. Jazda na oponach letnich w tym okresie grozi mandatem 1 200 kr (ok. 600 zł), ale można używać zimówki w okresie od 1 października do 15 kwietnia. Opony zimowe powinny być oznaczone literami M+S. Mogą być z kolcami lub bez kolców. Opony kolcowane mogą być używane w okresie od 1 października do 15 kwietnia włącznie.
 • Włochy - w regionie Val d’Aoste obowiązek używania opon zimowych lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych w okresie od 15 października do 15 kwietnia. W innych regionach ten przepis jest stosowany w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia i wskazują nań znaki drogowe. Prędkość maksymalna dozwolona dla pojazdów wyposażonych w łańcuchy przeciwślizgowe to 50 km/h.

 

REKLAMA