Perfekcyjny Pan domu

Sam umyjesz auto lepiej niż zrobią to w myjni. Oprócz wody i gąbki potrzeba do tego kilku samochodowych kosmetyków. 

Auto po zimie
O samochód warto dbać zawsze. Szczególnie jednak - po cięższym, zimowym okresie eksploatacji.

Mniej wymagającym kierowcom wystarczą myjnie automatyczne lub bezdotykowe. Jednak takie mycie nigdy nie będzie równie dokładne jak mycie ręczne. Prawdziwi miłośnicy czterech kółek czyszczą auto sami, ale do tego potrzebne są czas, odpowiednie kosmetyki i akcesoria. Zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, czy tego typu porządki są dozwolone na terenie gminy, w której mieszkasz.

Nadwozie
Porządnie spłucz karoserię. Zamiast gąbki użyj rękawicy z mikrofibry. Przygotuj dwa wiadra – jedno z szamponem samochodowym, drugie z czystą wodą do płukania rękawicy. Owady zmywaj odpowiednim preparatem (15 zł) lub glinką polerską GlinClean (55 zł).

Kokpit
Kurz z tablicy rozdzielczej najlepiej usuwać ścierką z mikrofibry. Do czyszczenia zakamarków świetnie nada się pędzelek malarski. Unikaj stosowania preparatów, które dodatkowo nabłyszczają deskę rozdzielczą i odbijają promienie słoneczne. Na twarde plastiki dobry jest Cif.

Koła
Do czyszczenia obręczy kół najlepiej użyć specjalnego preparatu (od 10 zł). Zawiera chemię, która rozpuszcza pył z klocków hamulcowych. Jeśli preparatu nie ma akurat pod ręką, felgi można wyczyścić zwykłą pastą do zębów – działa równie skutecznie.

Tapicerka
Podstawowym narzędziem „sprzątającym” jest odkurzacz. Do usuwania plam z tapicerki wystarczy zwykła pianka do czyszczenia dywanów. Skórzaną tapicerkę powinniśmy czyścić profesjonalnymi kosmetykami samochodowymi – będzie bardziej elastyczna i mniej śliska.

Tym nie myj auta!
Nie wolno używać płynu do mycia naczyń, który pieni się niemal identycznie jak szampon samochodowy, lecz działa odtłuszczająco, usuwając całą warstwę ochronnych preparatów. Poza tym jego odczyn szkodzi lakierowi.

REKLAMA