Podróżowanie samochodem po Europie w 2022 roku – Wszystko, co potrzebne i ważne

Rozpoczyna się sezon urlopowy, planujemy więc wakacyjne wyjazdy, a wiele z nich samochodem za granicę, głównie po Europie. Jak się do nich przygotować i co trzeba wiedzieć o krajach, do których się wybieramy?

Europa shutterstock
Europa

W związku z pandemią COVID-19, wojną w Ukrainie oraz utrudnieniami z transporcie lotniczym wiele osób w tym roku wybierze się na wakacje samochodem. Poniżej znajdziecie kompendium, które warto przeczytać, by podróż po 10 najpopularniejszych krajach w Europie była bezpieczna i komfortowa. Warto poświęcić chwilę na przygotowanie, by nie tracić potem czasu i uniknąć niepotrzebnego stresu oraz kosztownych mandatów.

Przed wyjazdem zalecamy:

• sprawdzenie stanu technicznego auta, żeby nie zaskoczyło nas awarią w najmniej spodziewanym momencie, bo to zepsuje urlop i zrujnuje finanse
• sprawdzenie terminów przeglądu rejestracyjnego i okresu i zakresu ochrony ubezpieczenia OC i AC
• wykupienie, poza obowiązkowym ubezpieczeniem, Assistance obejmującego m.in. usługę holowania i pokrycie jego kosztów
• uzyskanie karty EKUZ (informacje na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz), dzięki której można skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Karta nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, rozsądny więc będzie zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego
• − sprawdzenie (pod linkiem: https://reopen.europa.eu/pl), jakie są wymagania poszczególnych krajów dotyczące COVID-19.

Lokalne przepisy większości krajów europejskich wymagają lub zalecają posiadanie dodatkowego wyposażenia, w każdym państwie jest ono inne, ale niezależnie od przepisów dla własnego bezpieczeństwa warto mieć w aucie:
• trójkąt ostrzegawczy
• zapasowy komplet żarówek (z wyjątkiem żarówek typu LED i im podobnych)
• gaśnicę
• apteczkę
• kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów.

Dla osób wybierających się za granicę samochodem przygotowaliśmy informacje, które z pewnością okażą się przydatne podczas wyjazdu. Dotyczą one 10 krajów, do których wyjeżdżamy docelowo albo przez nie przejeżdżamy w drodze do miejsca przeznaczenia. Wykorzystaliśmy dane m.in. PZM Travel i stron MSZ.

 

Austriashutterstock
Austria

AUSTRIA

Płatne drogi

Autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne, trzeba kupić winietę (w formie elektronicznej lub jako nalepkę, którą przykleja się na szybę czołową w widocznym miejscu), za jej brak grozi kara w wysokości 120 euro. Winietę elektroniczną trzeba kupić najpóźniej 18 dni przed planowanym wyjazdem od administratora autostrad (https://shop.asfinag.at/), tradycyjne natomiast są dostępne w placówkach PZM, a także na stacjach benzynowych w Austrii.

Ceny winiet dla aut osobowych do 3,5 tony wynoszą:
na 10 dni − 9,60 euro
na 2 miesiące − 28,20 euro
na rok (ważna do 31 stycznia 2023 r.) − 93,80 euro

Trzeba też pamiętać, i wliczać to w koszty, że przejazdy przez tunele są dodatkowo płatne, podobnie jak niektóre odcinki autostrad i dróg ekspresowych (więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/austria).
Jeśli samochód (do 3,5 tony) ciągnie przyczepę kempingową lub inną (np. pod łódź lub motocykl), nie trzeba kupować dodatkowej winiety na ciągnięty pojazd lub sprzęt.

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany − 50 km/h

Autostrady − 130 km/h (100 km/h − z przyczepą)

Pozostałe − 100 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Ceny paliw

LOB95 − 1,77 euro
LOB98 − 1,96 euro
Diesel − 1,90 euro
LPG − 1,12 euro

Mandaty

Wysokie mandaty grożą m.in. za przekroczenie prędkości i niezapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów, a także za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (więcej: https://www.oesterreich.gv.at/themen/dokumente_und_recht/fuehrerschein/7/Seite.041020.html). Mandaty trzeba płacić na miejscu, jeśli kierowca nie ma pieniędzy, policja za pokwitowaniem ma prawo zająć jego rzeczy. Służba graniczna ma takie uprawnienia jak policja. Nietrzeźwy kierowca zatrzymany podczas kontroli może zostać ukarany mandatem w wysokości od 300 do 5900 euro.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy - 0,5 promila

Strefa ekologiczna w Wiedniu

Można do niej wjechać tylko z ważną austriacką plakietką ekologiczną (Umwelt-Pickerl), za jej brak grozi grzywna 2180 euro. Warto korzystać z aplikacji, które podpowiedzą, gdzie są strefy ekologiczne.

Parkowanie w Wiedniu

Najlepiej zostawić samochód na parkingu przed miastem i skorzystać z komunikacji miejskiej. Od 1 marca tego roku prawie w całym mieście wprowadzono strefę krótkiego parkowania obowiązującą w dni robocze od 9 do 22, w weekendy parkowanie jest bezpłatne. Maksymalny czas parkowania wynosi 2 godziny. Cena za 30 minut postoju wynosi 1,10 euro.

Warto wiedzieć

W nocy jest obowiązek używania świateł mijania, w dzień powinny być one włączone, kiedy jest ograniczona widoczność (w przypadku mgły, opadów deszczu czy śniegu). W razie gęstej mgły oraz silnych opadów deszczu i śniegu można używać świateł przeciwmgłowych. Samochody zarejestrowane jako ciężarowe (także te do 3,5 tony) w miejscach, w których jest to wymagane, powinny mieć winietę ekologiczną. Kierowcy mają zakaz rozmawiania przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, nie wolno im też instalować wideorejestratorów w aucie (mandat za kamerkę może wynieść nawet 10 tys. euro). Samochód musi być wyposażony w apteczkę, kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. W niedziele sklepy są zamknięte.

Przydatne telefony

ogólny numer ratunkowy – (+43) 112
policja – (+43) 133
straż pożarna – (+43) 122
pogotowie ratunkowe (+43) 144
pomocy medyczna w Wiedniu – (+43) 141

Ambasada RP

Hietzinger Hauptstrasse 42C,
1130 Wiedeń,
tel. +43 1 87015100,
[email protected],
www.wieden.msz.gov.pl

 

Francjashutterstock
Francja

Francja

Płatne drogi

Autostrady są płatne, wysokość opłaty (pobiera się ją na bramkach, można płacić gotówką lub kartą) zależy od długości przejazdu oraz kategorii pojazdu. Są też bezpłatne odcinki autostrad, zarządzanych przez państwo, których długość wynosi około 3 tys. km, ich listę można znaleźć na stronie https://routes.fandom.com/wiki/Liste_des_sections_d%27autoroutes_fran%C3%A7aises_gratuites

Płatne są również przejazdy niektórymi wiaduktami, tunelami i mostami (koszty przejazdów można sprawdzić pod linkami: https://www.autoroutes.fr/fr/les-principaux-tarifs.htm, https://www.autoroutes.fr/en/routes.htm), bezpłatnie za to podróżuje się drogami szybkiego ruchu. Przeprawy Eurotunelem odbywają się co 15 minut w dzień i co 30 minut w nocy, przejazd trwa ok. 35 minut; nie są przewożone pojazdy z instalacją LPG.

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany − 50 km/h

Autostrady − 130 km/h (110 km/h − przy złych warunkach atmosferycznych)

Poza terenem zabudowanym − 90 km/h (80 km/h − na drodze dwukierunkowej bez separatora)

Drogi ekspresowe − 110 km/h

Ceny paliw

LOB95 − 1,87 euro
LOB98 − 1,93 euro
Diesel − 1,96 euro
LPG − 0,86 euro

Mandaty

Mandat za jazdę dla nietrzeźwego kierowcy może wynieść nawet 10 tys. euro. Jeśli kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość o ponad 30 km/h, policja ma prawo zatrzymać jego prawo jazdy. Za mniejsze przekroczenie prędkości grozi wysoki mandat, a policja lub żandarmeria mogą uniemożliwić jazdę, zatrzymując dokumenty samochodu − dalej można jechać po zapłaceniu na miejscu gotówką mandatu lub, gdy służby zatrzymały prawo jazdy, jeśli będzie prowadził inny kierowca. W razie odmowy zapłaty mandatu na miejscu sprawa może trafić do sądu, który ma prawo nałożyć na kierowcę grzywnę w wysokości 150 euro. Konsulaty nie mogą pomagać w opłacaniu mandatów lub interwencjach u miejscowych władz w sprawie anulowania mandatu.

 

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy
0,5 promila, a dla kierowców, którzy mają prawo jazdy krótko, limit jest obniżony do 0,2 promila.

Strefy ekologiczne

Francuska plakietka Crit'Air (strefy ekologicznej) jest wymagana do wjazdu do francuskich miast, w których utworzone strefy ekologiczne: Paryża, Grenoble, Lille, Strasburga i Lyonu. Za brak plakietki grozi mandat w wysokości od 68 do 375 euro. W Polsce plakietkę ekologiczną można zamówić za pośrednictwem PZM, kosztuje ona 65 zł (przewidywany czas oczekiwania wynosi do 30 dni).

Warto wiedzieć

Auto powinno być wyposażone w komplet zapasowych żarówek, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów auta − to wyposażenie obowiązkowe, za ich brak można dostać mandat 135 euro. Do wyposażenia zalecanego przez lokalne przepisy należą gaśnica, alkomat i apteczka. Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, dzieci do 10 roku życia przewozi się tylko w fotelikach. W trakcie jazdy kierowca nie może rozmawiać przez telefon, nie może go nawet trzymać w dłoni, musi korzystać z zestawu głośnomówiącego; mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy wynosi 90 euro. Karalne jest także korzystanie z zestawów słuchawkowych i słuchawek bluetooth. Zabronione jest używanie antyradaru, za jego posiadanie w aucie kierowca może dostać do 1500 euro mandatu. W Paryżu na ulicach warto stosować zasadę ograniczonego zaufania − kierowcy często nie używają kierunkowskazów, zdarza się też, że z prawego pasa jezdni skręcają w lewo i odwrotnie. W Paryżu również na rondach obowiązuje zasada pierwszeństwa samochodu nadjeżdżającego z prawej strony, poza Paryżem pierwszeństwo na rondzie ma auto, które już się na nim znajduje. Prawie wszędzie parkingi naziemne są znacznie tańsze niż podziemne. Gaz LPG nie jest zbyt popularny we Francji, nie można go zatankować na głównych stacjach przy autostradzie. W terenie niezabudowanym zaleca się używanie świateł mijania przez cały rok.

Przydatne telefony

numer alarmowy – (+33) 112,
policja – (+33) 17,
pogotowie ratunkowe – (+33) 15,
straż pożarna – (+33) 18

Ambasada RP we Francji

1 Rue de Talleyrand,
75007 Paris,
tel. +33 1 43 17 34 01
e.mail: [email protected]

Niemcy shutterstock
Niemcy

Niemcy

Płatne drogi

Z autostrad i dróg szybkiego ruchu można korzystać bezpłatnie. Płaci się tylko za przejazd przez Herrentunnel, który łączy Lubekę z Trevemunde (auto osobowe – 2,10 euro) oraz Warnowtunnel (auto osobowe - 4,40 euro; od listopada do kwietnia - 3,6 euro).

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany – 50 km/h

Autostrady – nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość to 130 km/h (80 km/h – z przyczepą)

Drogi ekspresowe – 130 km/h (80 km/h – z przyczepą)

Pozostałe – 100 km/h (80 km/h – z przyczepą)

Ceny paliw

LOB95 – 2,07 euro

LOB98 – 2,19 euro

Diesel – 2,07 euro

LPG – 1,11 euro

Mandaty

Policja może pobierać na miejscu mandaty do 35 euro. Przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, a w bardziej drastycznych przypadkach także zatrzymaniem prawa jazdy. Z policją lepiej nie dyskutować na temat wysokości mandatu, bo najczęściej to tylko pogarsza sytuację. Szczegółowy katalog wykroczeń drogowych i wysokości kar za każde z nich można znaleźć na stronie www.bussgeldkataloge.de. Odmowa zapłacenia mandatu na miejscu wiąże się zawsze ze skierowaniem sprawy do sądu i najczęściej z zatrzymaniem posiadanych przez kierowcę pieniędzy na poczet ewentualnej kary i kosztów postępowania.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy
0,5 promila, kierowcy, którzy mają poniżej 21 lat, a prawo jazdy krócej niż 2 lata – 0,0 promila


Strefy ekologiczne

Obejmują obszary centrów miast i są oznaczone znakami drogowymi z napisem Umweltzone. Do takich stref mogą wjeżdżać tylko samochody oznaczone specjalną plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Plakietkę można kupić w urzędach komunikacji, w stacjach diagnostycznych oraz w autoryzowanych warsztatach na terenie Niemiec, w Polsce za pośrednictwem PZM – jej koszt to 120 zł, a czas oczekiwania wynosi 14 dni. Kierowcy przekraczający granicę strefy ekologicznej bez wymaganej plakietki lub specjalnego zezwolenia muszą liczyć się z mandatem w wysokości 100 euro. Szczegółowe informacje na temat zielonych stref znaleźć można na stronie internetowej www.umweltbundesamt.de

Parkowanie

Samochód należy parkować zgodnie z kierunkiem ruchu i nie może on blokować ścieżek rowerowych. Trzeba bardzo uważać na pieszych i rowerzystów, którzy mają bezwzględne pierwszeństwo na przejściach i ścieżkach rowerowych. W razie kolizji z rowerzystą lub pieszym kierowca będzie musiał udzielić szczegółowych wyjaśnień, nawet jeśli nikt nie doznał obrażeń.

Warto wiedzieć

Dobrze mieć Assistance, ponieważ koszty napraw w warsztatach są bardzo wysokie, nie wolno też dokonywać samodzielnych napraw na drogach (np. na autostradach). Kierowca powinien mieć w samochodzie apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy i rękawice. Pojazd ciągnący przyczepę musi mieć 2 lusterka wsteczne. Dopuszczalny jest jednorazowy nocleg na parkingu lub przy ulicy w kamperze lub przyczepie kempingowej. Nie wolno nocować w rejonach parków narodowych i stref objętych ochroną.
Policja rygorystycznie kontroluje stan techniczny pojazdów. Jeżeli stwierdzi poważne usterki, może zatrzymać dowód rejestracyjny i nałożyć wysoką karę pieniężną (rzędu kilkuset euro), obciążyć kierowcę kosztami odholowania pojazdu do warsztatu i innymi opłatami administracyjnymi. Podobne konsekwencje mogą spotkać kierowcę, który samodzielnie naprawia samochód w niedozwolonym miejscu.
Zaleca się jazdę z włączonymi światłami mijania przez całą dobę, obowiązkowo trzeba ich używać w tunelach, a także jeśli warunki atmosferyczne ograniczają widoczność. Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m.

Ważne telefony

policja – 110

pogotowie ratunkowe/straż pożarna – 112

Ambasada RP w Niemczech

Lassenstr. 19-21,
14193 Berlin,
tel. +49 30223130,
[email protected],
www.berlin.msz.gov.pl

 

Szwajcariashutterstock
Szwajcaria

Szwajcaria

Płatne drogi

Jazda autostradami jest płatna, uprawnia do niej wykupienie winiety (tylko na cały rok, koszt 40 franków szwajcarskich). Winietę można kupić na przejściach granicznych, na stacjach benzynowych lub w Polsce za pośrednictwem PZM. Za brak winiety kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 franków, musi też dodatkowo wykupić winietę. Jeśli poruszamy się pojazdem z przyczepą, winietę musi mieć zarówno samochód, jak i przyczepa. Dodatkowo płatne są przejazdy przez tunele wysokogórskie, np. Św. Bernarda (jednorazowy ok. 30 CHF) oraz Munt la Schera (ok. 40 CHF, w dwie strony).

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany − 50 km/h

Autostrady 120 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Drogi ekspresowe 100 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Pozostałe 80 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Ceny paliw

LOB95 − 1,99 euro

LOB98 − 2,07 euro

Diesel − 2,19 euro

LPG − 1,10 euro

Mandaty

Wysokość kar nakładanych przez policję zależy od stanu majątkowego kierowcy. Jeśli kierowca dostanie mandat, musi go zapłacić na miejscu. Trzeba uważać, by nie złamać przepisów, bo kary są bardzo wysokie.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy
0,5 promila

Warto wiedzieć

Wyposażenie dodatkowe wymagane lokalnymi przepisami to trójkąt ostrzegawczy, zalecane − apteczka i gaśnica. Nie wolno korzystać z antyradaru ani montować wideorejestratora, grożą za to wysokie mandaty. Nocowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych do tego miejscach, jeśli ktoś śpi na parkingu przy autostradzie, musi się liczyć z mandatem. Policja szwajcarska słynie z dokładności i skrupulatności przy przeprowadzaniu kontroli, bardzo surowo podchodzi do przestrzegania przepisów drogowych. Jazda na światłach dziennych lub mijania jest obowiązkowa przez całą dobę.

Ważne telefony

pomoc drogowa 140 lub 0800 140 140

policja 117

pogotowie ratunkowe 144

straż pożarna 118

lub numer zunifikowany 112

 

Ambasada RP

Elfenstrasse 9,
Postfach, 3000 Bern 16,
tel. +41 31 358 02 40,
[email protected],
www.berno.msz.gov.pl

Włochy shutterstock
Włochy

Włochy

Płatne drogi

Za przejazdy autostradami trzeba płacić, darmowych jest tylko kilka odcinków na południu kraju. Płatność jest możliwa gotówką, kartą płatniczą lub kredytową oraz za pomocą zdalnego systemu Telepass, a wysokość opłaty zależy od przejechanego odcinka i rodzaju pojazdu. Opłaty są pobierane na bramkach. Płatne są również przejazdy tunelami Frejus, Grand St. Bernard oraz Mont Blanc. Informacje o wysokości opłat na danej autostradzie można znaleźć na stronie www.autostrade.it.

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany − 50 km/h
Obwodnice miejskie − 70 km/h
Teren niezabudowany − 90 km/h (70 km/h − z przyczepą)
Drogi ekspresowe − 110 km/h (70 km/h − z przyczepą)
Autostrady − 130 km/h (na oznaczonych autostradach trzypasmowych – 150 km/h; 80 km/h − z przyczepą)

Ceny paliw

LOB95 − 1,88 euro

LOB98 − 2,35 euro

Diesel − 1,87 euro

LPG − 0,85 euro

Mandaty

Kierowcy zza granicy muszą płacić mandaty na miejscu. Jeśli ktoś tego nie zrobi, musi zostawić samochód na parkingu depozytowym, wskazanym przez służby nakładające karę, a to oznacza, że trzeba też opłacić postój auta na parkingu. Jeśli kierowca przyjmie i zapłaci mandat, tym samym przyznaje się do wykroczenia drogowego, co sprawia, że nie może odwołać się później do wyższej instancji. Jeśli natomiast uważa, że mandat jest niesłuszny, powinien go przyjąć i złożyć kaucję za wymierzoną karę (równowartość mandatu), a potem odwołać się do prefekta lub sędziego pokoju, najpóźniej w ciągu 60 dni od daty wystawienia mandatu. Kary dla sprawców wypadków drogowych są surowe, kodeks drogowy przewiduje m.in. kategorię zabójstwa drogowego (spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h). Za znaczne przekroczenie prędkości, prowadzenie pod wpływem alkoholu i środków odurzających, zawracanie na autostradzie lub przed wjazdem na autostradę − oprócz mandatu − grozi zawieszenie prawa jazdy. Dopuszczalne jest nocowanie na parkingach autostradowych.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy
0,5 promila, wyjątkiem są kierowcy zawodowi i ze stażem krótszym niż 3 lata, dla których limit określono na 0,0 promila. Kierowcy mogą być kontrolowani na obecność innych substancji odurzających.

Warto wiedzieć

Wszyscy pasażerowie w samochodzie (z przodu i z tyłu) muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Przez telefon można rozmawiać, tylko korzystając z zestawu głośnomówiącego. W wyposażeniu samochodu powinny znajdować się kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy (wymagane lokalnymi przepisami), apteczka i gaśnica (zalecane). Dzieci do 12 roku życia lub o wzroście poniżej 150 cm można przewozić tylko na tylnych siedzeniach i na specjalnym siedzisku, które umożliwia zapięcie pasa bezpieczeństwa. We Włoszech jest obowiązek używania świateł mijania zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy poza terenem zabudowanym, a także podczas przejazdu tunelem. Tylne światła przeciwmgielne mogą być używane tylko, gdy widoczność ograniczona jest do 50 m.

Ważne telefony

pomoc drogowa - 803116/800116800

policja - 113

pogotowie ratunkowe - 118

straż pożarna - 115

lub numer zunifikowany 112

Ambasada RP

Via P.P. Rubens 20, 00197 Rzym,
tel. +39 06 362 04 200,
[email protected],
www.rzym.msz.gov.pl

Wielka Brytania shutterstock
Wielka Brytania

Wielka Brytania

Płatne drogi

To jeden z niewielu europejskich krajów, w którym obowiązuje ruch lewostronny. Autostrady i drogi szybkiego ruchu są bezpłatne, płatna jest jedynie obwodnica Birmingham (autostrada M6), trzeba też zapłacić za przejazdy niektórymi tunelami i mostami.

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany 48 km/h

Autostrady 112 km/h (96 km/h − z przyczepą)

Drogi ekspresowe 112 km/h (96 km/h − z przyczepą)

Pozostałe 96 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Ceny paliw

LOB95 − 1,89 euro

LOB98 − 2,01 euro

Diesel − 2,06 euro

LPG − 0,85 euro

Mandaty

Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości jest uzależniona od dochodu, jednak minimalna kwota to 100 funtów. Za zbyt szybką jazdę na autostradzie można dostać nawet do 2500 funtów kary.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy
0,8 promila

Strefa ekologiczna

W Londynie została wprowadzona Strefa Niskiej Emisji Spalin (Low Emission Zone − LEZ).
LEZ nie dotyczy samochodów osobowych i motocykli, niezależnie od miejsca rejestracji.
Zasady parkowania w Londynie
Ciągła żółta pojedyncza linia oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach określonych na znaku (zazwyczaj do 18.30), dopuszczalne jest jednak zatrzymanie się, by odebrać lub wysadzić pasażerów. Podwójna żółta linia to całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju. Ciągła czerwona pojedyncza linia oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach określonych znakiem, podwójna − bezwzględny zakaz zatrzymywania się i postoju. W strefie Clearways obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się oraz postoju. Stawki mandatów za nieprawidłowe parkowanie wynoszą od 60 do 80 GBP w zależności od strefy miasta. W niektórych strefach policja ma prawo założyć blokadę na koła. Za wjazd samochodem do centrum miasta jest wymagana opłata 15 GBP za dzień, kara za jej nieuregulowanie wynosi 160 GBP. W Wielkiej Brytanii są wyznaczone pasy dla autobusów, taksówek i rowerzystów, z których mogą korzystać tylko te pojazdy.

Warto wiedzieć

Wszyscy pasażerowie, z przodu i z tyłu, muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (kara za jazdę bez pasów − 60 funtów; jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu − grzywna 500 funtów), rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy jest zabroniona. Wyposażenie dodatkowe wymagane przez lokalne przepisy to trójkąt ostrzegawczy, a zalecane przez przepisy − apteczka, gaśnica i zapasowe żarówki. Klaksonu nie można używać od godziny 23.30 do 7.00 rano oraz na postojach, można z niego korzystać jedynie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Obowiązuje zakaz noclegów w przyczepach kempingowych i kamperach poza wyznaczonymi kempingami i na terenach prywatnych.
Kierowcy mają obowiązek używać świateł pozycyjnych w terenie zabudowanym dobrze oświetlonym, od zmierzchu do świtu. W terenie niezabudowanym lub zabudowanym, ale słabo oświetlonym jest obowiązek używania świateł mijania lub drogowych. Kierowcy zza granicy muszą dostosować światła swoich samochodów do ruchu lewostronnego − na stacjach benzynowych można kupić odpowiednie nalepki na reflektory.

Ważne telefony

pomoc drogowa − 0800 88 77 66

policja/pogotowie ratunkowe/straż pożarna − 999

lub numer zunifikowany − 112

Ambasada RP

47 Portland Place,
W1B 1JH Londyn,
tel. +44 207 2913 520,
[email protected],
www.londyn.msz.gov.pl

Hiszpaniashutterstock
Hiszpania

Hiszpania

Płatne drogi

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłaty zależy od przejechanego odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Autostrady bezpłatne mają oznaczenia A, płatne – AP. Tabele odcinków i aktualne ceny można sprawdzić na stronie https://www.autopistas.com/planifica-tu-viaje/mapa/.

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany − 50 km/h

Autostrady − 120 km/h (80-90 km/h − przyczepą)

Drogi ekspresowe − 100 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Pozostałe 90 km/h − (70 km/h − z przyczepą)

Ceny paliw

LOB95 − 1,86 euro

LOB98 − 1,99 euro
Diesel − 1,89 euro

LPG − 0,99 euro

Mandaty

Kierowca zza granicy musi zapłacić mandat na miejscu (nie można dostać mandatu kredytowego), dopiero wtedy może kontynuować jazdę. Hiszpańska policja drogowa (Guardia Civil de Tráfico) jest bardzo surowa – wszelkie wykroczenia karze wysokimi mandatami. Jeśli kierowca dostanie kilka mandatów, zostaną one zsumowane.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy
0,5 promila

Warto wiedzieć

Wyposażenie dodatkowe wymagane lokalnymi przepisami to kamizelka, trójkąt ostrzegawczy i koło zapasowe, a zalecane lokalnymi przepisami − apteczka, zapasowe żarówki, gaśnica. Jeśli kamper lub przyczepa kempingowa (razem z autem) − również te zza granicy − mają długość ponad 12 m długości, muszą mieć 1 lub 2 żółte naklejki odblaskowe umieszczone z tyłu (1 naklejka o wymiarach 130 x 25 cm lub 2 naklejki o wymiarach ok. 50 x 25 cm). Naklejki są dostępne w sklepach z akcesoriami samochodowymi. Dopuszczalne jest nocowanie na parkingach autostradowych, ulicach i placach, ale warto zwracać uwagę na lokalne ograniczenia. W tunelach oraz w nocy podczas jazdy po autostradach i drogach ruchu szybkiego, nawet gdy są dobrze oświetlone, jest obowiązek używania świateł mijania. Dopuszcza się używanie świateł pozycyjnych w nocy, w terenie zabudowanym i na drogach jednopasmowych (o ile droga jest odpowiednio oświetlona). Światła przeciwmgielne są obowiązkowe przy złych warunkach atmosferycznych; w razie braku świateł przeciwmgielnych należy używać jednocześnie świateł mijania i świateł pozycyjnych.

Ważne telefony 

Alarmowy - 112
Pogotowie Ratunkowe - 061
Straż Pożarna - 080
Policja lokalna - 092
Policja krajowa
- 091
Informacja turystyczna - 010
Pomoc drogowa +34 91 594 93 47

Ambasada RP

Calle Guisando 23 bis,
28035 Madryt,
tel. +34 913 736 605,
[email protected],
www.madryt.msz.gov.pl

Chorwacjashutterstock
Chorwacja

Chorwacja

Płatne drogi

Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny. Wysokość opłat jest zależna od odcinka drogi i kategorii pojazdu (ceny dostępne pod linkami: https://www.hak.hr/info/cestarine/, https://www.hac.hr/hr/cestarina/cjenik). Można płacić gotówką w HRK lub EUR (reszta jest wydawana w kunach). Płatne jest korzystanie z mostu Krk, tunelu Ucka, tunelu Sveti Ilja oraz mostu Mirna na Istrii. 20-kilomterowy odcinek autostrady dalmatyńskiej (w okolicy Neum) należy do Bośni i Hercegowiny – obowiązuje na nim Zielona Karta. Informacje o aktualnej sytuacji na drogach i przejściach granicznych można znaleźć w prowadzonej w języku chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim, na bieżąco aktualizowanej stronie https://www.hak.hr/.

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany − 50 km/h

Autostrady − 130 km/h (90 km/h − z przyczepą)

Drogi ekspresowe − 110 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Pozostałe drogi − 90 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Ceny paliw

LOB95 − 1,67 euro

LOB98 − 1,87 euro

Diesel − 1,76 euro
LPG − 0,98 euro

Mandaty

Za wykroczenie popełnione pod wpływem alkoholu kierowca może zostać ukarany dużym mandatem, odebraniem prawa jazdy, a nawet pozbawieniem wolności. Mandaty płaci się na miejscu wykroczenia lub na najbliższej poczcie. Policjant ma prawo zatrzymać paszport i dokumenty pojazdu kierowcy, który nie może zapłacić mandatu − do czasu uregulowania należności − a kierowcę, który uczestniczył w kolizji drogowej, skierować do sądu do spraw wykroczeń. Nieopłacenie mandatu może być w przyszłości przedmiotem windykacji, a kierowca może zostać zatrzymany na granicy podczas kolejnego wjazdu do Chorwacji i osadzony w areszcie do czasu opłacenia zaległych kar.
Zły stan techniczny to ryzyko mandatu lub nawet zatrzymania auta.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy
0,5 promila, kierowcy do 24 lat oraz zawodowi – 0,0 promila

Warto wiedzieć

W samochodzie muszą się znajdować kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki i apteczka, wyposażenie zalecane to linka holownicza i gaśnica. Nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy podczas jazdy, chyba że używa się zestawu głośnomówiącego. Wszyscy podróżujący w samochodzie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też bardzo uważać z parkowaniem, bo samochód pozostawiony w niedozwolonym miejscu policja chorwacka bardzo szybko odholowuje na parkingi policyjne, a kierowcy dostają wysokie mandaty. Nieużywany hak holowniczy w aucie trzeba zdemontować, inaczej można dostać mandat. Nie wolno nocować w przyczepach kempingowych i kamperach poza wyznaczonymi do tego miejscami. Jest obowiązek używania świateł mijania w nocy, w dzień natomiast jedynie podczas ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu).

Ważne telefony

pomoc drogowa 1987 lub +38511987

policja 92

pogotowie ratunkowe 94

straż pożarna 93

numer zunifikowany 112

telefon alarmowy do pomocy drogowej Chorwackiego Automobilklubu (HAK): +385 1 1987
centrum informacji: + 385 72 777 777, + 385 1 464 0800

Ambasada RP

Miramarska 23,
10000 Zagrzeb,
tel. +385 1 4899444,
[email protected],
www.zagrzeb.msz.gov.pl

Czechyshutterstock
Czechy

Czechy

Płatne drogi

Jazda autostradami i drogami ekspresowymi jest płatna, żeby móc się nimi poruszać, trzeba kupić winietę, obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne (więcej informacji na stronie https://edalnice.cz/#/validation).

Są trzy rodzaje winiet:
− na 10 dni (310 CZK),
− na miesiąc (440 CZK),
− na rok (1500 CZK).

Nie trzeba kupować dodatkowej winiety na przyczepę ciągniętą przez pojazd o maksymalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony. Za brak ważnej winiety grozi mandat nawet do 100 000 CZK. Winiety można kupić on-line (na stronie https://edalnice.cz/#/validation), a także na przejściach granicznych, stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych. Drogi bezpłatne są oznaczone napisem „BEZ POPLATKU”.

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany − 50 km/h

Autostrady − 130 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Drogi ekspresowe − 110 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Pozostałe − 90 km/h (80 km/h − z przyczepą)

Ceny paliw

LOB 95 − 1,73 euro
LOB98 − 1,76 euro

Diesel − 1,81 euro

LPG − 0,83 euro

Mandaty

Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i substancji odurzających grozi mandat do 50 000 CZK i dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach. W niektórych sytuacjach policjant może pobrać od kierowcy kaucję (od 5 tys. do 50 tys. CZK za jedno wykroczenie) na poczet przyszłej kary. Jeśli kierowca odmówi zapłaty kaucji, policjant ma prawo uniemożliwić mu dalszą jazdę. Czescy policjanci nakładają surowe kary na kierowców za zbyt szybką jazdę − wykroczeniem drogowym jest przekroczenie dozwolonej prędkości już o kilka km/h; mandaty za zbyt wysoką prędkość wynoszą od 1500 do 10 000 CZK. Jeśli znacząco przekroczymy prędkość, możemy też dostać zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach na okres od 1 do 6 miesięcy. Za znaczące przekroczenie prędkości uważa się jazdę o 20 km/h wyższą niż dopuszczają przepisy w terenie zabudowanym i o 30 km/h poza nim. Za łamanie przepisów ruchu drogowego cudzoziemiec dostaje też punkty karne − po przekroczeniu limitu 12 punktów otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach przez 1 rok, a jego prawo jazdy zostanie zatrzymane. Jeśli kierowca złamie ten zakaz, grozi mu mandat w wysokości od 25 000 do 50 000 CZK.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy
0,0 promila

Każdy kierowca, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, jest uważany za osobę pod wpływem alkoholu.

Warto wiedzieć

Wszyscy pasażerowie w aucie, również na kanapie, muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci, które mają poniżej 150 cm wzrostu i 36 kg wagi, przewozi się w fotelikach. W trakcie jazdy kierowca może rozmawiać przez telefon, tylko jeśli korzysta z zestawu głośnomówiącego. Wyposażenie samochodu wymagane przez lokalne przepisy to apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników do auta, klucz do kół i podnośnik, koło zapasowe lub komplet naprawczy do opon. Zabronione jest używanie antyradaru (mandat do 5000 CZK). Auto ciągnące przyczepę musi mieć dodatkowe lusterka boczne. Dopuszczalny jest nocleg w przyczepach i kamperach na parkingach autostradowych, ulicach i placach. W Czechach jest obowiązek używania świateł mijania przez cały rok zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ważne telefony

pomoc drogowa 1230/+420261104123

policja 158

pogotowie ratunkowe 155

straż pożarna 150

numer zunifikowany 112

Ambasada RP

Valdstejnska 8,
118 01 Praga,
tel. +420 257 099 500,
[email protected],
www.praga.msz.gov.pl

Słowacjashutterstock
Słowacja

Słowacja

Płatne drogi

Przejazd autostradami, drogami ekspresowymi oraz drogami I klasy jest płatny. Przed wjazdem na płatne drogi znajduje się znak z białym samochodem na niebieskim tle. Obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. Winietę można kupić w punktach obsługi, w automatach samoobsługowych i za pomocą aplikacji mobilnej (więcej informacji o sprzedaży winiet, wykaz płatnych dróg, rodzaje winiet itp. na stronie: www.eznamka.sk).

Winieta kosztuje:
− na 10 dni − 10 euro,
− na miesiąc − 14 euro,
− na rok − 50 euro.

W przypadku zespołu pojazdów winietę trzeba kupić dla samochodu i przyczepy. Aktualne informacje o sytuacji na drogach i przejściach granicznych Słowacji można znaleźć na stronie: www.stellacentrum.sk.

Ograniczenia prędkości

Teren zabudowany − 50 km/h

Autostrady − 130 km/h (90 km/h − z przyczepą)

Drogi ekspresowe − 130 km/h (90 km/h − z przyczepą)

Pozostałe − 90 km/h (90 km/h − z przyczepą)

Ceny paliw

LOB95 − 1,70 euro
LOB98 − 1,89 euro

Diesel − 1,71 euro

LPG − 0,86 euro

Mandaty

Mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości są bardzo wysokie i są nakładane bardzo rygorystycznie: do 800 EUR na miejscu, do 1000 EUR w postępowaniu mandatowym przeprowadzonym w komisariacie policji. Jeśli kierowca nie zapłaci mandatu gotówką na miejscu, służby zatrzymają jego prawo jazdy do 15 dni. W tym czasie trzeba zapłacić mandat, w przeciwnym razie prawo jazdy zostanie zatrzymane do czasu, kiedy kierowca ureguluje płatność. Prawo jazdy można odebrać tylko osobiście, w urzędzie policji, którego funkcjonariusze zatrzymali dokument.

Zawartość alkoholu we krwi kierowcy
0,00 promila

Jeśli kierowca odmówi badania na zawartość alkoholu we krwi, jest uważany za osobę pod wpływem alkoholu.

Warto wiedzieć

Kierowca nie może montować żadnych uchwytów ani urządzeń na środku przedniej szyby pojazdu, ponieważ ograniczają widoczność. Nie wolno nocować w przyczepach kempingowych i kamperach poza wyznaczonymi kempingami. Wyposażenie dodatkowe wymagane lokalnymi przepisami to apteczka, rękawiczki, kamizelka, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe bezpieczniki i żarówki, linka holownicza, koło zapasowe. Wszyscy podróżujący samochodem muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, również na tylnych siedzeniach. Kierowca w trakcie jazdy nie może używać telefonu komórkowego. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w fotelikach. Przez cały rok obowiązuje jazda na światłach mijania zarówno w dzień, jak i w nocy. Światła przeciwmgielne mogą być używane przy ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu).

Ważne telefony

pomoc drogowa − 18 124 lub +421 2 682 492 11

policja/pogotowie ratunkowe/straż pożarna − 112

Ambasada RP

ul. Paulínyho 7,
814 91 Bratysława,
tel. +421 2 5441 3193,
[email protected],
www.bratyslawa.msz.gov.pl

 

* ceny paliw − ze strony PZM Travel z 17 maja 2022 roku.

Zobacz również:
REKLAMA