[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Polerowanie lakieru - radzimy jak zrobić to nie uszkadzając nadwozia

Nawet nowy lakier samochodowy już po 2-3 latach jest usiany drobnymi ryskami. Aby przywrócić mu pierwotny blask, wypoleruj go. Polerowanie lakieru – zobacz, jak to zrobić łatwo i bezpiecznie.

(Tomasz Wilczyński z Wilczynsky Studio)

Jakich użyć materiałów - gąbką lub polerką

Lakier możesz polerować ręcznie za pomocą gąbki polerskiej lub mechanicznie przy użyciu polerko-szlifierki. Amatorom drugiego rozwiązania polecamy polerki orbitalne (poruszające się po nieregularnych elipsach) o średnicy talerza do 125 mm – to niemal niemożliwe, by takim sprzętem przypalić lakier.

W zależności od stanu lakieru podziel pracę na 3-4 etapy: zacznij polerowanie pastą mocnościerną (gradacja 500), a skończ wykończeniową (gradacja 2000). Przestrzegaj liczby obrotów talerza, podanej na opakowaniu pasty – nie ma sensu korzystać z wyższych obrotów. Lakier ma grubość około 160 mikrometrów, ale wierzchnia warstwa tylko ok. 40. Możesz ją bezpiecznie spolerować (mechanicznie) maksymalnie 4 razy.

REKLAMA

Polerowanie lakieru - jak wykonać samodzielnie?

Polerowanie lakieru - dokładne mycie autaRys. Mirosław Łuckoś  Polerowanie lakieru - glinkowanie lakieruRys. Mirosław Łuckoś  Polerowanie lakieru - oklejanie plastikówRys. Mirosław Łuckoś
1. Dokładne mycie auta 2. Glinkowanie lakieru 3. Oklejenie plastików 
Przygotuj dwa wiaderka, jedno z szamponem, drugie do płukania rękawicy z mikrowłókien. Umyj każdy zakamarek, ponieważ pozostawiony brud podczas polerowania stworzy nowe, głębokie rysy w lakierze. Trudno zmywalne ślady, np. smołę, możesz usunąć preparatem chemicznym typu „tar and glue”. Ważnym etapem przygotowania lakieru jest glinkowanie. Polecamy kupno miękkiej glinki (będzie bezpieczna dla lakieru), która kosztuje ok. 60-80 zł. To coś na kształt plasteliny, która zbiera twarde zabrudzenia z lakieru. Ugnieć z niej „kulkę” i czyść lakier posuwistymi ruchami. Koniecznie na mokro! Nawet najdrobniejsza pasta ścierna może zniszczyć chrom i chropowate plastiki – usunięcie zaschniętej pasty często bywa niemożliwe.  Dlatego przed pastowaniem oklej dokładnie taśmą (np. 3M lub Boll) uszczelki, klamki, emblematy i nielakierowane zderzaki.
Polerowanie lakieru - polerowanie ręczneRys. Mirosław Łuckoś  Polerowanie lakieru -  odtłuszczanie lakieruRys. Mirosław Łuckoś  Polerowanie lakieru - woskowanieRyś. Mirosław Łuckoś 
4. Polerowanie ręczne 5. Odtłuszczanie lakieru 6. Woskowanie 
Polerowanie lakieru to zdzieranie jego wierzchniej warstwy – aby nie „dokopać” się do podkładu, wybierz lekkościerne pasty, np. Sonax. Nałóż środek na gąbkę polerską (najlepiej owalną) i okrężnymi ruchami wcieraj ją w lakier. Po spolerowaniu każdego elementu ręcznikiem z mikrowłókien usuń z niego nadmiar pasty.  Po wypolerowaniu lakieru auto należy umyć. Do wysuszenia najlepiej wziąć nowe (!) ręczniki z mikrowłókien (min. 360 g). Aby usunąć resztki pasty polerskiej, możesz użyć preparatów odtłuszczających (mleczka lub płynu; tylko środków niezawierających olejków), np. Diamondbrite (ok. 25 zł).  Aplikacja twardego wosku znacząco poprawia wygląd lakieru i ochroni go przez kilka miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów w cenie 30-50 złotych. Nakładaj wosk miękką gąbką, najlepiej w ciepłym garażu. Gdy wosk przeschnie, spoleruj go ręcznikiem; woskuj i poleruj element po elemencie.

Jakiej firmie zaufać - znajdź specjalistów

Jeżeli nie chcesz brudzić rąk, oddaj auto w ręce fachowców. Odświeżaniem lakieru do niedawna zajmowały się zakłady lakiernicze (koszt 200-500 złotych), ale o ile te dobrze sobie radzą z usuwaniem rys, to wykończenie lakieru na błysk stało się domeną firm car detailingowych (koszt od 400 zł).

Takie studia wypolerują oraz zabezpieczą karoserię m.in. powłokami ceramicznymi, które chronią lakier przez kilka lat. „Studia car detailingu specjalizują się w renowacjach lakieru, począwszy od szybkiego odświeżenia, na korekcie kończąc. Można usunąć do 95% zarysowań. Cały proces może trwać nawet kilka dni” – mówi Tomasz Wilczyński z Wilczynsky Studio z Wrocławia.

zobacz galerię

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij