Pomóż!

Co roku w wakacje zdarza się najwięcej wypadków. Jeśli będziesz świadkiem jednego z nich, nie czekaj – działaj! Możesz komuś uratować życie.

Pomóż!

Zabezpiecz miejsce wypadku

Włącz wszystkie światła w swoim samochodzie i zaparkuj go tak, by był dodatkową barierą między miejscem wypadku a pasem ruchu. Ustaw trójkąt ostrzegawczy przed miejscem zdarzenia.

Policz ofiary i wezwij pomoc

Zadzwoń pod numer 999 na pogotowie ratunkowe albo pod europejski numer alarmowy – 112. Poinformuj służby o miejscu i rodzaju zdarzenia, liczbie poszkodowanych i ich stanie, podaj numer ze słupka przy drodze. Jeśli w wypadku uczestniczyła cysterna, opisz dyspozytorowi tabliczkę z symbolem na jej obudowie, poinformuj jeżeli uszkodzony został słup elektryczny albo że dostęp do ofiar może być utrudniony. Podaj też swoje nazwisko i telefon kontaktowy. Zapytaj o dalsze instrukcje.

Zajmij się nieprzytomnymi

Zwykle najpilniejszej pomocy potrzebują ci, którzy są najciszej. Sprawdź stan każdego z poszkodowanych – jeśli ofiara reaguje na zawołanie, pozostaw ją w aucie do przyjazdu pogotowia. Jeśli nie reaguje, sprawdź czy oddycha.

Przyłóż policzek do jej ust na 10 s – jeśli nie czujesz oddechu, nie słyszysz jego świstu ani nie widzisz unoszącej się klatki piersiowej, musisz bezzwłocznie działać. Wyciągnij człowieka z auta, połóż na plecach, lekko odchyl jego głowę do tyłu i unieś żuchwę. Wykonuj na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy aż do przyjazdu pogotowia albo do chwili, gdy zauważysz, że ratowany oddycha.

Jeśli nie możesz się przemóc do wykonania wdechów, nieprzerwanie uciskaj klatkę piersiową ofiary. Gdy poszkodowany zacznie oddychać, zostań przy nim i obserwuj jego stan.

Jeśli są inni potrzebujący pomocy, ratowanego ułóż w pozycji bezpiecznej i zajmij się nimi. Przytomni poszkodowani do przyjazdu pogotowia powinni pozostać w autach – dla własnego dobra – i jak najmniej się ruszać, by nie zwiększyć ewentualnych obrażeń wewnętrznych.

Ofiary wyciągamy z auta tylko w dwóch przypadkach – gdy ich stan wymaga przywrócenia krążenia albo gdy pozostanie w samochodzie może być dla nich groźne (wyciek paliwa, mgła itp.).

Nie pomagając zaszkodzisz sobie

Nie obawiaj się, że nieumiejętną pomocą zrobisz komuś krzywdę – krzywdę wyrządzasz, nie robiąc nic. I miej na uwadze, że za nieudzielenie pomocy kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej? 

Ustaw ramiona

 

Pomóż!

Rękę poszkodowanego, która jest bliżej Ciebie przesuń ku górze ciała, drugą przełóż w poprzek klatki piersiowej i przytrzymaj przy policzku.

Unieś kolano

 

Pomóż!

Nogę ofiary znajdującą się dalej od Ciebie chwyć wolną ręką i unieś do góry kolano, nie odrywając stopy poszkodowanego od podłoża.

Połóż na boku

 

Pomóż!

Trzymając poszkodowanego za uniesione kończyny ułóż go na boku. Odchyl głowę do tyłu, by zapewnić drożność dróg oddechowych.

REKLAMA