Pożar samochodu – najczęstsze przyczyny

Nawet 8 tysięcy samochodów płonie każdego roku, a przyczyn jest wiele. Od zaparkowania na suchej trawie czy w słońcu, po usterki i awarie. Jak uniknąć zagrożenia i jak ugasić pożar?

Samochód zniszczony w pożarze fot. Shutterstock
Samochód zniszczony w pożarze

W czasie upałów kierowcy powinni być szczególnie świadomi tego, że samochody mogą być źródłem zagrożenia pożarowego. Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej w poprzednich latach dochodziło do około 8 tysięcy pożarów samochodów osobowych rocznie. Podczas gdy niektóre pożary samochodów są spowodowane kolizjami, częściej jednak są one wywołane usterkami technicznymi, ale także pozostawieniem pojazdu z rozgrzanym jazdą katalizatorem na suchej wysokiej trawie czy pozostawienie w kabinie łatwopalnych cieczy, które w pełnym słońcu mogą ulec zapłonowi.

W letnich wysokich temperaturach samochód może stanowić poważne zagrożenie pożarowe. Przy temperaturze zewnętrznej 35 stopni Celsjusza wnętrze zaparkowanego na słońcu samochodu może w ciągu godziny nagrzać się do blisko 50 stopni. Niektóre elementy tapicerki mogą osiągać nawet znacznie wyższe temperatury – na przykład fotele czy kierownica do przeszło 50, a deska rozdzielcza nawet do prawie 70 stopni. Wówczas w samochodzie może dojść do eksplozji lub samozapłonu różnych przedmiotów, takich jak zapalniczka, alkoholowy płyn do dezynfekcji rąk czy nawet wkład z odświeżaczem powietrza.

Dlaczego samochód może się zapalić?

Jak wskazują eksperci, samochody zapalają się z kilku powodów. Większości można uniknąć, dbając choćby o stan techniczny i usuwanie przyczyn wycieków. Wśród nich wymienić można:

 • Wyciek paliwa
  • Benzyna czy olej napędowy są łatwopalne, a do rozpalenia ognia wystarczy niewielka iskra w pobliżu oparów. Źródłem wycieków paliwa są luźne połączenia w układzie paliwowym, stare przewody paliwowe, wadliwe uszczelki lub po prostu zepsute części.
 • Przegrzanie
  • Benzyna ulega samozapłonowi w temperaturze około 300°C, płyn hamulcowy w około 280°C, a olej automatycznej skrzyni biegów ulega samozapłonowi w temperaturze około 320°C. Oznacza to, że mogą one zapalić się spontanicznie bez iskry, chociażby od rozgrzanych elementów układu wydechowego. Przyczyny przegrzania obejmują uszkodzony przekaźnik i wentylator chłodnicy, nieszczelną chłodnicę lub wadliwą pompę cieczy chłodzącej.
 • Wadliwa elektryka
  • Źle wykonane lub luźne okablowanie mogą wywołać iskrę i spowodować pożar. Innym powodem jest przeciążenie instalacji. Czasami, gdy bezpiecznik się przepali, złym rozwiązaniem jest zastąpienie go bezpiecznikiem o wyższym amperażu. Powoduje to przeciążenie prądowe, które może stopić izolację przewodu i stać się zagrożeniem pożarowym.
 • Źle zamontowane akcesoria
  • Oprócz złego okablowania, także wadliwie zainstalowane akcesoria stanowią zagrożenie pożarowe. Samo akcesorium może być nieszkodliwe, ale problem pojawi się w razie złego poprowadzenia przewodów, omijania bezpieczników i nadmiernego zapotrzebowania na prąd.
 • Wyciek oleju silnikowego
  • Mimo, że olej silnikowy nie pali się łatwo, to gdy wycieknie do bardzo gorącego kolektora wydechowego, spala się i może doprowadzić do pożaru.
 • Wypadek drogowy
  • W przypadku poważnych wypadków przewody paliwowe lub zbiornik paliwa mogą zostać uszkodzone i spowodować pożar. Chociaż nowoczesne samochody są projektowane z myślą o tym i mają bardzo dobrze chronione układy paliwowe, starsze samochody mogą być bardziej narażone na zapalenie się w razie wypadku.
Pożar samochodu Shutterstock
Pożar samochodu, fot. shutterstock

– Zaniedbania zwykle prowadzą do częstszego występowania usterek, co może powodować samozapłon samochodu. Dokładny przegląd auta powinien polegać nie tylko na wymianie opon, sprawdzeniu stanu płynu chłodzącego i hamulcowego, amortyzatorów, hamulców, czy wymianie filtrów powietrza oraz paliwa, ale powinien obejmować również sprawdzenie układu paliwowego i elektrycznego. Niestety, jeśli samochód się zapali, uratowanie go jest często bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, ze względu na krótki czas niezbędny do rozpoczęcia akcji gaśniczej – mówi Karolína Topolová, ekspertka AAA Auto.

Co zrobić jeśli znajdziemy się w płonącym samochodzie?

Przede wszystkim ważne jest zachowanie spokoju. Poza tym, jak najszybciej zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny. Następnie opuść samochód tak szybko, jak to możliwe, zamykając za sobą drzwi, ponieważ może to pomóc w opanowaniu pożaru. Odsuń się na bezpieczną odległość od samochodu i wezwij służby ratunkowe.

Więcej na temat możliwości ugaszenia pożaru samochodu znajdziecie w naszym materiale Jak ugasić pożar w samochodzie

REKLAMA