Pranie tapicerki

Brudu w samochodzie nie tłumaczą ani nałogi, ani niechlujni pasażerowie. Pamiętaj – Twoje auto świadczy o Tobie, podobnie zresztą jak ubranie czy buty. Zobacz jak i czym wyczyścić je najszybciej.

Pranie tapicerki

Nie ma takiego zabrudzenia, z którego usunięciem nie można sobie poradzić. Zmierzyliśmy się z najczęściej występującymi przypadkami. Skuteczność metod oraz preparatów i efekty zaskoczyły nawet nas. Z większością plam i uszkodzeń można poradzić sobie samodzielnie. Tylko niektóre (dziura w tapicerce, malowanie plastików czy profesjonalne pranie tapicerki) wymagają wizyty u specjalisty. Od dzisiaj wypowiadamy wojnę brudowi!  

Dostępność autokosmetyków jest ogromna, najtaniej upolujesz je w Internecie. Ale nie kieruj się ceną, lecz opiniami innych użytkowników. Czystość wymaga... przede wszystkim czasu.

Dziura w tapicerce
Samodzielnie mogłeś tylko przyczynić się do jej powstania. Tapicerkę uratują profesjonaliści. Na oczyszczoną powierzchnię nakłada się klej, a ubytek wypełnia drobnymi opiłkami materiału. Kolor dobierany jest idywidualnie. Koszt – od 50 zł.

Wtarta guma do żucia
Rewelacyjnie z tym zadaniem poradzi sobie... mróz i szczotka o twardym włosiu. Nie musisz czekać na ostrą zimę. Preparat firmy Motip (18 zł) miejscowo, i chwilowo, obniży temperaturę do -40 OC. Oporne pozostałości usuniesz benzyną.

Nieprzyjemny zapach
Zacznij od wietrzenia. Jeśli palisz, bezwzględnie opróżnij popielniczkę – rozsiewa przykrą woń nawet, gdy Cię nie ma. Jeśli wozisz psa, usuń sierść rolką do ubrań. Użyj neutralizatora zapachów (Sonax – 27 zł). Efekt utrwal „zapachem”.  

Podrapane plastiki
Miejsce rysy podgrzewamy elektryczną opalarką. Operacja jest skuteczna, jednak wymaga sporej wprawy. Po usunięciu rysy cały element wyczyść preparatem do plastików, „Gumowane” tworzywa zregenerujesz wyłącznie poprzez malowanie.

Plama na fotelu
Nieważne, jakiego pochodzenia jest plama (błoto, tłuszcz, keczup) – potraktuj ją pianką do prania tapicerki. Spośród dostępnych na rynku, fachowcy polecają Sonax X-treme (około 26 zł). Do prania użyj rękawicy z mikrofibry (około 20 zł).

Uwaga nabiał
Pośpiech w usunięciu tego zabrudzenia jest niezbędny. Papierowym ręcznikiem zetrzyj to, co da się zetrzeć. Zasłoń plamę przed działaniem słońca i najszybciej jak to możliwe jedź do fachowca, który wypierze to miejsce „na mokro” (ok. 50 zł).

Tak działają profesjonaliści
Jeśli wszelkie metody usunięcia plam i zabrudzeń oraz nieprzyjemnych zapachów zawiodą,
pozostaje kompleksowe pranie tapicerki. Dla poprawienia efektu czynność wykonuje się dwukrotnie.
Czas schnięcia wynosi do 3 dni. Cena to około 300 zł.
Pranie tapicerki
Pranie tapicerki
Pranie tapicerki
Za pomocą odkurzacza piorącego zostaje naniesiony środek czyszczący. Trzeba dać mu chwilę czasu zanim zacznie działać. Rękawicą z mikrofibry (jest najlepsza, bo nie zostawia nitek) pierze się obicia tapicerskie - fotele, wykładziny, podsufitkę. Na koniec brudną wodę z detergentem wciąga się do odkurzacza specjalną ssawką. Musi ściśle przylegać do powierzchni.

 

 

REKLAMA