Prawo jazdy kategorii AM - samochody dla 14 latka

Polskie przepisy pozwalają na prowadzenie samochodu nawet czternastolatkom. Zobacz co trzeba zrobić aby zdać egzamin na kategorię AM i jakimi pojazdami możesz się poruszać.

Kategoria AM to nic innego jak nieco rozszerzona karta motorowerowa. Takie uprawnienia mogą zdobyć osoby, które w dniu podejścia do egzaminu mają ukończone 14 lat. Oznacza to więc, że nawet gimnazjaliści będą mogli poruszać się po drogach publicznych jak pełnoprawni uczestnicy ruchu. Co zrobić aby otrzymać takie uprawnienia:

  • mieć ukończone 14 lat
  • uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych,
  • przejść badania lekarskie, dołączyć zdjęcie do dokumentu,
  • zapisać się na kurs do szkoły jazdy (lub u dealera) i odbyć 10x45 minut szkolenia teoretycznego oraz 10x60 minut szkolenia praktycznego na placu manewrowym i na drodze,
  • zdać egzamin państwowy.

Zaliczenie egzaminu państwowego sprawia, że nabywamy wymagane uprawnienia. Na prowadzenie jakich samochodów od 14 roku życia pozwala prawo jazdy kategorii AM? Według przepisów są to:

  • motorowery, rozumiane jako pojazdy dwu- lub trójkołowe zaopatrzone w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h,
  • lub czterokołowcem lekkim, rozumianym jako pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Nie ma więc możliwości aby poruszać się po drogach normalnymi samochodami, także tymi najmniejszymi pokroju VW up!-a, Smarta Fortwo czy Renault Twingo. Dla takich młodocianych kierowców budowane są specjalne samochody, które są zgodne z wymaganiami prawa jazdy kategorii AM.

Wśród producentów takich samochodów można wyróżnić cztery najpopularniejsze marki. Są to Aixam, Chatenet, Ligier i Microcar, wszystkie francuskie. Co ciekawe takie nowy pojazd jest znacznie droższy od najtańszych modeli "zwykłych" aut. Za samochód kategorii AM trzeba zapłacić około 35-40 tys. zł. A najdroższe modele udające coupe lub terenówkę mogą kosztować dwa razy więcej - za 70-80 tys. zł można kupić już auto klasy średniej!

Takie pojazdy wyposażone są zazwyczaj w silniki Diesla o pojemności 400-500 cm3, które zużywają niewiele, bo około 5 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów. Niestety trzeba mieć na uwadze, że takie pojazdy nie są zbyt komfortowe, nie grzeszą stabilnością podczas szybkiej jazdy, a także (jak wynika z testów organizacji Euro NCAP) nie zapewniają niemal żadnego bezpieczeństwa przy zderzeniach z prędkościami powyżej 50 km/h.

Większy wybór samochodów, które będą nieco lepszej jakości, jest dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B1 - takie samochody można prowadzić od 16 roku życia.

Pozostaje też kwestia samego kierowcy. Czy 14 lat to wiek, w którym możemy podejmować rozsądne i bezpieczne decyzje w ruchu ulicznym? Eksperci są zgodni - z prowadzeniem samochodu najlepiej wstrzymać się do 18 roku życia, kiedy będziemy mogli ubiegać się o kategorię B.

Jeżeli jednak jesteś uparty, prawo jazdy kategorii AM możesz mieć już w wieku 14 lat!

REKLAMA