Profesjonalna rejestracja - jedna tablica dla wielu aut

Nowelizacja przepisów zawartych w ustawie o ruchu drogowym wprowadzi możliwość dokonania profesjonalnej rejestracji pojazdów. Chodzi o jedną tablicę dla wielu samochodów.

Auto Motor i Sport
Toyota Mirai

Profesjonalna rejestracja pojazdów umożliwi wykonywanie jazd testowych pojazdami z wykorzystaniem jednego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów. Zniknie konieczność każdorazowej czasowej rejestracji takiego pojazdu i wizyty w urzędzie w celu rejestracji.

REKLAMA

Wszystko po to, żeby uprościć działalność przedsiębiorstw i odciążyć je od części obowiązków administracyjnych.

Zgodnie z założeniami nowelizacji dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej samochodu, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

REKLAMA

REKLAMA

Kto będzie mógł posługiwać się takim profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi? Posłużą się nimi przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce, zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, ale też Instytut Transportu Samochodowego lub jednostki badawcze producentów.

Profesjonalnej rejestracji dokonywać będzie starosta, a decyzję o wydaniu dokumentów i tablic podejmie po wpłacie opłaty administracyjnej oraz ewidencyjnej. Opłata taka będzie nie wyższa niż 100 złotych, a blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego to wydatek 20 złotych.

Co ważne, rejestracja taka jest ważna przez rok, a uprawnieni - oprócz producentów - zamówią nie więcej niż 100 blankietów. 

REKLAMA