REKLAMA

Profesjonalne rejestracje pojazdów w lipcu 2019 r.

Jak potwierdza Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, jeszcze w tym roku skorzystać będzie można z tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Tablice rejestracyjne Shutterstock
Tablice rejestracyjne, fot. Shutterstock

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, jak potwierdza Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Centralna Ewidencja Pojazdów jest gotowa na obsługę profesjonalnej rejestracji samochodów. Wcześniej informowaliśmy już, że profesjonalna rejestracja pojazdów wejdzie w życie w lipcu 2019 roku.

REKLAMA

Co to jest profesjonalna rejestracja pojazdów?

Profesjonalna rejestracja to inaczej tzw. zielona rejestracja - litery i cyfry na niej umieszczone będą bowiem zielone, zamiast standardowych czarnych. Ma zostać wprowadzona w życie w lipcu 2019 roku i umożliwi na przykład wykonywanie jazd testowych pojazdami z wykorzystaniem jednego numeru rejestracyjnego dla wielu samochodów.

Tym samym zniknie konieczność każdorazowej czasowej rejestracji takiego pojazdu i wizyty w urzędzie w celu dokonania formalności rejestracyjnych. Jest to ukłon w stronę przedsiębiorców, po to, żeby uprościć działalność takich firm i odciążyć je od części obowiązków administracyjnych.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników z opóźnieniem

REKLAMA

REKLAMA

Dla kogo profesjonalna rejestracja?

Kto będzie mógł posługiwać się takim profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi? Posłużą się nimi przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce, zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, ale też Instytut Transportu Samochodowego lub jednostki badawcze producentów.

Profesjonalnej rejestracji dokonywać będzie starosta, a decyzję o wydaniu dokumentów i tablic podejmie po wpłacie opłaty administracyjnej oraz ewidencyjnej. Dowód rejestracyjny wraz z tablicami ważny będzie przez 30 dni, a jeśli decyzja wydana będzie na wniosek np. instytutu badawczego lub producenta na potrzeby badań, to nawet 6 miesięcy.

Jednorazowo przedsiębiorca będzie mógł wystąpić do starosty o 100 kompletów profesjonalnych tablic i dowodów rejestracyjnych. W przypadku producentów aut zasady będą inne.

Jakie są koszty profesjonalnych rejestracji?

Według obecnych informacji, opłata taka będzie nie wyższa niż 100 złotych, a blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego to wydatek 10 złotych. Do tego dochodzi 80 złotych za same tablice i 15 zł za nalepki legalizacyjne.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA