Przed podróżą

Zanim wyjedziesz na urlop, zatroszcz się o stan techniczny samochodu. Nawet jeśli codziennie jeździsz nim do pracy, nie jest pewne czy dobrze zniesie kilkusetkilometrową trasę. Zobacz, co sprawdzić przed podróżą.

Podróż przez bałkany

Nawet jeśli raz w roku meldujesz się na przeglądzie serwisowym i uczciwie zaliczasz przeglądy rejestracyjne, i tak przed wyjazdem przejrzyj swoje auto punkt po punkcie, na przykład według naszych zaleceń. Na przygotowanie samochodu do podróży nie poświęcisz dużo czasu, a zyskasz spokój – przecież nie po to cały rok czekasz na urlop, żeby z powodu zaniedbania marnować czas na włóczenie się po warsztatach. Poza tym usunięcie awarii kosztuje zwykle dużo więcej niż zaplanowana naprawa.

OLEJ W SILNIKU

Skontroluj jego poziom. Jeśli jeździsz turbodieslem lub innym mocno wysilonym silnikiem, który pracuje pod wyższymi obciążeniami, licz się z tym, że będziesz musiał dolewać olej między okresowymi wymianami. Warto zaopatrzyć się w litr „na dolewkę”.

OŚWIETLENIE

Sprawne światła w aucie to sprawa oczywista. Przepalona nawet jedna żarówka z oświetlających numer rejestracyjny może być powodem otrzymania mandatu. Sprawdź wszystkie, jeśli trzeba – wymień. W Polsce za taką usługę zapłacisz mniej niż za granicą.

PŁYN HAMULCOWY

Większość producentów zaleca jego wymianę raz na 2 lata. Dlaczego? Płyn hamulcowy chłonie wodę z otoczenia. Zbyt duża jej zawartość sprawi, że podczas jazdy, np. górską drogą, płyn szybciej osiąga temperaturę wrzenia, a pęcherzyki powietrza osłabiają działanie hamulców.

CIŚNIENIE W OPONACH

Warto kontrolować je raz w miesiącu, ale tak skrupulatni kierowcy to rzadkość. Przed jazdą obciążonym autem koniecznie dopompuj opony. Gdy ciśnienie jest zbyt niskie, opona grzeje się, a jej bieżnik szybciej się zużywa. W ekstremalnej sytuacji może dojść do rozerwania opony.

ZAWIESZENIE

Jeśli spod podwozia dochodzą podejrzane dźwięki, nie bagatelizuj ich, a naprawy nie odkładaj w czasie. Na pierwszej napotkanej stacji kontroli pojazdów za 30 zł diagnosta na tzw. szarpakach sprawdzi zawieszenie. Przy okazji zerknie czy auto
nie gubi „płynów ustrojowych”.

SZYBY

Kurz, który osiada na desce rozdzielczej gromadzi się również na szybach. Przed dłuższą trasą, zwłaszcza kiedy planujesz jazdę po zmroku, warto umyć je nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Czyste powinny być także szkła reflektorów. Światła na drodze nigdy dość!

TANKOWANIE

Jeśli jeździsz dieslem, unikaj tankowania na przypadkowych stacjach, bo paliwo złej jakości może uszkodzić wtryskiwacze. Dlatego, dla świętego spokoju, lepiej zapłacić trochę więcej, ale tankować na stacjach sieciowych. Podróży nie zaczynaj od tankowania, zrób to dzień wcześniej.

WYPOSAŻENIE

Konwencja wiedeńska gwarantuje kierowcom, że nie muszą dostosowywać wyposażenia auta do przepisów za granicą, ma być ono zgodne z wymogami kraju rejestracji auta. My jednak odradzamy polemikę np. z austriackim policjantem – lepiej kup kamizelki odblaskowe, apteczkę i żarówki.

REKLAMA