REKLAMA

Przełom w ubezpieczeniach. Autocasco na godziny

Większość kierowców w Polsce nie ma polisy AC. Teraz może się to zmienić za sprawą nowej oferty, którą wprowadza jeden z ubezpieczycieli. Chodzi o czasowe ubezpieczenie auta.

Stłuczka fot. Shutterstock
Stłuczka, kolizja

Z nowym, przełomowym produktem ubezpieczeniowym na polski rynek wchodzi Aviva. Propozycja speców od ubezpieczeń jest taka, że dobrowolną polisę Autocasco można będzie wykupić na krótki okres, a nie tylko na cały rok. Ofertę nazwano po prostu... „Teraz”.

REKLAMA

Jak czytamy w komunikacie prasowym, niemal trzy czwarte kierowców w Polsce jeździ na co dzień bez wykupionego ubezpieczenia AC, które chroni przez szkodami dokonanymi z własnej winy, czy też pomaga uzyskać odszkodowanie w przypadku uszkodzeń auta, kiedy nie da się ustalić winowajcy.

Jeżdżąc bez autocasco kierowcy ponoszą pełne ryzyko uszkodzenia, kradzieży czy zniszczenia samochodu, ale z reguły nie robią tego z lenistwa czy wiary we własne szczęście. Powiedzmy sobie szczerze, że AC po prostu tanie nie jest. Dlatego większość poprzestaje na wykupieniu obowiązkowej polisy OC.

Teraz na rynek wchodzi ubezpieczenie „Teraz”, które w zamyśle jego twórców skierowane jest dla tych, którzy z różnych powodów nie chcą opłacać AC za cały rok, ale chętnie wykupiliby ochronę na okres wakacyjnego czy weekendowego wyjazdu, czy też na czas kiedy swój samochód pożyczają innej osobie, często mniej doświadczonej jako kierowca.

Aviva podkreśla, że statystycznie sześciu na dziesięciu Polaków ma samochód osobowy i jest to liczba dwukrotnie większa niż jeszcze 14 lat temu. Samochodów używamy na co dzień, chętnie jeździmy nim na wczasy czy w odwiedziny do znajomych i krewnych. W podróży, czy w rękach świeżo upieczonego kierowcy, auto narażone jest na większe ryzyko. Trwa to miesiąc, tydzień, parę dni, a czasem nawet kilka godzin. I tu właśnie pole do popisu znaleźli eksperci od ubezpieczeń.

Zobacz także: jak Polacy kupują samochody?

REKLAMA

REKLAMA

Teraz by Aviva – główne założenia

Polisa Teraz może zostać wykupiona dla auta osobowego, terenowego lub vana na okres nawet trzech godzin, a najdłużej na 30 dni. Co ważne, górna granica wieku samochodu to aż 15 lat, a graniczna wartość pojazdu nie może być wyższa niż 100 tys. złotych.

Ubezpieczenie Teraz działa w Polsce i w Europie, przy czym wyłączona jest Rosja oraz ochrona przed kradzieżą na terenie Białorusi, Mołdawii i Ukrainy. Po za tym „Teraz” chroni jak normalne AC, czyli to wykupowane na cały rok.

Ochronę Autocasco rozszerzyć można również o ochronę assistance, w tym dostajemy samochód zastępczy na siedem dni, a także holowanie auta po awarii lub wypadku – do serwisu Avivy lub do wskazanego miejsca, z limitem do 200 km.

Co istotne, wszystko dostępne jest z poziomu aplikacji TERAZ, którą można bezpłatnie pobrać z Google Play i AppStore. Poprzez aplikację zgłosić można szkodę, a wszystkie dokumenty, w tym polisa i OWU, znajdują się w smartfonie.

Jak wyglądają koszty? Zacznijmy od tego, że wycena dokonywana jest szybko, za pomocą zeskanowania kodu z dowodu rejestracyjnego. Jak podaje ubezpieczyciel, uśredniona składka za 6 godzin ubezpieczenia w kraju, dla 10 najpopularniejszych samochodów, wynosi od 27 do 38 zł, a za granicą – od 42 do 67 zł. Oczywiste jest też, że klient „bezszkodowy” zapłaci mniej, a „szkodowy” odpowiednio więcej.

Zobacz także: grad niszczy samochody - jak uzyskać odszkodowanie?

REKLAMA

Mobilność i wygoda

Statystycznie w Polsce jeździ więcej aut niż w dużo bogatszych od nas krajach, takich jak Niemcy czy Francja. Samochód jest elementem prestiżu i statusu społecznego w niemal każdej grupie wiekowej, włączając w to najmłodszych kierowców. Zakup samochodu jest jedną z pierwszych, ważnych decyzji zakupowych w dorosłym życiu, a przyzwyczajenie do korzystania z auta, względem innych środków transportu, jest wśród Polaków bardzo duże. Dla części osób, które podróżują autem w bardzo długie trasy, podróż samochodem jest najtańszą i z tego powodu najchętniej wybieraną opcją, a innym kojarzy się z niezależnością i wolnością – mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ale to nie wszystko, bo zmieniają się też zwyczaje zakupowe. Dziś chcemy płacić tylko za to, czego faktycznie potrzebujemy, a sztywne umowy odchodzą do lamusa. Kupujemy „tu i teraz” - na przykład dostęp do platformy z serialami wideo, na czas w którym chcemy obejrzeć kilka sezonów serialu i umowę zakończyć, bez niepotrzebnego płacenia za cały rok, kiedy niczego nie planujemy dalej oglądać.

Znakiem naszych czasów jest też korzystanie ze smartfona, który jest narzędziem pracy, źródłem rozrywki, środkiem łączności czy sposobem na płatności i niemalże bankiem. Zakupów online dokonujemy każdego dnia i robi to już większość dorosłych. Dlatego ubezpieczenie „Teraz” można zakupić i zarządzać nim poprzez aplikację.

Jesteśmy coraz bardziej mobilni. Cenimy bezpieczeństwo i wygodę oraz szybki dostęp. Jadąc na urlop z rodziną czy znajomymi nie chcemy, aby zepsuł nam go problem z autem. Do dziś nie było innej możliwości ubezpieczenia niż autocasco ze składką na cały rok. Jako pierwsi wprowadzamy AC na godziny, które można rozszerzyć o assistance. Dajemy to ubezpieczenie kierowcom do ręki w formie aplikacji na smartfony do natychmiastowego wykorzystania. Ubezpieczenia na czas to nowy standard w branży, więc zdecydowaliśmy się na nową markę – TERAZ by Aviva – mówi Adam Uszpolewicz, prezes Avivy.

Jest to propozycja dla kierowców, którzy kilka razy w roku wyjeżdżają w podróż i chcą się czuć bezpiecznie. Zarówno dla rodzin, jak i ludzi młodych, podróżujących ze znajomymi. Chcemy poszerzyć rynek AC o dużą grupę nowych klientów, dla których polisa na cały rok nie jest rozwiązaniem. Tym, którzy dużo jeżdżą i chcą pełnej ochrony przez cały czas, proponujemy pakiet z rocznym AC. Nie namawiamy kierowców do zmiany całorocznego autocasco na nowy produkt. Z tych samych powodów ubezpieczenia na czas przez smartfon nie są konkurencją dla kanału agencyjnego i directu – podkreśla Adam Uszpolewicz.

Zobacz także: aplikacja mPojazd - dowód i OC w smarftonie

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie „Teraz” - najważniejsze fakty

Podsumowanie ubezpieczenia AC na godziny i jego najważniejsze cechy:

 • możliwość ubezpieczenia samochodu osobowego, terenowego lub vana na czas od 3 godzin do 30 dni
 • wiek samochodu – do 15 lat, a wartość – do 100 tys. zł
 • działa nie tylko w Polsce, ale w całej Europie (z wyłączeniem Rosji, a w przypadku kradzieży również z wyłączeniem Białorusi, Ukrainy i Mołdawii)
 • chroni jak „normalne” AC
 • AC można rozszerzyć o assistance (m. in. auto zastępcze na 7 dni, holowanie po wypadku lub awarii do serwisu Avivy lub miejsca wskazanego do 200 km)
 • aplikację TERAZ można bezpłatnie pobrać z Google Play i AppStore
 • szybka wycena po zeskanowaniu kodu Aztec z dowodu rejestracyjnego
 • uśredniona składka za 6 godzin ubezpieczenia w kraju dla 10 najpopularniejszych samochodów wyniesie od 27 do 38 zł, a za granicą – od 42 do 67 zł; klient bezszkodowy zapłaci mniej, szkodowy – więcej
 • płatność kartą
 • szkodę można zgłosić również z poziomu aplikacji
 • nie trzeba niczego drukować – polisa, OWU i niezbędne informacje są dostępne w aplikacji
 • nie można ubezpieczyć auta zarejestrowanego na firmę ani sprowadzonego z USA lub Kanady

Zobaczymy teraz, jak ubezpieczenie przyjmie się na rynku, choć wydaje się, że jego założenia trafią w zapotrzebowanie polskich kierowców. Ci dotychczas chętnie korzystali na czas wyjazdów z ofert assistance i pomocy w drodze. Mając na uwadze większy zakres ochrony, wielu z nich może zdecydować się wariant proponowany przez Avivę. Niedługo też możemy spodziewać się ruchu ze strony konkurencji, a wtedy zrobi się jeszcze taniej.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA