Przepisy drogowe ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnym

Uczestnicy ruchu drogowego to także osoby, które mają problemy z poruszaniem się. By jak najbardziej usprawnić ich życie i funkcjonowanie wśród innych, prawo drogowe uwzględnia ich potrzeby. W Kodeksie drogowym zawarto przepisy ułatwiające życie zarówno kierowcom, jak i pieszym.

Przepisy drogowe shutterstock
Przepisy drogowe

Na czym polegają te udogodnienia? W Prawie o ruchu drogowym jest mowa o tym, że osoba niepełnosprawna kierująca samochodem może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Mają do tego prawo również kierowcy przewożący osobę o obniżonej sprawności ruchowej. Warunkiem jest posiadanie przez nią uprawnień, czyli Karty parkingowej, którą w razie potrzeby może okazać. W samochodzie karta musi być umieszczona w widocznym miejscu za przednią szybą, w taki sposób, żeby można było odczytać jej numer i datę ważności.

Lista znaków, do których osoby z niepełnosprawnością mają prawo się nie stosować:

B-1 − zakaz ruchu w obu kierunkach
B-3 − zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
B-3a − zakaz wjazdu autobusów
B-4 − zakaz wjazdu motocykli
B-10 − zakaz wjazdu motorowerów
B-35 − zakaz postoju
B-37 − zakaz postoju w dni nieparzyste
B-38 − zakaz postoju w dni parzyste
B-39 − strefa ograniczonego postoju

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli pod tymi znakami została umieszczona tabliczka "Dotyczy także" oraz symbol osoby niepełnosprawnej (T-29), zakaz obowiązuje również osoby z niepełnosprawnościami.

Kierowcom niepełnosprawnym stworzono udogodnienia w parkowaniu. Tylko dla nich są zarezerwowane specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe, odróżniające się wyglądem i wielkością od zwykłych miejsc − są większe i pomalowane na niebiesko, by od razu wyróżniały się na parkingu, a niepełnosprawni kierowcy nie mieli problemu z wysiadaniem z auta i wsiadaniem do niego. Znajdują się najbliżej wejścia do obiektu, przy którym je wyznaczono. Zajęcie takiego miejsca przez kierowcę, który nie ma do tego prawa, jest karane mandatem w wysokości 800 zł.
Piesi

Niepełnosprawni piesi także mają zagwarantowane udogodnienia, uwzględnione w Kodeksie drogowym. Jest w nim zapis, że osoba z niepełnosprawnością poruszająca się po drodze dla rowerów nie musi ustępować miejsca rowerzystom, osobom na hulajnogach lub urządzeniach transportu osobistego. Przypomnijmy, że piesi mają prawo poruszać się po takiej drodze, jeśli nie ma chodnika lub pobocza albo wtedy, kiedy nie można z nich korzystać, jednak muszą ustępować miejsca użytkownikom, dla których jest przeznaczona droga. Natomiast kierowca samochodu musi się zatrzymać i przepuścić osobę z widocznymi niepełnosprawnościami ruchowymi lub posługującą się specjalnym znakiem na przejściu dla pieszych. Za niezatrzymanie pojazdu przed pasami i uniemożliwienie przejścia przez jezdnię takiej osobie kierowcy grozi mandat w wysokości 1500 zł. Ale niewidomi przechodząc przez pasy, jeśli poruszają się sami, muszą nieść białą laskę w taki sposób, żeby była widoczna dla innych uczestników ruchu drogowego.

REKLAMA