Przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych, których możesz nie znać

Nawet ludzie, których znajomość przepisów ruchu drogowego pozostaje na wysokim poziomie mogą być zaskoczeni tymi sytuacjami na styku pieszy-kierowca

Piesi na przejściach Shutterstock
Piesi na przejściach

Choć podczas wypadku z pieszym naturalnym odruchem jest opowiedzenie się po stronie słabszego, czyli niechronionego uczestnika ruchu, zdarza się, że cała wina spoczywa na pieszym. Nawet po nowelizacji przepisów dotyczących przechodzenia przez przejście dla pieszych, osoba która wtargnie na jezdnię i spowoduje wypadek odpowiedzialna jest za zdarzenie, również finansowo. Oto przykłady trzech sytuacji, które mogą cię zaskoczyć.

REKLAMA

Piesi na przejściach Shutterstock
Piesi na przejściach

1. Jeśli pieszy wtargnie na jezdnię i dojdzie do wypadku, masz prawo domagać się od niego odszkodowania

Pieszy, podobnie jak kierowca, jest uczestnikiem ruchu drogowego, co oznacza, że obowiązują go przepisy kodeksu drogowego i powinien się do nich stosować, a jeśli je łamie, ponosi takie same konsekwencje jak pozostali użytkownicy dróg. Piesi od dawna mają pierwszeństwo na pasach, a po zmianie przepisów w czerwcu 2021 r. kierowca powinien zatrzymać się i przepuścić pieszego, jeszcze zanim wejdzie on na przejście, jeśli wykazuje zamiar przejścia przez ulicę. Ale piesi nie są bezkarni, przepisy zabraniają im wchodzenia na pasy wprost pod nadjeżdżający samochód, co jest oczywiste, ponieważ nie na fizycznej możliwości, żeby auto zatrzymało się w miejscu. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja i dojdzie do wypadku, pieszy nie tylko zostanie ukarany mandatem, ale ubezpieczyciel może pomniejszyć wysokość odszkodowania (w zależności od stopnia jego winy), a nawet odmówić mu jego wypłaty. Dodatkowo jeśli to on jest wyłącznie winny zdarzeniu, a kierowca nie złamał w żadnym punkcie przepisów, są podstawy, by kierowca zażądał od niego odszkodowania i pokrycia szkód powstałych w wyniku wypadku.

Piesi na przejściach Shutterstock
Piesi na przejściach

2. Jeśli dziecko wbiegnie pod nadjeżdżający samochód

Dorośli ponoszą odpowiedzialność za swoje zachowania i są świadomi jego skutków, dzieci - nie. W świetle prawa dziecko do 13. roku życia jest wyłączone z odpowiedzialności i nie ponosi winy za wypadek, nawet wtedy, jeśli wbiegnie za piłką lub wjedzie na deskorolce pod jadący z przepisową prędkością, sprawny technicznie samochód. To kierowca odpowiada za zdarzenie, nawet jeśli nie ponosi za nie żadnej winy. Dorosły, który przebiegnie przez ulicę w niedozwolonym miejscu, potrącony przez auto jadące prawidłowo, nie będzie miał prawa do odszkodowania, dziecko je dostanie, chociaż może ono zostać pomniejszone o stopień tzw. przyczynienia się do wypadku. Niedopilnowanie dziecka przez rodziców nie jest podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Bardzo trudne jest natomiast wyegzekwowanie pieniędzy za naprawę auta, jeśli dojdzie do wypadku, zarówno w wypadku dorosłych, jak i dzieci. Piesi nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia OC, z którego można byłoby uzyskać środki na naprawę. Kierowca, który nie ma AC, musi naprawić auto we własnym zakresie, a od pieszego może starać się odzyskać pieniądze w procesie cywilnym.

Piesi bezpieczeństwo Shutterstock
Piesi bezpieczeństwo

3. Jak traktować przejście dla pieszych przedzielone wysepką na środku jezdni

Czy jest to jedno, to samo, przejście dla pieszych przedzielone wysepką, czy dwa osobne? Nie wszyscy wiedzą, a odpowiedź na to pytanie ma wpływ na zachowanie się i pieszych, i kierowców. Jednak przepisy są tu jednoznaczne i tego rodzaju pasy traktują jako dwa odrębne przejścia. To oznacza, że pieszy ma pierwszeństwo na tym, na które akurat wchodzi, a kierowca przejeżdżający przez pasy po drugiej stronie wysepki nie ma obowiązku zatrzymania się. Pieszy nie może wejść na przejście po jednej stronie ulicy i przejść na jej drugą stronę bez zatrzymania się na wysepce i upewnienia się, że ma wolną drogę. Bo nawet jeśli uzna, że przechodząc przez pierwsze pasy, jest w trakcie przechodzenia przez ulicę i ma pierwszeństwo, ponieważ wykazuje zamiar przejścia przez jezdnię, obowiązuje go przepis zakazujący wchodzenia tuż przed jadące auto.

 

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA