Rzadko zdarza się kupić samochód używany od uczciwego znajomego, który lojalnie powie, jaka jest przeszłość auta. Najczęściej sprzedający stara się ukryć wady samochodu i zawyżyć jego wartość. Dlatego jeśli jesteśmy już blisko decyzji zakupu konkretnego auta najlepiej dokładnie sprawdzić auto w warsztacie, ponieważ odzyskiwanie straconych pieniędzy jest procesem żmudnym. Szczególnie jeśli kupujemy samochód od pierwszego właściciela możemy zażądać, by w umowie znalazła się informacja np. o bezwypadkowej przeszłości.
Rękojmia na używane auto – Co to jest?
Rękojmia to, obok gwarancji, możliwość dochodzenia przez konsumenta swoich praw w razie niezgodności z umową kupionego towaru. Jeśli konsument dochodzi swoich praw na podstawie rękojmi, a nie gwarancji, swoje roszczenie kieruje do sprzedawcy danej rzeczy. Rękojmia jest ustawowo określonym sposobem dochodzenia roszczeń, której zasady są ujęte w II dziale Kodeksu cywilnego, i są nią objęte wszystkie towary konsumpcyjne. Sprzedawca ustawowo odpowiada za wady fizyczne i prawne sprzedawanej rzeczy. Te ostatnie oznaczają, że sprzedana rzecz, czyli w naszym wypadku samochód, stanowił własność innej osoby, tzn., że np. pochodził z kradzieży, wady fizyczne natomiast, że rzecz (samochód) ma usterki, o których kupujący nie wiedział, kiedy dokonywał zakupu, lub sprzedający je zataił. W wypadku samochodu używanego nabywca najczęściej ma do czynienia z wadami fizycznymi, do których zaliczają się m.in. zaniżony przebieg auta i jego powypadkowa przeszłość.
Rękojmia na używane auto - Co obejmuje?
Wady fizyczne objęte rękojmią są dokładnie opisane w Kodeksie cywilnym w artykule 556 par. 1. Kupujący może dochodzić swoich praw, gdy rzecz (samochód):
• nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
• nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
• nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
• została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Rękojmia dotyczy nie tylko auta kupionego od osoby fizycznej, ale również w komisie. W tym drugim przypadku kupujący ma dodatkowo status konsumenta. By uniknąć roszczeń ze strony klientów, zdarza się, że sprzedawcy zamieszczają w umowach zapisy, że firma nie odpowiada za ukryte wady fizyczne i prawne samochodu albo że kupujący obejrzał auto przed zakupem, odbył nim jazdę próbną i nie wnosi i nie będzie wnosił żadnych zastrzeżeń. Jest to niezgodne z prawem, bo takie klauzule nie dotyczą konsumenta, dlatego nabywcy mogą dochodzić swoich praw zgodnie z przepisami prawa cywilnego.
Rękojmia na używane auto - Kiedy można z niej skorzystać?
W sytuacji, kiedy w kupionym samochodzie właściciel wykryje wadę, niejawną w czasie jego zakupu, która obniża wartość auta lub jego użyteczność, a nie wynika ze zużycia eksploatacyjnego. Nowy właściciel samochodu musi jednak udowodnić, że o wadzie nie wiedział.
Komentarze
~Kasia, 2021-02-18 09:17:47
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?