Rozładowany akumulator - co robić?

Przekręcasz kluczyk w stacyjce i... cisza. Prawdopodobnie zawiódł akumulator. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy akurat zaspałeś i spieszysz się do pracy. Co robić w takiej sytuacji?  

Auto po zimie

Wytypuj podejrzanego
Akumulator może odmówić posłuszeństwa z powodu wieku (starszy niż 5 lat), sposobu użytkowania (częsta jazda na krótkich odcinkach) lub zaniedbania (pozostawienie włączonego radia czy oświetlenia). Czynnikiem zwiększającym ryzyko awarii są niskie temperatury – poniżej 0o C. Zepsuty akumulator rozpoznasz po tym, że rozrusznik w aucie nie działa wcale lub „kręci” z wyraźnym trudem.  

Rozruch od kabli
Ma sens, gdy akumulator nie padł ze starości (ma zwarcie). Jeśli był stary, nawet po dłuższej jeździe, nie naładuje się do stopnia umożliwiającego ponowny rozruch. „Pożyczając” prąd między akumulatorami trzeba pamiętać o kolejności podłączania kabli. Najpierw łączymy „plusy” akumulatorów (od rozładowanego do sprawnego), następnie masę sprawnej baterii do bloku silnika w aucie z popsutym akumulatorem. Silnik w aucie pożyczającym prąd włączamy, gdy pojemność sprawnego akumulatora jest mniejsza niż zepsutego. Taksówkarze za taką pomoc kasują ok. 20 zł.  

Ładowanie
To najlepszy sposób na ożywienie akumulatora. Niestety wymaga czasu (od kilku do kilkunastu godzin). Sporą popularność zyskały ostatnio prostowniki mikroprocesorowe – są tanie (ok. 50 zł) i łatwe w obsłudze. Nie sprawdzą się, gdy bateria jest mocno rozładowana (napięcie poniżej 10V). Jeśli jeszcze nie masz prostownika, kup taki z opcją regulacji prądu ładowania (150 zł). Wolne i długie ładowanie jest skuteczniejsze i „zdrowsze” dla akumulatora.  

REKLAMA