REKLAMA

Samochód bez dachu - co warto wiedzieć o kabrioletach?

Zanim wsiądziesz do auta ze składanym dachem warto zapoznać się z kilkoma na pozór mało istotnymi rzeczami. Poniższe wskazówki pomogą bezproblemowo cieszyć się kabrioletem.

Nieważne czy myślisz o zakupie pierwszego w swoim życiu kabrioletu, czy może planujesz wynająć taki samochód na wakacje. Jeżeli wcześniej nie miałeś styczności z tego typu samochodami warto zapoznać się z kilkoma trikami, które sprawią, że jazda z otwartym dachem będzie przyjemnością.

- Pierwszą i podstawową sprawą jest przećwiczenie składania i rozkładania dachu. W samochodach, w których dach składa się automatycznie, należy po pierwsze wiedzieć, czy proces ten wymaga uruchomionego silnika, a także czy w bagażniku nie ma "strefy" zarezerwowanej dla złożonego dachu. Niektóre modele oferują bowiem większą pojemność bagażnika, gdy dach jest rozłożony, a przy jego złożeniu pewną część zajmują elementy ruchome - radzi ekspert firmy Webasto.

Warto również pamiętać, że niektóre kabriolety umożliwiają złożenie i rozłożenie dachu również w czasie jazdy. Warto przy tym znać maksymalną prędkość, przy jakiej jest to możliwe.

Taka praktyka może wydawać się prozaiczna, ale z drugiej strony unikniemy niepotrzebnego stresu, gdy nagle podczas jazdy złapie nas deszcz. Czasem wystarczy nieco zwolnić, żeby udało się zamknąć dach, a bywa też, że do tego konieczne będzie całkowite zatrzymanie się na poboczu.

REKLAMA

REKLAMA

Podczas codziennego użytkowania takiego samochodu warto również pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć cenne przedmioty przed ewentualną kradzieżą. Kabriolety - szczególnie te z miękkim dachem - są o wiele bardziej narażone na włamanie, niż auta z zamkniętym nadwoziem.

Lepiej nie pozostawiać w nich dokumentów, gotówki czy sprzętu elektronicznego. Jeżeli w aucie znajduje się dźwignia otwierania bagażnika, również nie warto tam chować drogocennych gadżetów.

Nie mówiąc już o pozostawianiu auta z otwartym dachem, co może skończyć się nie tylko kradzieżą niezabezpieczonych przedmiotów, ale też niestety aktem wandalizmu - pocięciem tapicerki czy zabrudzeniem kabiny.

REKLAMA

Jazda bez dachu

Jazda z rozłożonym dachem romantycznie kojarzy się z wiatrem we włosach i słońcem padającym na twarz. Jednak nie zawsze sprawa wygląda tak pięknie. Przy nieco większych od spacerowych prędkościach wpadający do wnętrza podmuch może nie być najprzyjemniejszą rzeczą na świecie. Prostym zabiegiem na jazdę w komfortowych warunkach są podniesione boczne szyby. Zmniejszy to zarówno dyskomfort z powodu wpadającego wiatru, jak i hałas.

Jazda z otwartym dachem nie musi oznaczać, że trzeba marznąć. Warto korzystać z ogrzewania samochodu. Niektóre modele mają specjalnie zaprojektowane układy ogrzewania, które umożliwiają jazdę nawet przy niższych temperaturach. Jedną z ciekawostek jest ogrzewany fotel, który tworzy wokół pasażerów "szal powietrzny" ogrzewając ich górne części ciała.

Podróż z otwartym dachem pod bezchmurnym niebem może skończyć się słonecznym poparzeniem twarzy, dlatego trzeba zadbać o krem z filtrem lub nakrycie głowy.

O czym jeszcze należy pamiętać w czasie jazdy? Jednym z błędów, które często popełnia się najczęściej tylko raz, jadąc po raz pierwszy kabrioletem jest... użycie spryskiwaczy przy otwartym dachu.

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Niektóre kabriolety mają tak zwaną procedurę awaryjnego zamykania dachu. Stosuję się ją na przykład w przypadku, gdy samochodu nie da się uruchomić. Warto przy tym wiedzieć, czy ręczne składanie dachu w danym modelu jest dopuszczalne i możliwe w przypadku awarii mechanizmów sterowania. To wszystko powinno znajdować się w instrukcji samochodu.

Abstrahując od obowiązujących przepisów. Jadąc kabrioletem należy bezwzględnie mieć zapięte pasy. Tylko one chronią nas przed wyrzuceniem w powietrze podczas wypadku! Nie należy również zmieniać siedzeń w czasie jazdy - może wydawać się to nieprawdopodobne, ale takie rzeczy również się zdarzają. Jeżeli naszymi towarzyszami jazdy będą zwierzęta należy również zadbać o to, by nie wyskoczyły w czasie jazdy z samochodu.

Jadąc samochodem z rozłożonym dachem trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu luźno leżących przedmiotów. Wszelkie śmieci, kawałki papierów czy elementy odzieży mogą zostać wywiane przez wpadający do wnętrza wiatr.

zobacz galerię

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA