REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Samochód jak smartfon - nowe funkcje

Połączenie auta z internetem to dziś już zwykła rzecz – niemal każde może być online. Dzięki temu kierowca korzysta z niedostępnych wcześniej funkcji.

Internet w samochodzie auto motor i sport / materiały prasowe
Internet w samochodzie

Samochód podłączony do sieci to żadna nowość – pierwsze tego typu systemy audio-sat-nav pojawiły się ponad 25 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Miały kilka nieskomplikowanych funkcji, bo pozwalały na odbieranie prostych komunikatów o utrudnieniach na drodze i na odbieranie e-maili. Były one oczywiście niedoskonałe i nie zadomowiły się wtedy w samochodach  produkowanych seryjnie. Jednak rozwój technologii w motoryzacji i zwiększenie dostępności usług telekomunikacyjnych sprawiły, że systemy, które czerpią dane z internetu są dostępne nawet w modelach popularnych marek.

Aby ich wszystkie funkcje były aktywne, wystarczy „dostarczyć” internet do samochodu, umieszczając wcześniej kupioną kartę SIM (z pakietem internetu) w przeznaczonym na nią slocie lub udostępniając internet ze smartfona, łącząc go za pomocą bluetootha lub USB. To pierwsze rozwiązanie pozwala na bardziej stabilne połączenie i szybszy transfer danych – nawet w standardzie LTE.

Połączenie auta z siecią daje dostęp do nowych funkcji, a możliwości są nieograniczone – już niedługo siedząc w aucie zarezerwujemy wakacyjny wyjazd, zapłacimy za parking zapisaną w pamięci auta kartą płatniczą, a nawet obejrzymy serial online. Do tego ostatniego potrzeba jedynie aut autonomicznych.

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

1. Informacje o ruchu drogowym

System, korzystając z zewnętrznych źródeł danych (np. TomTom Traffic), nakłada na mapę nawigacji informacje o natężeniu ruchu – drogi są zaznaczane na zielono (mały ruch), pomarańczowo lub czerwono (korek). System może też zaproponować trasę, która omija zator i oszczędza czas kierowcy – wystarczy zdecydować, czy chce się dokonać zmiany trasy.

2. Wyszukiwarka parkingów

Systemy mają dostęp do listy parkingów (np. z Parkopedii), które kierowca może wyszukać np. po nazwie, adresie lub na mapie w okolicy punktu docelowego podróży. W zależności od systemu kierowca może otrzymać adres parkingu, numer kontaktowy, zdjęcie obiektu, cennik itp.

3. Wiadomości

Niemal do woli można wybierać źródła wiadomości, z których system ma czerpać najnowsze „newsy” – wystarczy dodać w systemie odpowiedni kanał, a na ekranie w samochodzie pojawią się najnowsze wydarzenia z kraju, ze świata lub np. ze sportu. Czytanie wiadomości zazwyczaj nie jest dostępne w trakcie jazdy, lecz  np. na parkingu lub podczas postoju na światłach.

4. Muzyka online

Niektóre systemy mają wgrane aplikacje z internetowymi odtwarzaczami muzyki, inne pozwalają na ich pobranie. Korzystając np. ze Spotify lub Tidal, kierowca ma dostęp do setek tysięcy utworów z każdego gatunku muzyki. Z takich aplikacji można korzystać za darmo, można też wykupić bogatszy pakiet za ok. 20 zł miesięcznie.

5. Pogoda

Zależnie od systemu informacje o pogodzie są czerpane z różnych źródeł, m.in. AccuWeather. Kierowca nie tylko może podejrzeć prognozę na najbliższe dni w miejscu, w którym się znajduje, ale otrzyma informacje o pogodzie na trasie podróży i w punkcie docelowym. Przeglądając mapę uzyska także prognozę pogody w poszczególnych regionach lub w większych miastach.

REKLAMA

6. Zdalne sterowanie

Niektórymi autami można sterować za pomocą multimedialnego kluczyka, innymi poprzez aplikacje na smartfona (np. aplikację Skoda Connect). Dzięki połączeniu auta z internetem można np. sprawdzić poziom paliwa, wskazania komputera pokładowego (np. podsumowanie trasy), znaleźć miejsce parkowania auta, uruchomić ogrzewanie postojowe, a coraz częściej także zamknąć zdalnie drzwi lub okna.

7. Aplikacje

Nie każdy system multimedialny ma funkcje interesujące kierowcę, ale wystarczy podłączyć do systemu smartfon (za pomocą funkcji Android Auto lub Apple CarPlay) i na ekranie w aucie korzystać z zainstalowanych na nim aplikacji przeznaczonych do użytku w samochodzie, np. WhatsApp, Messenger lub Audiobooks.

8. Przeglądarka

Nie tylko na laptopie i smartfonie – od niedawna można korzystać z przeglądarki także na ekranie samochodowego sprzętu multimedialnego. Daje to możliwość przeglądania dowolnej strony internetowej po wpisaniu jej adresu, ale można też skorzystać z wyszukiwarki Google i z Wikipedii.

9. Zdalny serwis

Za pomocą aplikacji na smartfona można zdalnie sprawdzić dane serwisowe – za ile kilometrów trzeba wymienić olej, kiedy należy stawić się na przegląd lub jaki jest poziom płynów (w tym AdBlue). Jeżeli kierowca udostępni takie dane serwisowi, jego przedstawiciel sam zadzwoni z propozycją umówienia przeglądu.

10. Połączenie ratunkowe

Jeżeli czujniki w samochodzie zanotują, że doszło do wypadku, system automatycznie połączy się z centrum alarmowym i wyśle współrzędne miejsca, w którym znajduje się samochód, poda kierunek jazdy, informacje o liczbie pasażerów i o skutkach zdarzenia. Z centrum alarmowym można łączyć się także, wciskając przycisk SOS umieszczony pod sufitem.

 

REKLAMA

Potrzebny abonament?

Internet w samochodziemateriały prasowe
Internet w samochodzie

Większość producentów samochodów przy zakupie nowego auta daje kierowcy darmowy dostęp do usług internetowych, ale tylko na rok lub na 2-3 lata. Aby móc dłużej korzystać z możliwości, jakie daje połączenie systemu multimedialnego z internetem, trzeba uiszczać abonament – zależnie od marki wymagana jest opłata raz na rok lub raz na kilka lat, a koszt abonamentu wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Trzeba pamiętać też o koszcie połączenia samochodu z internetem – karta SIM z pakietem internetu kosztuje od 5 zł.

Odpowiedź eksperta

Czy w samochodzie, który nie ma łączności z internetem można zamontować system multimedialny z taką funkcją?

Jest to możliwe, ale tylko w takim aucie, w którym można wymontować oryginalny radioodtwarzacz, bo w jego miejsce trzeba zainstalować akcesoryjny system multimedialny. Jeżeli da się to zrobić, wybrany produkt trzeba dopasować do otworu w desce rozdzielczej, korzystając z ramek adaptujących. Na rynku jest wiele systemów (kosztują od 1000 zł), które mogą łączyć się z internetem za pomocą smartfona lub karty SIM. Bazują one na systemie Android i mają takie funkcje jak tablet (nawigację, przeglądarkę, aplikacje itp.).

Tomasz Fechter, właściciel firmy Extreme Car Audio

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA