Samochód w firmie - porównanie opcji finansowania

Gotówka, kredyt, leasing czy wynajem długoterminowy? Oto kilka opcji, które pozwalają nabyć samochód. Przyglądamy się każdej z nich.

Gdy prowadząc działalność gospodarczą staniemy przed decyzją o zakupie samochodu do wyboru mamy kilka opcji. W najlepszym przypadku możemy dokonać zakupu za gotówkę, ale najczęściej pomaga nam w tym kredyt lub leasing. Jest jeszcze opcja wynajmu długoterminowego. Sprawdzamy plusy i minusy każdego wariantu.

Decyzja o zakupie samochodu to nie tylko wybór marki, modelu, silnika czy poziomu wyposażenia. Dużo większym problemem może być sposób na sfinansowanie takiej transakcji. Nie można w jednoznaczny sposób określić, która forma zakupu samochodu jest najbardziej korzystna dla firmy. Wszystko zależy od wielu czynników takich jak kondycja finansowa, korzyści podatkowe, potrzeby firmy, a na preferencjach kończąc.

Gotówka
W przypadku gdy chcemy kupić jeden lub kilka samochodów do firmy, gotówka może być jedną z opcji sfinansowania takiego zakupu. W takim przypadku auto staje się od razu własnością firmy i nie jest obarczone żadnym ryzykiem finansowo-prawnym. Nie wymaga też żadnych zabezpieczeń i pozwala na użytkowanie bez ograniczeń. Jednak na taki krok mogą sobie pozwolić nieliczne podmioty. Potrzebne są do tego odpowiednie rezerwy finansowe.

Kredyt
Jest to dzisiaj dużo mniej popularna forma finansowania zakupu samochodu w porównaniu z leasingiem. W ostatnich latach znacznie poprawiła się dostępność tego rodzaju finansowania. Jedną z najprostszych metod zakupu samochodu przy pomocy kredytu jest wybór jednej z instytucji finansowej, która jest powiązana z producentem samochodu.

Na rynku polskim takie usługi oferuje Volkswagen Bank, Fiat Bank Polska, Toyota Bank Polska, Banque PSA Finance, Daimler Bank Polska czy GMAC Bank. Oczywiście tzw. autobanki mają najlepsze oferty wyłącznie dla samochodów właśnie z tych koncernów, z którymi współpracują. Nie zawsze taka oferta będzie konkurencyjna w porównaniu z niezależnymi bankami. Jednak w tym przypadku klient będzie musiał kilka razy pokonywać trasę z salonu do banku i z powrotem.

Minusem kredytu są dodatkowe koszty, które trzeba będzie pokryć. Bank przede wszystkim dolicza swoją prowizję i pobiera oprocentowanie, które jest zależne od wielu czynników. Ponadto wymaga ubezpieczenia AC oraz cesji zapisanej na bank. Kredytowany samochód możemy amortyzować, a odsetki są kosztem uzyskania przychodu, co pozwala zmniejszyć płacony podatek. W przypadku aut używanych standardowa amortyzacja dla trwa 2,5 roku, a dla aut nowych wynosi 5 lat.

Leasing
W tej chwili jest to najpopularniejsza forma zakupu samochodu w Polsce. Mimo wszystko w Europie zachodniej udział leasingowanych samochodów w całej liczbie aut firmowych jest dwukrotnie wyższy. Jest to optymalna forma zarówno dla dużych spółek jak i małych i średnich przedsiębiorstw. Firma może korzystać z samochodu już po wpłaceniu raty początkowej. Przy umowie leasingu nie jest sprawdzana zdolność kredytowa, zatem może ją podpisać przedsiębiorca, który wykazuje straty. Procedury księgowe nie są skomplikowane, a wszystko zamyka się w jednej, miesięcznej fakturze. Leasingowany pojazd nie jest środkiem trwałym, dzięki czemu nie osłabia zdolności kredytowej.

W praktyce istnieją dwa rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny. W przypadku tego pierwszego samochód jest zaliczany do składników majątku korzystającego. Dzięki temu można dokonywać odpisów amortyzacji i odsetek, które stanowią koszt uzyskania przychodu. Po upływie wyznaczonego w umowie terminu leasingu (najczęściej jest to 5 lat) korzystający może wykupić przedmiot leasingu za niewielką opłatą. W przypadku leasingu operacyjnego samochód jest zaliczany do majątku firmy leasingowej. Umowa polega na czasowym przekazaniu z użytkowanie dobra inwestycyjnego, a raty leasingowe i opłata początkowa jest przychodem firmy finansującej i kosztem korzystającego. W tym przypadku umowa jest zawierana na okres krótszy niż czas zużycia pojazdu.

Wynajem długoterminowy
Opcja znana jest pod skrótem FSL, czy Full Service Leasing. Opiera się na leasingu operacyjnym połączonym z usługami dodatkowymi. Jest to najczęściej wybierana opcja przez duże firmy, które posiadają we flocie kilkadziesiąt lub kilkaset aut. Dzięki temu można zredukować do minimum czynności związane z obsługą floty samochodów. To po stronie firmy leasingowej pozostają kwestie związane z zarządzaniem autami (ubezpieczenie, przeglądy, naprawy, przedłużona gwarancja, zakup opon, zmiana i przechowywanie). Po podpisaniu umowy co miesiąc jest wystawiana faktura na wszystkie koszty związane z samochodem, a raty stanowią koszt uzyskania przychodu i pozwalają zmieniać podstawę opodatkowania.

REKLAMA