Silnik VW 2.0 TDI EA 189: Sprawdź, czy masz tę jednostkę

Wadliwe oprogramowanie zainstalowano w silnikach 2.0 TDI. Sprawa dotyczy w sumie ponad 11 milionów samochodów Volkswagena, Audi, Seata i Skody. Sprawdź, czy Twój samochód ma pod maską "oszukaną" jednostkę.

Silnik TDI VW

Mimo że sam fakt posiadania wadliwego oprogramowania w silniku 2.0 TDI o oznaczeniu EA 189 nie wpływa na jego trwałość, to jednak jest to produkt niezgodny z tym, czego oczekiwał kupujący.

REKLAMA

Jeśli wybrałeś tę jednostkę to zapewne z powodu niezłej mocy silnika i umiarkowanego spalania. Jednak VW instalując program oszukiwał, podając fałszywe wyniki spalania i emisji spalin. Gdyby program miał jeden tryb pracy, zapewne w katalogu zobaczyłbyś wyższe wartości lub Twój silnik byłby zdecydowanie słabszy.

Jak sprawdzić, czy Twój samochód ma pod maską silnik EA 189?

W Volkswagenach kod silnika można znaleźć w kilku miejscach:

  • na bloku silnika, tuż przy łączeniu ze skrzynią biegów
  • na pokrywie rozrządu
  • tabliczce znamionowej, gdzieś w okolicach podszybia
  • na nalepce producenta umieszczonej najczęściej w komorze koła zapasowego lub w książce serwisowej

Pierwsze dwie pozycje są dość ciężkie do wykrycia, szczególnie w czasach, gdzie wszystko jest skrzętnie ukryte pod plastikowymi pokrywami. W zależności od konkretnego modelu, informacja z kodem silnika znajduje się albo na tabliczce na podszybiu, albo najczęściej na naklejce w okolicach koła zapasowego. Warto spojrzeć także do książki serwisowej, gdzie producent wkleja informację o wszystkich, ważnych parametrach samochodu. Poniżej zobaczysz, w którym miejscu oznaczony jest kod silnika.

Naklejka silnika VW

 

Naklejka silnika VW

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA