Smartfon w aucie: Słuchaj na fali

Jeśli masz nie najmłodsze auto z dobrym fabrycznym audio, wcale nie jesteś skazany na słuchanie muzyki tylko z płyt CD – możesz podłączyć smartfona. Koszt zależy czy masz radio z wejściem zmieniarki lub AUX, czy nie. 

Palmofon HTC Touch Cruise
Palmofon HTC Touch Cruise

Z gniazdem
Korzystając z gniazda zmieniarki lub z AUX podłącza się adapter Bluetooth, który będzie obsługiwany z poziomu radia i widoczny jako dodatkowe źródło dźwięku. Po podłączeniu go do radia i podpięciu zasilania wystarczy sparować go z telefonem. Nie ma co obawiać się o jakość dźwięku – dostępne na rynku adaptery pozwalają nawet na transmisję w standardzie APTX, co oznacza możliwość uzyskania dźwięku o jakości porównywalnej do tej z płyty CD. Koszt takiego urządzenia wraz z instalacją – około 500 zł.

Bez gniazda
Konieczny będzie montaż tzw. modułu integracyjnego, który pozwoli na podłączenie odbiornika Bluetooth do instalacji audio w samochodzie. Moduł pełni jednocześnie funkcję wzmacniacza i poprawia jakość dźwięku. Do wyboru źródła dźwięku wykorzystuje się oddzielny, zamontowany dyskretnie przycisk. W tym przypadku muzykę odtwarza się z pominięciem fabrycznego radia, więc zmiana utworów czy głośności odbywa się za pomocą smartfona. Koszt – w zależności od rodzaju instalacji w aucie – od 1000 do 1500 zł.

Nie idź w taniość
W sklepach ze sprzętem RTV za mniej niż 100 zł kupisz transmitery FM, czyli urządzenia, do których można podłączyć pamięć USB albo telefon za pośrednictwem Bluetootha, a one przesyłają muzykę do radia wykorzystując fale FM. Niestety jakość dostarczanej w ten sposób muzyki pozostawia wiele do życzenia i jeśli zależy Ci na uzyskaniu głębi dźwięku – nie będziesz zadowolony.

REKLAMA