Sposoby na parujące szyby w samochodzie

Zaparowane szyby w samochodzie to problem pojawiający się wraz z nadejściem pierwszych chłodnych nocy. Jak poradzić sobie z problemem parujących szyb pogarszających widoczność?

| Data aktualizacji: 2021-11-02
Zaparowana szyba fot. shutterstock
Zaparowana szyba
  • Ograniczające widoczność zaparowane szyby w samochodzie są bardzo niebezpieczne szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym kiedy dzień jest krótki i często pada deszcz lub śnieg
  • Częstą przyczyną zaparowanych szyb w samochodzie jest zużyty filtr kabinowy
  • Jeśli układ klimatyzacji jest sprawny winę za zawilgocone wnętrze ponosi nieszczelna karoseria

Problem zaparowanych szyb w aucie wynika naturalnie z obecności wilgoci w jego wnętrzu. W czasie deszczowej czy śnieżnej pogody bardzo trudno jej uniknąć. Wodę dostarczamy do środka na mokrej odzieży i obuwiu, ze śniegiem na butach, a także w czasie wyciągania przedmiotów z wnętrza auta. W sprawnym samochodzie wystarczy włączyć klimatyzację i poczekać kilkadziesiąt sekund, by problem ustąpił. Jeśli włączenie układu przewietrzania nie wystarczy trzeba zdiagnozować problem. 

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Parujące szyby w samochodzie - Klimatyzacja i filtr kabinowy

Jeśli pojawia się problem z zaparowanymi szybami powinniśmy najpierw sprawdzić czy przypadkiem nie jest włączony obieg wewnętrzny powietrza w układzie przewietrzania lub nie jest łączone automatyczne sterowanie obiegiem powietrza. Można nieświadomie włączyć tę funkcję lub wsiąść do samochodu po innym kierowcy, który ją uruchomił. Przy włączonym obiegu wewnętrznym, który chroni pasażerów przed zanieczyszczonym powietrzem z zewnątrz wilgoć nie jest usuwana z samochodu.  

Wewnętrzny obieg powietrza Shutterstock
Wewnętrzny obieg powietrza

Następnie powinniśmy włączyć klimatyzację, skierować nawiew powietrza na przednią szybę i zwiększyć jego intensywność. Można też podnieść temperaturę. W niektórych samochodach znajdziemy przycisk, który automatycznie realizuje powyższe ustawienia nawiewu i umożliwia szybkie ususzenie szyb. 

Klimatyzacja jest urządzeniem, które nie tylko chłodzi powietrze w upalne dni, ale także je osusza. Dlatego korzystanie z klimatyzacji zalecane jest także jesienią i zimą, bo wówczas usuwana jest wilgoć, która siłą rzeczy pojawia się w kabinie i jest wchłaniana przez tapicerkę samochodu.

Jak ustawić układ przewietrzania, by osuszyć szyby?

  • wyłączyć wewnętrzny powietrza (dioda wyłączona) lub wyłączyć automatyczne sterowanie obiegiem powietrza
  • skierować nawiew na przednią szybę
  • podnieść temperaturę 
  • zwiększyć intensywność nawiewu
  • otworzyć kratki nawiewu kierujące powietrze na boczne szyby 

Jeśli po kilkudziesięciu sekundach nie widzimy efektu ususzania szyb trzeba sprawdzić sprawność układu przewietrzania. Można też przybliżając dłoń do otworów wentylacyjnych na szybę sprawdzić, czy nawiew jest wystarczająco intensywny.     

REKLAMA

Częstą przyczyną zaparowanych szyb jest zużyty filtr kabinowy. Na jego powierzchni gromadzą się zanieczyszczenia, które nie tylko pogarszają przepływ powietrza do wnętrza auta, ale również kumulują wilgoć. Ponadto rozwijają się na nich groźne dla zdrowia grzyby i pleśnie. Filtr kabinowy powinien być wymieniany przynajmniej raz w roku.

 

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Parujące szyby w samochodzie - Uszczelki i kanały odpływowe

Powodem nadmiaru wilgoci we wnętrzu auta mogą być również zużyte uszczelki drzwi, okien czy szyberdachu. Wiadomo, że z czasem guma traci elastyczność, a uszczelki słabiej przylegają do powierzchni i pojawiają się na nich pęknięcia. W chłodniejszych miesiącach ten problem się nasila, bo niższe temperatury dodatkowo zmniejszają sprężystość gumowych elementów, a to już prosta droga do wnikania wilgoci do kabiny i gromadzenia się w niewidocznych miejscach, najczęściej w matach izolujących pod dywanikami na podłodze. Jeśli zauważymy wilgoć pod dywanikami trzeba reagować bardzo szybko, bo grozi to rozwojem trudnych do usunięcia, szkodliwych dla zdrowia i nieprzyjemnie woniących pleśni.   

Gromadzeniu się wody sprzyjają też niedrożne kanały odpływowe – znajdziemy je chociażby w przednim podszybiu czy drzwiach, a w autach z szyberdachem również w okolicach okna dachowego. Takie odpływy znajdują się też w bagażniku, gdzie często wrzucamy mokre przedmioty – parasol, buty narciarskie, itp.

Gromadzące się w zakamarkach zanieczyszczenia mogą całkowicie zatrzymać przepływ wody, która zamiast spływać pod auto zacznie przeciekać się do wnętrza samochodu. Niekiedy powodem dostawania się wilgoci do środka mogą być również nieszczelności wokół innych elementów nadwozia – anteny dachowej czy tylnych reflektorów.

REKLAMA

REKLAMA

Parujące szyby w samochodzie - Jak pozbyć się wilgoci z auta?

Z zaparowanymi szybami w samochodzie zwykle bardzo dobrze radzi sobie układ klimatyzacji. Chociaż kojarzymy jego działanie głównie z ochładzaniem wnętrza w czasie upałów, klimatyzacja skutecznie osusza powietrze. Jeśli wnętrze samochodu nie jest bardzo zawilgocone, a układ w pełni sprawny, to wystarczy uruchomić go tylko na chwilę, by pozbyć się wody z powierzchni szyb.

Z klimatyzacji warto korzystać przez cały rok, bo długie przestoje w pracy układu nie sprzyjają jego żywotności i mogą prowadzić do drogiej w naprawie awarii sprężarki. Dlatego klimatyzację powinniśmy włączać przez cały rok przynajmniej raz w tygodniu.

Jednak jeśli we wnętrzu samochodu zgromadziło się dużo wilgoci, samo włączenie klimatyzacji nie wystarczy trzeba zdiagnozować problem i jak najszybciej wysuszyć wnętrze. W suchy, słoneczny dzień, w miarę możliwości postawić auto w słońcu, otwierając wszystkie drzwi i klapę bagażnika. Warto też pamiętać, że woda łatwiej skrapla się na brudnych szybach. Dlatego trzeba regularnie czyścić również ich wewnętrzną powierzchnię. Wystarczy do tego zwykły domowy płyn do mycia okien. Nie zaleca się również podczas jazdy przecierania szyb od wewnątrz ponieważ w ten sposób bardzo szybko zabrudzimy szyby i pogorszy się wtedy widoczność. 

Parujące szyby w samochodzie - Co zrobić, by osuszyć szyby?

Co więc należy zrobić, kiedy szyby są mocno zaparowane? Częściowo powtórzymy to, co napisane powyżej, ale warto to wszystko podsumować.

  • Należy włączyć nawiew i nakierować go na szybę. Pamiętajmy jednak, żeby wyłączyć zamknięty obieg powietrza, bo to właśnie wilgotne powietrze w zamkniętym samochodzie jest źródłem problemu. Znacznie lepiej z problemem poradzi sobie oczywiście klimatyzacja, która dodatkowo osusza powietrze. Układ klimatyzacji musi być jednak w pełni sprawny i regularnie serwisowany.
  • Znaczny udział w skutecznym odparowaniu wilgoci z szyb ma filtr kabinowy – warto dbać o jego regularną wymianę. Jeśli do układu dostały się liście, a powierzchnia filtra jest już mocno zanieczyszczona, prowadzi to do gromadzenia się na nim wilgoci.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA