Sposób na złodzieja

Czy każde auto da się ukraść? To zależy nie tylko od wiedzy i sprytu złodzieja, ale też rodzaju zabezpieczeń w samochodzie. Podpowiadamy, jakie są skuteczne.  

Blokada skrzyni biegów

Jeszcze 10 lat temu rocznie „znikało” 62 387 pojazdów, w ubiegłym roku skradziono 15 427 aut. Policji udaje się odzyskać zaledwie ułamek z nich, ponieważ w większości przypadków kradzione auta są rozbierane na części i w ten sposób upłynniane. Mimo iż z roku na rok liczba kradzieży samochodów spada, warto montować w nich zabezpieczenia.

Jest to konieczne także wtedy, jeśli myślisz o wykupieniu polisy AC, a Twoje auto kosztuje ponad 50 tys. zł. Z rozbrojeniem fabrycznego alarmu, czy immobilizera dobrze przygotowany złodziej radzi sobie (średnio) w 2 min i 20 s. Skuteczniejsze są alarmy montowane w niezależnym warsztacie, które z instalacją auta łączą się bezinwazyjnie (poprzez sieć CAN). Tu bardzo istotna jest unikalność montażu.

Współczesne alarmy potrafią powiadomić właściciela o próbie kradzieży, wysyłając np. sms. Niektóre mają funkcję antynapadową. Popularne są nadal zabezpieczenia mechaniczne, które – w ocenie policji – są najskuteczniejsze. Przed próbą kradzieży „na części” skutecznie zabezpiecza znakowanie – nie da się go usunąć.

Zabezpieczenia aktywne

GPS
System monitoruje i lokalizuje auto, a w razie potrzeby powiadamia centralę monitorującą o próbie włamania lub kradzieży. Cena urządzenia – od 310 zł; miesięczny abonament – 60 zł.

GSM
Alarm ma wbudowany moduł GSM, który wysyła wiadomość sms, informując właściciela o próbie kradzieży samochodu. Cena alarmu – 490 zł, bez kosztów montażu.

FM
Autoalarm z powiadomieniem radiowym, za pomocą fal UKF. Jego zaletą jest to, że nie da się zakłócić sygnału, wadą – zasięg ograniczony do 1 km. Cena, bez montażu, od 390 zł.

Auto najlepiej chronią zabezpieczenia niestandardowe.

Zabezpieczenia pasywne

Domowy patent
Przełącznik kosztujący 2 zł plus 2-3 metry kabla to przepis na tanie i skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą. Odłączysz nim zasilanie pompy paliwowej auta.

Alarm
Współczesny alarm widzi za pomocą czujników: ultradźwiękowego (wnętrze pojazdu), wstrząsowego (stłuczka), grawitacyjnego (odholowanie). Cena od 490 zł.

Znakowanie
W 42 strategicznych miejscach (tapicerka, karoseria, silnik) nanosi się od 5 do 20 tys. nanokropek wielkości 1 mm, zawierających unikalny kod. Cena od 547 zł.

Blokada
Zabezpieczenie, które pozwala zablokować dźwignię zmiany biegów w pozycji biegu wstecznego (skrzynia mechaniczna) lub „parking” (automat). Cena 460 zł.

REKLAMA