REKLAMA

Sprawdzanie VIN. Co mówi nam numer VIN samochodu?

Numer VIN to skrót od Vehicle Identification Number. Jest unikalny dla każdego egzemplarza samochodu i pozwala na poznanie wielu informacji o nim.

Numer VIN Materiały prasowe
Numer VIN w aplikacji Historia Pojazdu, źródło: historiapojazdu.gov.pl

Co to jest numer VIN?

Numer VIN to inaczej Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Potocznie nazywany jest numerem nadwozia. VIN jest unikalny dla konkretnego egzemplarza samochodu i zapisywany w kilku miejscach pojazdu oraz w dokumentach.

REKLAMA

Współczesny numer VIN, stosowany po roku 1981, składa się z 17 znaków, w tym cyfr i liter, z wyłączeniem liter I, O oraz Q. W numerze VIN zakodowane są szczegółowe informacje dotyczące danego egzemplarza samochodu.

Co kryje numer VIN? Między innymi informacje takie jak:

 • marka i model
 • kraj pochodzenia (miejsce produkcji)
 • rocznik
 • wyposażenie, w tym rodzaj skrzyni biegów czy kolor

Pierwsze trzy znaki numeru VIN to międzynarodowy kod producenta (WMI), w tym rejon geograficzny, kraj i producent samochodu. Kolejne znaki (VDS) – od 4 do 8 – kryją zaszyfrowane informacje o typie pojazdu, rodzaju nadwozia, silniku, skrzyni biegów, itp. Na pozycji dziewiątej znajduje się liczba kontrolna.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Wreszcie znaki od 10 do 17 to identyfikator pojazdu (VIS). Tam znajdziemy rok produkcji lub model roku, zakłady produkcyjne, rok produkcji, a dalej numer fabryczny pojazdu.

Sprawdzanie samochodu po numerze VIN

Ponieważ numer VIN samochodu jest unikalny, można na jego podstawie przypisać oraz sprawdzić historię danego pojazdu.

Z numeru VIN korzystamy przy rejestracji pojazdu, przy każdorazowym przeglądzie technicznym na stacji kontroli pojazdów czy w autoryzowanym serwisie. Numer VIN sprawdzany jest też podczas policyjnych kontroli i wykorzystywany przez ubezpieczyciela. Okazuje się więc być prawdziwą kopalnią bezcennych informacji.

Zamów e-wydanie i czytaj"auto motor i sport" bez wychodzenia z domu!

REKLAMA

REKLAMA

Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Sprawdzenie samochodu po VIN jest banalnie proste, ale trzeba pamiętać, że darmowe sprawdzenie VIN zapewni nam jedynie podstawowe informacje o pojeździe. Te będą wystarczające do pierwszej, wstępnej weryfikacji pojazdu, który na przykład planujemy kupić z drugiej ręki.

W celu uzyskania dokładnego raportu, uwzględniającego znacznie więcej szczegółów z historii i rodzaju użytkowania auta, jego historii ubezpieczeniowej, szkodach, przeznaczeniu, itp. trzeba sięgnąć po płatne bazy VIN.

Koszt sprawdzenia VIN nie jest jednak duży – sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – zważywszy na wartość informacji, jakie może ujawnić i uchronić przed stratą wielu tysięcy złotych w razie zakupu trefnego egzemplarza.

Darmowe sprawdzanie numeru VIN – usługa Historia Pojazdu

„Historia Pojazdu" to usługa świadczona od paru lat przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest ona szczególnie przydatna dla wszystkich tych, którzy planują zakup używanego samochodu czy motocykla.

Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc we wstępnej ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Co istotne, informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Jak sprawdzić samochód w usłudze Historia Pojazdu? Wystarczą do tego podstawowe dane, jak numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji.

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

 • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
 • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
 • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych – dane od 2014 roku
 • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
 • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
 • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

REKLAMA

Początkowo baza usługi Historia Pojazdu obejmowała samochody z drugiej ręki, importowane z wybranych krajów europejskich, w tym Belgii, Francji, Holandii, Szwecji czy Włoch, a także z USA i Kanady.

Od 15 grudnia 2017 roku, na stronie historiapojazdu.gov.pl, nabywcy i właściciele samochodów sprowadzanych z rynków wybranych krajów europejskich, a także USA i Kanady, zarejestrowanych już w Polsce, mogą sprawdzić podstawowe, najważniejsze dane dotyczące pojazdów.

Co widać w systemie? Jeżeli samochód jest w bazie, należy wejść w zakładkę "dane zagraniczne" i tam przejrzeć informacje dotyczące siedmiu kategorii, jak:

 • kradzież
 • złomowanie
 • powypadkowy
 • uszkodzony
 • przekręcony licznik
 • niedopuszczony do ruchu
 • czy służył jako taxi

Od stycznia 2018 roku w bazie pojawiły się też samochody, których nie zarejestrowano jeszcze na terenie Polski, a zatem nie figurują w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a są już wystawione na sprzedaż. To wymaga zalogowania z użyciem profilu zaufanego.

Sprawdzenie numeru VIN - czy to wystarczy?

Jak zatem widać, darmowe sprawdzenie VIN pozwala we wstępnej ocenie oferty sprzedaży pojazdu, niemniej jednak pamiętajmy, że nie może być jedynym kryterium zakupu.

Nawet poprawność wszystkich danych, czy to w raporcie uzyskanym poprzez darmowe sprawdzenie VIN w usłudze Historia Pojazdu, czy nawet płatne i bardziej szczegółowe sprawdzenie VIN, nie ujawni wszystkich detali, jak choćby aktualny stan techniczny, ewentualne przeróbki czy poważne, ale ukryte wady.

Przed zakupem samochodu warto udać się z nim do autoryzowanego serwisu i za kilkaset złotych wykonać przegląd przedsprzedażny, gdzie w profesjonalny sposób skontrolowany zostanie właśnie stan techniczny i wykryte ewentualne wady i usterki.

Zobacz także: kary za cofanie liczników. Jak nie dać się oszukać?

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA