Stłuczka autem z carsharingu – Jakie konsekwencję ci grożą?

Firmy wypożyczające auta na minuty są już praktycznie w każdym większym mieście i korzysta z nich mnóstwo osób, najczęściej młodych. A w miastach o stłuczkę nietrudno. Czy kierowca jest obciążany kosztami naprawy i w jakich sytuacjach?

Dacia Spring w Polsce fot. Renault/D.Kalamus
Dacia Spring w Polsce

Współdzielenie samochodu jest na tyle popularne i wygodne, że wiele osób wybiera taką formę użytkowania auta zamiast jego zakupu − zalety carsharingu są tak oczywiste, że nawet nie trzeba ich wymieniać. Ale samochody wypożyczają nie zawsze wprawni i odpowiedzialni kierowcy, dlatego firmy, mimo że wszystkie auta mają pełne OC i AC, muszą się zabezpieczyć na każdą okoliczność. Zakres odpowiedzialności użytkownika pojazdu jest określony w regulaminie. Warto się z nim zapoznać przed wynajęciem samochodu, żeby kilka minut jazdy nie kosztowało zbyt drogo.

REKLAMA

Stłuczka autem z carsharingu – Różnice w regulaminach są niewielkie

Firmy carsharingowe bardzo podobnie podchodzą do odpowiedzialności kierowcy za uszkodzenie samochodu, różnice dotyczą szczegółów. Kryterium obciążenia finansowego kierowcy lub nie jest to, czy ponosi winę za spowodowanie wypadku. Jeśli do stłuczki nie doszło z winy użytkownika, nie będzie płacił za naprawę auta, ale pod warunkiem, że dopełni wszelkich formalności, jakich w takiej sytuacji wymagają firmy carsharingowa oraz ubezpieczeniowa. Niepoinformowanie o stłuczce lub wypadku, a także nieskontaktowanie się z ubezpieczycielem jest podstawą do obciążenia kierowcy kosztami do pełnej wysokości szkody i to nawet wtedy, jeśli nie jest winny spowodowania wypadku. Przyjrzeliśmy się trzem najpopularniejszym firmom w Polsce i sprawdziliśmy, jaka odpowiedzialność spadnie na kierowcę za spowodowanie stłuczki.

Co grozi kierowcy, jeśli w wypadku uszkodzi auto

Carsharingmateriały prasowe
Carsharing

Stłuczka autem z carsharingu – Panek.

O zdarzeniu trzeba poinformować konsultanta firmy w ciągu godziny (albo niezwłocznie, jeśli kierowca odniósł w wypadku bardzo poważne obrażenia) i postępować zgodnie z jego wskazówkami, a w ciągu 24 godzin przesłać oświadczenie z miejsca kolizji z opisem zdarzenia, wskazując ewentualnego sprawcę. Za każde kolejne 24 godziny zwłoki w zgłoszeniu stłuczki zapłacimy dodatkową karę 50 zł. Jeśli do wypadku doszło nie z naszej winy, nie poniesiemy odpowiedzialności, jeśli z naszej − firma obciąży nas finansowo, ale do kwoty nie wyższej niż 1000 zł, jeśli korzystamy z aut podstawowej grupy Economy (kara zależy od tego, do jakiej grupy należy auto, najwyższa to 10 tys. zł). Panek proponuje klientom wykupienie ubezpieczenia, które chroni przed odpowiedzialnością nawet wtedy, jeśli do wypadku dojdzie z winy kierowcy. Jest to Rozszerzona Ochrona dostępna na miesiąc (kosztuje 49 zł; trzeba pamiętać, że przedłuży się automatycznie na kolejny miesiąc, jeśli z niej nie zrezygnujemy w aplikacji przed pobraniem opłaty) lub jednorazowo przy wynajmie auta (od 2,90 zł za samochód z grupy Economy).

Carsharingmateriały prasowe
Carsharing

Stłuczka autem z carsharingu – 4Mobility

Jeśli kierowca nie jest winny, nie zostanie obciążony karą finansową. Koordynacją likwidacji szkody zajmuje się firma, a użytkownik na zgłoszenie stłuczki i dopełnienie formalności ubezpieczeniowych ma dwa dni robocze. Jeśli kierowca jest winny, poniesie odpowiedzialność finansową w wysokości 1 tys. zł. 4Mobility też oferuje dodatkowe ubezpieczenie Spokojna Głowa, dzięki któremu sprawca wypadku może uniknąć kary 1 tys. zł (pod warunkiem, że zgłosił firmie i ubezpieczycielowi stłuczkę i dopełnił formalności). Można je wykupić na 30 dni (50 zł) lub 90 dni (130 zł).

Dacia Spring w Polscefot. Renault/D.Kalamus
Dacia Spring w Polsce

Stłuczka autem z carsharingu – Traficar

Kierowca po zgłoszeniu wypadku firmie i poinformowaniu o nim policji powinien pozostać na miejscu zdarzenia do czasu, aż będzie tego wymagał pracownik infolinii. Poza tym najpóźniej w terminie 24 godzin od wezwania jest zobowiązany przedłożyć na żądanie firmy wszelkie dokumenty oraz złożyć wyjaśnienia w związku z procesem likwidacji szkody komunikacyjnej. Za uszkodzenie auta podczas stłuczki nie zostanie ukarany finansowo, nawet wtedy, jeśli do wypadku doszło z jego winy, pod jednym wszakże warunkiem − że dopełnił wszystkich opisanych wyżej formalności. Jeśli nie dopełnił, jego odpowiedzialność ogranicza się do wartości szkody nieprzekraczającej 1000 zł.

Kierowca zostanie ukarany finansowo do pełnej wysokości szkody jeśli:

• udostępni auto osobie nieuprawnionej
• będzie prowadził pod wpływem alkoholu, narkotyków i substancji odurzających
• nie zabezpieczy samochodu przed kradzieżą lub uszkodzeniem
• do szkody dojdzie w wyniku jego umyślnego działania, zaniechania, niedbalstwa, brawury, napraw, czynności serwisowych
• w wyniku rażącego nieprzestrzegania przepisów drogowych i przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h
• ucieknie z miejsca wypadku
• posłuży się nieprawdziwymi dokumentami lub danymi, by wypożyczyć auto
• wyjedzie samochodem poza terytorium Polski bez zgody firmy
• będzie prowadził bez ważnego prawa jazdy
• będzie używał auta niezgodnie z przeznaczeniem (np. w wyścigach, do holowania)
• jeśli nie poinformuje firmy o wypadku i nie dopełni obowiązków wymaganych przez ubezpieczyciela, w wyniku czego odmówił on wypłaty odszkodowania.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

REKLAMA