REKLAMA

Światła mijania. Jak korzystać, jaki mają symbol?

Światła mijania to inaczej światła krótkie. Są najbardziej uniwersalnym oświetleniem samochodu. Kiedy można, a kiedy trzeba z nich korzystać i jakie mają oznaczenie?

Światła - włącznik Shutterstock
Światła - włącznik, fot. shutterstock

Co to są światła mijania?

Światła mijania to inaczej światła krótkie (w odróżnieniu od świateł długich, czyli drogowych). Używane są w samochodach, motocyklach i innych pojazdach do oświetlenia drogi. To główne i najbardziej uniwersalne oświetlenie, które jako jedyne może być używane stale, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.

REKLAMA

W Europie przepisy wymagają, żeby światła mijania były asymetryczne, przez co lewa strona drogi oświetlana jest w mniejszym stopniu niż prawa, co ma zmniejszyć oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka. W przeciwieństwie do choćby świateł amerykańskich, które rzucają jednolity snop światła.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Światła mijania - kiedy trzeba z nich korzystać?

Światła mijania mogą być włączane przez całą dobę, niezależnie od warunków. W ciągu dnia mogą być zastąpione przeznaczonymi do tego światłami dziennymi, natomiast światła mijania trzeba włączyć w następujących sytuacjach:

 • od zmierzchu do świtu
 • w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (deszcz, śnieżyca, mgła, zadymienie, itp.)
 • w tunelach
 • podczas holowania
 • od świtu do zmierzchu, jeśli pojazd nie posiada świateł do jazdy dziennej

Obowiązek włączania świateł mijania (lub dziennych) od świtu do zmierzchu, w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, wprowadzono w Polsce najpierw w latach 1991-1997, kiedy to światła mijania należało włączać w dzień od 1 listopada do 1 marca. W okresie 1997-2007 natomiast obowiązek zmieniono na okres od 1 października do ostatniego dnia lutego.

Obecnie – od 2007 roku – światła mijania (lub dzienne) należy stosować w Polsce przez cały rok. Nasz kraj był pod tym względem pierwszy poza krajami skandynawskimi, natomiast obecnie obok Polski podobny przepis obowiązuje m.in. w takich krajach jak Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Macedonia, Słowenia, Szwecja.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

REKLAMA

Światła mijania – symbol

Oznaczeniem świateł mijania jest zielony symbol reflektora z trzema kreskami oznaczającymi snop światła, skierowanymi lekko w dół. Dla odmiany od kresek poziomych, oznaczających mające daleki zasięg światła drogowe (tzw. światła długie). Dodatkowo światła drogowe oznaczone są niebieską kontrolką.

Włączenie świateł mijania nie musi być sygnalizowane przez kontrolkę na desce rozdzielczej – jeśli jest, kontrolka ma kolor zielony. Niektórzy producenci samochodów nie stosują żadnego oznaczenia, inni stosują wspomniany symbol świateł mijania, a jeszcze inni jedynie symbol świateł pozycyjnych – są to dwa reflektory ze skierowanymi na zewnątrz trzema kreskami rozchodzącymi się promieniście.

Zobacz także:

Światła mijania – mandat za niewłaściwe używanie

Taryfikator mandatów przewiduje kary za niewłaściwe korzystanie z oświetlenia samochodu. Oto niektóre z kar:

 • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu – 200 zł i 4 punkty karne
 • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu – 100 zł i 2 punkty karne
 • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby – 200 zł i 4 punkty karne

REKLAMA

Światła mijania a drogowe

Światła mijania włączać można w każdej sytuacji, w przeciwieństwie do świateł drogowych, których zadaniem jest oświetlanie drogi na dużą odległość przed pojazdem w czasie jazdy nocą. Używając świateł drogowych trzeba pamiętać, że zabronione jest oślepianie innych uczestników drogi, w tym pieszych.

Kierujący, mający włączone światła drogowe, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

 • pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe, drugi jest obowiązany uczynić to samo
 • do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony
 • pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami
 • pieszych poruszających się w kolumnie

Jak ustawić światła mijania?

Poprawne ustawienie świateł mijania jest niezwykle ważne z punktu widzenia nie tylko przepisów, ale i bezpieczeństwa. Źle ustawione światła mijania będą albo oślepiać innych kierowców, kiedy snop światła skierowany jest za wysoko, albo nie będą dostatecznie dobrze doświetlać drogi przed pojazdem, kiedy snop światła skierowany jest za nisko.

Kontrolę poprawności ustawienia świateł dokonuje pracownik stacji kontroli pojazdów podczas badania technicznego. Warto jednak pamiętać o sprawdzeniu ustawienia po każdorazowej samodzielnej wymianie żarówki czy wymianie całego reflektora. Koszt sprawdzenia ustawienia świateł w warsztacie jest niski, podobnie jak koszt ustawienia świateł – o ile złe ustawienie nie jest spowodowane poważną usterką lub uszkodzeniem mechanizmu.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Wiele samochodów wyposażonych jest w pokrętło regulacji wysokości świecenia świateł mijania (niektóre auta mają automatyczne poziomowanie, inne – starsze modele – mają regulację przy samych reflektorach). Pokrętło to umieszczone jest z reguły po lewej, u dołu deski rozdzielczej.

Regulację tę wykorzystuje się przy większym załadowaniu samochodu bagażem, kiedy tył pojazdu jest dociążony, przez co snop światła skierowany jest wyżej i może oślepiać innych uczestników ruchu. Regulacja pozwala obniżyć wiązkę tak, by oświetlała drogę. Trzeba przy tym pamiętać o ponownym przełączeniu regulatora w pozycję wyjściową, kiedy samochodem podróżuje mniej osób, a przede wszystkim bagażu.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA