Co to są światła mijania?
Światła mijania to inaczej światła krótkie (w odróżnieniu od świateł długich, czyli drogowych). Używane są w samochodach, motocyklach i innych pojazdach do oświetlenia drogi. To główne i najbardziej uniwersalne oświetlenie, które jako jedyne może być używane stale, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.
W Europie przepisy wymagają, żeby światła mijania były asymetryczne, przez co lewa strona drogi oświetlana jest w mniejszym stopniu niż prawa, co ma zmniejszyć oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka. W przeciwieństwie do choćby świateł amerykańskich, które rzucają jednolity snop światła.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
Światła mijania - kiedy trzeba z nich korzystać?
Światła mijania mogą być włączane przez całą dobę, niezależnie od warunków. W ciągu dnia mogą być zastąpione przeznaczonymi do tego światłami dziennymi, natomiast światła mijania trzeba włączyć w następujących sytuacjach:
- od zmierzchu do świtu
- w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (deszcz, śnieżyca, mgła, zadymienie, itp.)
- w tunelach
- podczas holowania
- od świtu do zmierzchu, jeśli pojazd nie posiada świateł do jazdy dziennej
Obowiązek włączania świateł mijania (lub dziennych) od świtu do zmierzchu, w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, wprowadzono w Polsce najpierw w latach 1991-1997, kiedy to światła mijania należało włączać w dzień od 1 listopada do 1 marca. W okresie 1997-2007 natomiast obowiązek zmieniono na okres od 1 października do ostatniego dnia lutego.
Obecnie – od 2007 roku – światła mijania (lub dzienne) należy stosować w Polsce przez cały rok. Nasz kraj był pod tym względem pierwszy poza krajami skandynawskimi, natomiast obecnie obok Polski podobny przepis obowiązuje m.in. w takich krajach jak Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Macedonia, Słowenia, Szwecja.
Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku
Komentarze