Światła przeciwmgielne czy przeciwmgłowe?
Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii nurtującej wielu kierowców. Językoznawcy wyjaśniają, że zarówno termin światła przeciwmgielne, jak i światła przeciwmgłowe, są poprawne z punktu widzenia językowego.
Światła przeciwmgielne czy światła przeciwmgłowe? Obie formy są poprawne.
Światła przeciwmgielne – kiedy używać?
Świateł przeciwmgłowych przednich możemy używać w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, ale także opadami atmosferycznymi. Umieszczone są nisko nad powierzchnią ziemi, co pozwala m.in. zmniejszyć efekt odbijania się promieni świetlnych od mgły.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
Dodatkowo świateł przeciwmgłowych przednich można używać także na krętej drodze w okresie od zmierzchu do świtu, nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Odcinek takiej drogi musi być odpowiednio oznaczony – albo znakiem informującym o niebezpiecznym zakręcie, albo o serii niebezpiecznych zakrętów.
Z kolei światła przeciwmgielne tylne używane być mogą tylko kiedy przejrzystość powietrza spadnie do 50 metrów. Kiedy widoczność się poprawi, musimy je wyłączyć, by nie oślepiać pozostałych uczestników ruchu.
Wielu kierowców zapala je niezgodnie z przepisami, bo w warunkach lekkiej mgły i - co gorsza - nie gaszą ich po poprawie przejrzystości powietrza, oślepiając innych kierowców ostrym czerwonym światłem z tyłu.
Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku
Światła przeciwmgielne – mandat za niewłaściwe korzystanie
Taryfikator mandatowy przewiduje kary za niewłaściwe korzystanie ze świateł przeciwmgłowych. Chodzi zarówno o sytuację, w której kierowca nie włączy tylnych świateł przeciwmgielnych w warunkach widoczności poniżej 50 metrów, jak i przypadku, w którym świateł tych nie wyłączy po poprawie widoczności. Mowa jest także o jeździe z włączonymi światłami przeciwmgłowymi przednimi, kiedy nie jest to konieczne lub dozwolone przepisami.
I tak, za niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza grozi mandat w wysokości 200 zł.
Z kolei używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza to mandat 100 zł.
Jeśli chodzi o punkty karne, niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza to 2 punkty karne.
Podobnie 2 punkty karne dostanie kierowca za naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych przednich.