Światła przeciwmgielne – kiedy włączyć, jaki mandat?

Światła przeciwmgielne lub inaczej światła przeciwmgłowe należy włączać tylko w określonych warunkach, a za niewłaściwe korzystanie z nich grozi do 200 zł mandatu.

| Data aktualizacji: 2021-12-15
Światła przeciwmgłowe - włącznik Shutterstock
Światła przeciwmgłowe - włącznik, fot. shutterstock

Światła przeciwmgielne czy przeciwmgłowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii nurtującej wielu kierowców. Językoznawcy wyjaśniają, że zarówno termin światła przeciwmgielne, jak i światła przeciwmgłowe, są poprawne z punktu widzenia językowego.

REKLAMA

Światła przeciwmgielne czy światła przeciwmgłowe? Obie formy są poprawne.

Światła przeciwmgielne – kiedy używać?

Świateł przeciwmgłowych przednich możemy używać w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, ale także opadami atmosferycznymi. Umieszczone są nisko nad powierzchnią ziemi, co pozwala m.in. zmniejszyć efekt odbijania się promieni świetlnych od mgły.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dodatkowo świateł przeciwmgłowych przednich można używać także na krętej drodze w okresie od zmierzchu do świtu, nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Odcinek takiej drogi musi być odpowiednio oznaczony – albo znakiem informującym o niebezpiecznym zakręcie, albo o serii niebezpiecznych zakrętów.

Z kolei światła przeciwmgielne tylne używane być mogą tylko kiedy przejrzystość powietrza spadnie do 50 metrów. Kiedy widoczność się poprawi, musimy je wyłączyć, by nie oślepiać pozostałych uczestników ruchu.

Wielu kierowców zapala je niezgodnie z przepisami, bo w warunkach lekkiej mgły i - co gorsza - nie gaszą ich po poprawie przejrzystości powietrza, oślepiając innych kierowców ostrym czerwonym światłem z tyłu.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Światła przeciwmgielne – mandat za niewłaściwe korzystanie

Taryfikator mandatowy przewiduje kary za niewłaściwe korzystanie ze świateł przeciwmgłowych. Chodzi zarówno o sytuację, w której kierowca nie włączy tylnych świateł przeciwmgielnych w warunkach widoczności poniżej 50 metrów, jak i przypadku, w którym świateł tych nie wyłączy po poprawie widoczności. Mowa jest także o jeździe z włączonymi światłami przeciwmgłowymi przednimi, kiedy nie jest to konieczne lub dozwolone przepisami.

I tak, za niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza grozi mandat w wysokości 200 zł.

Z kolei używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza to mandat 100 zł.

Jeśli chodzi o punkty karne, niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza to 2 punkty karne.

Podobnie 2 punkty karne dostanie kierowca za naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych przednich.

REKLAMA

REKLAMA

Światła przeciwmgielne w mieście

Często pojawia się pytanie, czy światła przeciwmgielne w mieście, czy też w terenie zabudowanym, trzeba wyłączyć. Mimo tego, że spore grono kierowców twierdzi, że w mieście świateł przeciwmgielnych włączać nie wolno, przepisy mówią co innego.

Nie ma rozgraniczenia w kwestii rodzaju drogi czy terenu – zabudowanego czy nie. Pojawia się jedynie „zmniejszona przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów”. Oczywiście przepisy wyraźnie dodają, że w razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Zobacz także:

Światła przeciwmgielne – czy są obowiązkowe?

Obowiązkowe są światła przeciwmgielne tylne, wymagane przepisami i montowane w każdym samochodzie. Obecnie z reguły montuje się dwa światła przeciwmgłowe – po lewej i prawej stronie samochodu, natomiast przepisy wymagają przynajmniej jednego światła.

Co istotne, jeśli samochód wyposażony jest w jedno tylne światło przeciwmgłowe, musi być ono zamontowane z lewej strony. Chodzi o to, by widać było obrys tej strony samochodu, która znajduje się przy osi jezdni lub pasa ruchu.

Czy przednie światła przeciwmgielne są obowiązkowe? Nie. Przednie światła przeciwmgielne nie są obowiązkowe i często montowane są tylko za dopłatą lub też są standardem jedynie na wyższych poziomach wyposażenia. Obecnie coraz częściej producenci montują je jednak w standardzie bazowych wersji.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Światła przeciwmgielne – symbol, kontrolka

Symbol świateł przeciwmgielnych jest inny dla obowiązkowych tylnych świateł, a inny dla nieobowiązkowych przednich.

W przypadku świateł przeciwmgielnych tylnych, symbol to reflektor, odchodzące od niego poziomo równoległe kreski oznaczające snop światła i falująca pionowa linia, która przecina ten snop światła, symbolizując zmniejszoną przejrzystość powietrza. Kontrolka świateł przeciwmgielnych tylnych ma na desce rozdzielczej kolor pomarańczowy.

Światła przeciwmgielne przednie mają natomiast kontrolkę w kolorze zielonym. Symbol to także reflektor, z odchodzącymi od niego równoległymi kreskami, symbolizującymi snop światła, ale tu snop ten skierowany jest w dół (łatwo to skojarzyć tak, że przednie światła mają oświetlać drogę, a nie oślepiać, dlatego są skierowane w dół, jak światła mijania). Oczywiście jest także falująca linia, ułożona pionowo, przecinająca kreski snopu światła.

Światła przeciwmgielne – jak włączyć?

Włącznik świateł przeciwmgielnych znaleźć można z lewej strony kierownicy. Przy czym producenci stosują przeróżne rozwiązania. Często włącznik znajduje się na dźwigni kierunkowskazów, jeśli włącza się nią także światła mijania. Wówczas znaleźć można dodatkowe pokrętło włączające światła przeciwmgielne.

Jeśli są tylko tylne, przekręcamy dźwignię raz. Jeśli są tylne i przednie, przeważnie jedno przekręcenie włącza światła tylne, a drugie dołącza światła przednie.

Inne popularne rozwiązanie to panel z przyciskami po lewej stronie kolumny kierownicy, z osobnym oznaczeniem świateł przeciwmgielnych tylnych i osobnym dla przednich.

REKLAMA