System e-TOLL zastąpi viaTOLL, koniec szlabanów na A2 i A4

System viaTOLL będzie działać do 30 września, a od 1 października jedynym systemem opłacania przejazdów ciężkich po drogach będzie e-TOLL. Z kolei w grudniu znikną szlabany na płatnych państwowych odcinkach A2 i A4.

System e-TOLL na polskich drogach źródło: gov.pl
System e-TOLL na polskich drogach
 • Od 1 października system opłat drogowych viaTOLL zostanie zastąpiony systemem e-TOLL.
 • Na bramkach pojawią się nowe oznaczenia dla kierowców płacących w systemie e-TOLL.
 • Od 1 grudnia na państwowych odcinkach płatnych autostrad znikną szlabany.

Wyłączenie viaTOLL na polskich drogach nastąpi 30 września, a nowy system e-TOLL zacznie działać od 1 października. Na razie zmiana dotyczy kierowców ciężarówek, którzy mają ostatni moment na rejestrację w nowym systemie, by móc opłacać przejazdy po drogach krajowych. Ale duża zmiana czeka też na kierowców samochodów osobowych, bowiem od 1 grudnia z państwowych autostrad A2 i A4 znikną szlabany i zmieni się sposób opłacania przejazdu.

System e-TOLL – jak się zarejestrować?

System e-TOLL właściwie działa od 24 czerwca 2021 r. Zarejestrowano w nim już dobrze ponad 300 tys. pojazdów. Użytkownicy pojazdów ciężkich mają dosłownie ostatnie godziny, by jak najszybciej przejść do e-TOLL. Co ważne, sama rejestracja w nowym systemie nie powoduje braku możliwości korzystania z viaTOLL, ale tylko do dnia 30 września 2021 r., bo wtedy zostanie on wygaszony. Należy jedynie pamiętać, żeby opłaty uiszczać już tylko w jednym systemie.

Kolejna ważna rzecz: każdy użytkownik musi również wyrejestrować się z systemu viaTOLL i może to zrobić zarówno przed, jak i po 30 września. Informacje, jak wyrejestrować się z viaTOLL, dostępne są na stronie etoll.gov.pl. Na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków użytkownicy mają czas do 30 września 2022 r. Nasza rada – lepiej zrobić to online, ze względu na wzmożony ruch w Miejscach Obsługi Klienta systemu viaTOLL.

Jak zarejestrować się w e-TOLL?

 1. Wybierz urządzenie do przekazywania danych GPS do systemu. Może to być:
  • aplikacja mobilna e-TOLL PL, do pobrania bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store
  • urządzenie pokładowe OBU lub ZSL, oferowane przez dostawcę dopuszczonego do systemu e-TOLL. Urządzenia są dostępne w Przygranicznych Punktach Obsługi e-TOLL, zaś główna dystrybucja odbywa się za pośrednictwem dopuszczonych dostawców tych urządzeń.

Aktualne listy dostawców:

 1. Zarejestruj się i załóż Internetowe Konto Klienta (IKK)
 2. Określ podmiot (osobę prywatną lub firmę) uiszczający opłaty
 3. Utwórz konto rozliczeniowe
 4. Dodaj pojazd do swojego konta
 5. Wybierz formę finansowania, konto rozliczeniowe w trybie:
  • przedpłaty
  • płatności okresowej z zabezpieczeniem
 6. Powiąż urządzenie pokładowe z pojazdem
 7. Aktywuj urządzenie pokładowe zgodnie z instrukcją operatora lub uruchom aplikację mobilną e-TOLL PL.

Zniżka za przejazdy do końca roku

Od 1 października do 31 grudnia 2021 r. stawka opłaty elektronicznej za przejazd kilometra drogi krajowej lub jej odcinka, dla podmiotów wnoszących te opłaty z wykorzystaniem systemu e-TOLL, zostanie obniżona do 70 proc. Do 30 września opłata wynosi 75 proc.

Zmiany dla kierowców na autostradach A2 i A4

Wygaszenie systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października 2021 r. wymusza zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach państwowych autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica.

Jak przejeżdżać na bramkach A2 i A4 z e-TOLL?

Nowa organizacja ruchu w Miejscach Poboru Opłat (na bramkach) oznacza:

 • Przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
 • Przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.
Wjeżdżając lub zjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy lub zjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej.

System e-TOLL na polskich drogach

Zmiany dla użytkowników viaBOX i viaAUTO

Od 1 października 2021 r. nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) do 30 listopada 2021 r. mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.

Koniec szlabanów na państwowych autostradach – 1 grudnia

1 grudnia z państwowych odcinków autostrad znikną szlabany i konieczne będzie wnoszenie opłat nowym sposobem.

Co zmieni się na autostradach A2 i A4 1 grudnia?

 • Podniesienie szlabanów na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica). Ruch odbywać się będzie w sposób płynny, bez konieczności zatrzymywania się.
 • Opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe OBU/ZSL lub w formie biletu elektronicznego (przeznaczonego dla pojazdów lekkich).

Gdzie kupić bilet na przejazd autostradą A2 i A4 po 1 grudnia?

Zakup takiego biletu będzie możliwy np. na stacji benzynowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.

Przypomnijmy na koniec, że na pozostałych płatnych odcinkach autostrad A4 i A1, kierowcy korzystać mogą z aplikacji na telefon, która umożliwia przejazd bez zatrzymywania w punkcie poboru opłat.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA
REKLAMA