REKLAMA

Tablice rejestracyjne w Polsce

Polskie tablice rejestracyjne w obecnym kształcie pojawiły się w 2000 roku, zastępując czarne tablice z białymi znakami. Co oznaczają skróty na tablicach rejestracyjnych w Polsce?

Tablice rejestracyjne Shutterstock
Tablice rejestracyjne, fot. Shutterstock

Przed rokiem 2000 mieliśmy w Polsce czarne tablice rejestracyjne z białymi oznaczeniami dla 49 miast wojewódzkich. Po reformie administracyjnej, która zredukowała liczbę województw do 16, zmieniono także wzór polskich tablic rejestracyjnych.

Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

Obecnie w Polsce obowiązuje kilka rodzajów tablic rejestracyjnych, w zależności od przeznaczenia i rodzaju pojazdu, na którym są zamontowane.

Oprócz zwykłych tablic rejestracyjnych, o których więcej powiemy za chwilę, wyróżniamy jeszcze:

Zamów e-wydanie i czytaj "auto motor i sport" bez wychodzenia z domu!

Oznaczenia tablic rejestracyjnych w Polsce

Według obowiązującego obecnie schematu, tablice rejestracyjne w Polsce składają się z jednej, dwóch lub trzech liter, które są wyróżnikiem miejsca – a dokładnie województwa i w przypadku tablic z więcej niż jedną literą – również powiatu.

Jedna litera pojawia się na przykład na wprowadzonych niedawno, zmniejszonych tablicach rejestracyjnych. Małe tablice rejestracyjne pojawiły się w połowie 2018 roku i z założenia mają trafiać do tych samochodów, głównie z USA czy Japonii, w których miejsca na tablicę rejestracyjną jest mniejsze, niż standardowe, stosowane w Europie. Tablica taka składa się z litery oznaczającej miasto rejestracji oraz kombinacji trzech cyfr i liter. Jak się nietrudno domyślić, możliwości jest stosunkowo niewiele.

W przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych mamy do czynienia z dwiema lub trzema literami. Pierwsza litera oznacza jedno z 16 województw. Po niej następuje jedna lub dwie litery, oznaczające powiat. Jeśli po wyróżniku województwa mamy jedną literę, jest to miasto na prawach powiatu lub dzielnica miasta w przypadku Warszawy. Jeśli litery są dwie – jest to powiat ziemski.

Po literach następuje ciąg cyfr i liter, przyporządkowany do konkretnego pojazdu – jest to wyróżnik pojazdu. Co ciekawe, niedozwolone jest stosowanie w nim liter B, D, I, O, Z. Dlaczego? Ponieważ są zbyt podobne do cyfr – odpowiednio - 8, 0, 1, 0, 2.

QUIZ: czy odgadniesz miasto po tablicy rejestracyjnej?

REKLAMA

REKLAMA

Skróty polskich tablic rejestracyjnych

Oznaczenia tablic rejestracyjnych w Polsce uzależnione są od miejsca rejestracji pojazdu. Jak wspomnieliśmy, odpowiadają one 16 województwom oraz należącym do nich powiatom.

Wyróżniki województw na polskich tablicach rejestracyjnych zwykłych, zmniejszonych i zabytkowych:

 • B – województwo podlaskie
 • C – województwo kujawsko-pomorskie
 • D – województwo dolnośląskie
 • E – województwo łódzkie
 • F – województwo lubuskie
 • G – województwo pomorskie
 • K – województwo małopolskie
 • L – województwo lubelskie
 • N – województwo warmińsko-mazurskie
 • O – województwo opolskie
 • P – województwo wielkopolskie
 • R – województwo podkarpackie
 • S – województwo śląskie
 • T – województwo świętokrzyskie
 • W – województwo mazowieckie
 • Z – województwo zachodniopomorskie

Trzecia tablica rejestracyjna

W sytuacji, kiedy na samochodzie montowany jest na przykład bagażnik rowerowy, montowany z tyłu, zasłaniający tablicę rejestracyjną, na wniosek właściciela pojazdu urzędy wydają dodatkową jednorzędową tablicę rejestracyjną. Mocuje się ją do bagażnika rowerowego.

Zobacz także: surowe kary za kradzież tablic rejestracyjnych

REKLAMA

Zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych i wodorowych

Tablice rejestracyjne przeznaczone są dla samochodów elektrycznych i wodorowych, ale już nie dla aut z napędem hybrydowym plug-in. Pomimo że możliwa jest jazda nimi przez nawet kilkadziesiąt kilometrów w trybie zeroemisyjnym, to nie są w tym przypadku traktowane na równi z w pełni elektrycznymi samochodami.

Tablice te różnią się od zwykłych tablic rejestracyjnych jedynie tłem, które jest zielone, natomiast litery i cyfry pozostają czarne. Chodzi o to, żeby w przejrzysty sposób oznaczyć auta, którym przysługują różnego rodzaju udogodnienia, jak choćby jazda buspasem czy zwolnienie z opłat za strefę płatnego parkowania. Dotychczasowe oznaczenie naklejkami było mało widoczne i rodziło wiele problemów.

Zieloną tablicę rejestracyjną otrzyma każdy nowo zarejestrowany samochód z napędem elektrycznym, przy czym wymiana zwykłej tablicy na zieloną nie jest obowiązkowa. Właściciele chcący oznaczyć w ten sposób swoje elektryczne auto, zarejestrowane przed 1 stycznia, będą mogli to oczywiście zrobić, ale za dodatkową opłatą.

Co ważne, nie należy mylić tych zielonych tablic rejestracyjnych z tzw. tablicami profesjonalnymi. Te będą miały z kolei zielone litery i cyfry, ale tło białe. Więcej o tablicach profesjonalnych przeczytacie w naszym artykule.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA