Test alkomatów: Liczenie promili

Sprawdź czy wypity alkohol już wyparował, zanim wyparuje razem z Twoim prawem jazdy. Najtańsze alkotesty możesz kupić np. na stacji benzynowej. Badamy, co są warte.

Niezależnie od tego czy alkomaty lub alkotesty pojawią się jako stałe wyposażenie samochodu, postanowiliśmy sprawdzić jak działają. Dla dobra nauki wypiliśmy coś mocniejszego i sumiennie dmuchaliśmy w „balonik”. Chcieliśmy sprawdzić, na ile precyzyjny będzie pomiar i czy każde urządzenie wskaże ten sam wynik.

Na tapetę wzięliśmy alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne oraz tester ze stacji paliw. Te pierwsze wykazują „coś” nawet po użyciu miętowej gumy do żucia. Wyniki weryfikowaliśmy na profesjonalnym urządzeniu za kilka tysięcy złotych, jakim posługuje się policja. Wniosek? Tanie alkomaty są niedokładne.

Mierz prawidłowo
Wyniki najbardziej wypacza alkohol szczątkowy, czyli pozostający w ustach od razu po spożyciu. Aby się go pozbyć, wypłucz dokładnie usta zwykłą wodą. Prędkość wchłaniania alkoholu przez organizm zależy od jego stężenia. Najszybciej do krwi dostaje się ten z drinków lub wina (20% roztwór). Najwolniej alkohol czysty – 40-procentowy (30-40 minut).

Badanie zawsze trzeba powtórzyć 3-4 razy, odrzucając pierwszy wynik. Pomiary można powtarzać najwcześniej co minutę, inaczej wynik nie będzie miarodajny (okaże się zaniżony).

Reflex
Jak na jednorazówkę przystało, trudno mówić o jakiejkolwiek precyzji pomiaru. Dokładnie wskazuje tylko to, czego sami jesteśmy pewni – trzeźwość. Rozbieżność między tym, co pokazał alkotest a stanem faktycznym to ponad 0,4 promila.
Cena: 8 zł

DAT
Jeden z najtańszych alkotestów półprzewodnikowych. Brak ustnika sprawia, że pomiar jest obarczony dużym błędem. Alkomat wzorcowy pokazał wynik 0,5 promila, DAT – 0,73. Po użyciu gumy zamiast alkoholu wynik był taki sam.
Cena: 60 zł

FIT
Również alkotest półprzewodnikowy. Mniej wrażliwy na gumę do żucia (tylko 0,4 promila). Wyczulony na prawdziwy alkohol – wskazał 0,62, a było 0,5 promila. Ma wymienne ustniki, duży wyświetlacz i podaje wynik w promilach.
Cena: 189 zł

FIT Alco A1
Alkotest z grupy elektrochemicznych. Nie nabiera się na płyny do płukania ust czy gumę do żucia. Choć dmucha się w ustnik, wykazał się rozbieżnością 0,13 promila. Po kilku kolejnych próbach pokazywał wartość wzorcową.
Cena: 376 zł

AlcoFind DA-8500 Gold
Jego dokładność nie jest najgorsza. Pokazał 0,41, zamiast rzeczywistego 0,48 promila. Szkoda, że pomylił się na niekorzyść kierowcy. Gold to również (jak Alco A1) alkotest elektrochemiczny.
Cena: 550 zł

Ekspert radzi
Tomasz Słuszniak WRD we Wrocławiu

Dzień wcześniej piłem alkohol, zmierzyłem trzeźwość alkomatem kupionym na stacji benzynowej. Czy mogę nie obawiać się wyniku kontroli policyjnej?


Większość urządzeń kupionych np. na stacji paliw lub w marketach nie ma kalibracji, jaką obowiązkowo przechodzą urządzenia, z których korzystają instytucje oraz wszelkie służby uprawnione do wykorzystywania ich podczas kontroli. Właśnie dlatego mogą one wykazać wynik negatywny, całkiem zbliżony lub odbiegający od uzyskanego podczas badania sprzętem używanym przez funkcjonariuszy „drogówki”.

Jeśli nie jesteśmy pewni swojej trzeźwości i nie mamy dostępu do profesjonalnych urządzeń, kosztujących nierzadko kilka tysięcy złotych, można wybrać się do najbliższej jednostki policji. Drogę do komisariatu, w celu zbadania stanu trzeźwości, zalecam przemierzyć pieszo. Spacer na świeżym powietrzu z pewnością poprawi nasze samopoczucie. Nie spowoduje też innych mało przyjemnych konsekwencji prawnych związanych z ewentualnym przemieszczaniem się pojazdem, gdy jest się nietrzeźwym.

REKLAMA