REKLAMA

Ubezpieczenie OC – Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat obowiązkowej polisy

Z pozoru to prosta sprawa. Każdy samochód powinien mieć aktualną polisę ubezpieczenia OC. Sytuacja komplikuje się przy zakupie i sprzedaży auta. Warto znać szczegóły, by nie stracić pieniędzy i zniżek.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC Shutterstock
Ubezpieczenie komunikacyjne OC

Zgodnie z polskimi przepisami każdy zarejestrowany samochód musi mieć opłacone ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Taki obowiązek istnieje ponieważ nawet jeśli auto nie ma kół, stoi na cegłach i nie jeździ, to z powodu zwarcia elektryki może się zapalić i podpalić 10 innych aut wokół.

REKLAMA

Sprzedający ma obowiązek przekazania kupującemu polisy ubezpieczenia OC i powinien zgłosić sprzedaż auta swojego towarzystwu ubezpieczeniowemu. Nabywając używany pojazd kupujący powinien zapytać nie tylko o rzeczy techniczne typu - kiedy ostatnio wymieniono olej i pasek w silniku, ile "wyciąga na autostradzie" i ile pali, ale chcąc uniknąć kłopotów, a więc dla własnego dobra, spytać o stan ubezpieczenia. Czyli konkretnie zażądać okazania polisy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Polisa OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ostatnio sprawa się trochę uprościła, bo wobec powszechnej obecności i dostępności komputerów coraz mniej dokumentów wymaga formy papierowej i noszenia zaświadczeń przy sobie. Dokumenty przenoszą się do Internetu, gdzie w formie elektronicznej może pokazać je sprzedający pojazd, kupujący zobaczyć, a policjant sprawdzić policjant podczas kontroli drogowej. W sprawie ubezpieczeń też istnieje już taka elektroniczna baza, nazywa się UFG - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w której każdy, bo jest to baza ogólnodostępna, może sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony. Pamiętając o ochronie danych osobowych RODO przy operacji tej nie trzeba podawać żadnych danych osobistych, ale wystarczy wpisać nr rejestracyjny pojazdu lub nr VIN pojazdu i dowiemy się, czy, jak i gdzie została zawarta i opłacona polisa OC oraz sprawdzić i potwierdzić, że chodzi właśnie o ten pojazd.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Polisa OC – Obowiązek ubezpieczenia

Warto pamiętać o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym nie tylko w momencie podejmowania decyzji o ewentualnym zakupie używanego samochodu, ale również w razie kolizji na drodze i konieczności spisania odpowiednich oświadczeń. (Dlatego większość kierowców nadal wozi z sobą tradycyjne, papierowe dokumenty, bo w razie niewielkiej kolizji na drodze łatwiej obejrzeć i dotknąć realny papierowy dokument i spisać oświadczenia bez obaw i wzywania policji.) Jeśli oglądając auto takie komputerowe sprawdzenie okaże się pozytywne można zdecydować się na zakup auta, nawet w sytuacji, gdy sprzedający nie ma przy sobie tej polisy, ale przede wszystkim bez narażania się na karę za brak ubezpieczenia OC. Pamiętajmy, że w komputerowej bazie szybko zostanie wykryty nawet jednodniowy brak ważnego OC. Jeśli ubezpieczenie jest niezapłacone należy auto ubezpieczyć natychmiast, tzn. jeszcze w dniu zakupu. Na szczęście w internecie można tego dokonać bardzo szybko.

Małe AC - dla młodych kierowców i starych samochodów

REKLAMA

REKLAMA

Polisa OC – Przechodzi na kolejnego właściciela, ale może się zdarzyć przeliczenie stawki

Wydaje się natomiast, że jeśli sprzedający pokaże i przekaże nam ważną polisę OC to sprawa jest dla nas zakończona, a wręcz bardzo korzystna, bo ktoś zapłacił za nas ubezpieczenie pomniejszając nasz całkowity wydatek na zakup auta. Faktycznie, jeśli auto się nam podoba, ma niepodrobiony dowód rejestracyjny i jakąś ważną polisę OC możemy zdecydować się na kupno. Spisujemy umowę (jak to bez błędów zrobić pisaliśmy niedawno) i możemy wsiadać i jechać. Jednak sprawa ubezpieczenia OC nie jest zakończona. Masz bowiem w sprawie otrzymanej od kogoś polisy OC dwie możliwości. Możesz otóż nadal jeździć "za darmo" z polisą poprzedniego właściciela albo dotychczasową umowę wypowiedzieć. Pozornie wydaje się, że wariant ubezpieczenia "za darmo", a więc jeżdżenia z cudzą, (tzn, sprzedającego) polisą jest oczywiście lepszy, bo tańszy. Okazuje się jednak że często jest to złudzenie i dostaniemy wezwanie do zapłaty całkiem konkretnej sumy. Bierze się to stąd, jeśli że sprzedający był ostrożniejszym, lepszym, bezwypadkowym kierowcą i miał wysokie zniżki, to nie przechodzą one na nowego nabywcę, który tych zniżek nie ma. Składki nie są przecież jednakowe dla wszystkich i jeśli auto trafi do nowego właściciela to nastąpi tzw. przeliczenie składki (w nowomowie urzędniczej rekalkulacja składki). Te dopłaty mogą być zaskakująco wysokie. Zwłaszcza w typowych sytuacjach, gdy zupełnie młody, świeżo upieczony kierowca kupuje swoje pierwsze auto, oczywiście z powodu ograniczonych zasobów finansowych nie "nówkę" z salonu, ale jakiegoś starszego, dwulitrowego diesla od wujka czy sąsiada. Poprzedni, niemłody kierowca, jeżdżąc wiele lat bez wypadku może mieć zniżki maksymalne, a młodzieniec nie ma żadnych zniżek, a wręcz przeciwnie, z powodu małego stażu, zameldowania w miejscowości z podwyższoną wypadkowością i braku doświadczenia będzie miał stawki najwyższe. Stare auto od wujka może być bajecznie tanie, a ubezpieczenie zaskakująco drogie.

Polisa OC – Jak wypowiedzieć umowę

Pamiętać trzeba, że każdą polisę, czyli każdą umowę ubezpieczeniową można w odpowiednim trybie wypowiedzieć. Może to być zrobione w dowolnym terminie - trzeba sprawdzić, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym są akurat korzystniejsze stawki. Czynność takiego wypowiedzenia musi być dokonana formalnie, a więc w formie pisemnej. Najlepiej zadzwonić do danego ubezpieczyciela na infolinię i zapytać o wszelkie formalności. Pamiętajmy, że nieposiadanie ubezpieczenia jest karalne, więc składając pisemne wypowiedzenie poprzedniej polisy natychmiast trzeba zawrzeć nowe ubezpieczenie. Warto też, szykując się do wypowiedzenia starej umowy poprzedniego właściciela auta, sprawdzić w jego towarzystwie ubezpieczeniowym czy wobec nowego kierowcy będzie stosowane przeliczenie składki, bo nie są to stawki stałe i ubezpieczyciel może z tej operacji zrezygnować, chcąc przyciągnąć na stałe nowego młodego kierowcę. Jest tu pewna elastyczność i warto się targować.
Poprzedni właściciel samochodu może starać się o zwrot składki za niewykorzystany okres tylko jeśli nowy nabywca zdecyduje się wypowiedzieć polisę OC.

Ubezpieczenie komunikacyjne OCShutterstock
Ubezpieczenie komunikacyjne OC

Polisa OC – Przechodzi z poprzedniego właściciela, ale się przedłuża się automatycznie

Warto też pamiętać o często zapomnianym, a bardzo ważnym szczególe. Otóż jeśli po zakupie nie wypowiedzieliśmy starej umowy i jeździmy na "poprzednim ubezpieczeniu" to po przerejestrowaniu auta "komputery i tak wiedzą", że zmienił się właściciel i nabywca ma ubezpieczenie tylko do końca trwania poprzedniej, "cudzej" umowy. Nie przedłuża się ona automatycznie i sami musimy pamiętać o terminie jej wygaśnięcia i zawrzeć na siebie nowe ubezpieczenie.

REKLAMA

Polisa OC – Składka opłacana na raty

Kolejna pułapka związana z jazdą na cudzej polisie dotyczy ewentualnego podziału opłat za ubezpieczenie na raty, a osoby, które zamierzają sprzedać samochód robią tak często. Otóż sprzedający ma wtedy umowę na cały rok, ale opłatę podzielił na raty i zapłacił tylko pierwszą część. W takiej sytuacji kupujący dostał umowę na rok, ale nie jest ona w całości zapłacona i to nowy właściciel musi dopłacić brakującą kwotę.

Polisa OC – Bez zniżek za bezszkodową jazdę

Przy wszystkich transakcjach warto też pamiętać, że kupujący jeżdżąc na cudzej polisie nie gromadzi nowych zniżek za bezszkodową jazdę "na siebie", a więc w przyszłości będzie miał kolejne polisy trochę droższe. Chwilowa jednorazowa oszczędność nie zawsze jest korzystna długoterminowo.
Nie wystarczy więc jeździć bezpiecznie i bezwypadkowo - dbałość o porządek w papierach i korzystne umowy też są ważne.

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA