Ubezpieczenie OC i AC - Gdzie najtaniej ubezpieczysz samochód - RANKING

Każdy właściciel samochodu chciałby płacić jak najniższe ubezpieczenia OC i AC, niestety nie wystarczy bezszkodowa jazda, dzięki której zbiera się zniżki u ubezpieczycieli. Lista czynników branych pod uwagę przy kalkulowaniu wysokości składki jest dość długa.

Ubezpieczenie komunikacyjne Shutterstock
 • Stawki ubezpieczeń OC zależą nie tylko od bezszkodowej jazdy, ale również od miejsca zamieszkania, wieku kierowcy, stanu cywilnego oraz modelu samochodu
 • W przypadku ubezpieczenia AC trzeba starannie przeczytać warunku umowy i zaznaczyć odpowiednie opcje, ponieważ wiele drobnych zapisów wpływa na wypłatę kwoty odszkodowania
 • W 2021 roku stawki ubezpieczenia OC spadły o 10 %, a różnice w zależności od województw sięgają prawie 200 zł     

Ubezpieczenie OC - Co wpływa na wysokość składki

Najogólniej, przy ustalaniu wysokości ubezpieczenia bierze się pod uwagę kierowcę i jego samochód. Ważne jest to, w jakim wieku jest kierowca, bo to ile ma lat przekłada się na jego doświadczenie za kierownicą i w efekcie spokojny albo ryzykowny styl jazdy. Dlatego młodzi kierowcy, ubezpieczający swoje pierwsze auto po zrobieniu prawa jazdy, zapłacą wyższe ubezpieczenie niż kierowcy, którzy jeżdżą autem od kilkunastu lat. Ze statystyk wynika bowiem, że młodzi częściej biorą udział w wypadkach. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę również stan cywilny kierowcy, który wiąże się ze skłonnością do ryzyka za kierownicą - i tu jest podobnie jak w wypadku wieku, kawalerowie i panny mogą wykazywać więcej brawury podczas jazdy niż matki i ojcowie dużych rodzin, którzy z pewnością będą ostrożniejsi na drogach. Kolejnym ważnym elementem jest miejsce zamieszkania właściciela auta. Okazuje się bowiem, że przy kalkulacji składki ubezpieczyciele kierują się także stopniem ryzyka powstania szkody, czyli sprawdzają, jakie są statystyki wypadków w miejscu zamieszkania kierowcy, natężenie ruchu w okolicy, liczbę zrejestrowanych pojazdów, ukształtowanie terenu itp. Dlatego stosunkowo duże różnice można zauważyć w wysokości stawek obowiązujących w poszczególnych województwach, ale również w obrębie tego samego województwa, bo wyższe OC zapłaci kierowca mieszkający w dużym mieście niż małym albo na wsi. Ważne jest oczywiście też to, jak jeździmy. Za każdy rok bezszkodowej jazdy można dostać zniżkę wynoszącą 10%, zwyżkę w kolejnym roku ubezpieczenia natomiast za spowodowanie kolizji lub wypadku.

Jeśli chodzi o samochód, pod uwagę jest branych kilka parametrów: najważniejsza jest pojemność silnika, poza tym uwzględnia się wiek pojazdu, model, markę, a także rodzaj nadwozia i to czy pojazd był poddawany tuningowi, bo to także sugeruje skłonność jego właściciela do szybkiej i ryzykownej jazdy.

Ubezpieczenie AC - Co wpływa na wysokość składki

Autocasco to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie, na które nie każdy kierowca się decyduje, co jest związane z jego wysoką ceną. Posiadanie AC docenia się wtedy, kiedy właściciela samochodu dotknie nieszczęście, np. jego pojazd zostanie skradziony albo uszkodzony w wyniku działania sił przyrody. Przy kalkulacji wysokości stawki AC, poza czynnikami branymi pod uwagę przy wycenie OC, uwzględnia się wiek i wartość samochodu (niektóre towarzystwa nie ubezpieczą auta, które ma ponad 13 lat), miejsce parkowania (np. ryzyko kradzieży z ogólnodostępnego parkingu jest większe niż z garażu), liczba i rodzaj zabezpieczeń anykradzieżowych, a także wybrany przez właściciela auta zakres ochrony, w skład którego wchodzą sposób naprawy (w ASO lub warsztacie partnerskim), pochodzenie części (oryginalne lub zamienniki), amortyzacja (jest związana z wiekiem pojazdu, odszkodowanie jest pomniejszone o stopień zużycia części) czy wysokość udziału własnego w likwidacji szkody (kwota odszkodowania, którą właściciel pokrywa z własnych środków).

Ubezpieczenie OC – W których województwach najtaniej ubezpieczysz samochód - Ranking

Każdy ubezpieczyciel sam ustala, jakie kryteria bierze pod uwagę przy ustalaniu obowiązujących stawek, które w ciągu tego samego roku mogą się zmienić, dlatego przy wyborze ubezpieczyciela zawsze trzeba sprawdzić, jakie warunki są w innych towarzystwach i porównać oferty. W I półroczu 2021 roku ceny OC w poszczególnych województwach kształtowały się następująco:

 1. opolskie - 507 zł
 2. podkarpackie - 512 zł
 3. świętokrzyskie - 544 zł
 4. lubelskie - 564 zł
 5. śląskie - 566 zł
 6. warmińsko-mazurskie - 575 zł
 7. małopolskie - 576 zł
 8. podlaskie - 587 zł
 9. wielkopolskie - 596 zł
 10. lubuskie - 608 zł
 11. kujawsko-pomorskie - 622 zł
 12. łódzkie - 628 zł
 13. zachodniopomorskie - 645 zł
 14. dolnośląskie - 663 zł
 15. mazowieckie - 670 zł
 16. pomorskie - 698 zł

Jak podaje portal Rankomat, w I półroczu 2021 roku ubezpieczenie OC kosztowało średnio 615 zł i było niższe niż w tym samym czasie ubiegłego roku o prawie 10%, co mogło przynieść kierowcy realną oszczędność wynoszącą 130 zł. W każdym województwie ceny były niższe niż rok temu, najbardziej zostały obniżone w województwach dolnośląskim i opolskim (o 12%), w pozostałych spadek wyniósł od 7 (świętokrzyskie) do prawie 11% (podlaskie). Różnice w wysokości stawek OC między województwami, w których płaci się najtaniej (opolskie) i najdrożej (pomorskie), wynosi aż 191 zł.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA