Zakres ubezpieczenia samochodu zależy od jego właściciela. Może on wykupić tylko obowiązkowe dla każdego auta OC, dzięki któremu pokryje jedynie koszty wyrządzone innemu użytkownikowi ruchu, bo OC nie uwzględnia szkód, które poniósł właściciel pojazdu. Można też znacznie poszerzyć zakres ochrony, decydując się na inne, dobrowolne, rodzaje ubezpieczeń. Należą do nich AC, szczególnie sensowne w wypadku nowych i drogich modeli, bo obejmuje szkody wyrządzone własnemu pojazdowi i jego kradzież, Assistance, które zapewnia pomoc w razie nieprzewidzianych sytuacji mogących przytrafić się na drodze, takich jak np. brak paliwa, awaria, zgubienie kluczyków itp., NNW (czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków), które ma zastosowanie w razie uszczerbku na zdrowiu kierowcy i pasażerów. Ale to nie wszystkie rodzaje ubezpieczeń dostępnych na rynku, kierowca może dodatkowo ubezpieczyć np. szyby i opony, wykupić Zieloną Kartę czy ubezpieczenie graniczne, kiedy wyjeżdża do kraju, w którym nie obowiązuje ubezpieczenie, które ma. Szeroka ochrona pojazdu, którym jeździmy na co dzień, obejmująca również kierowcę i pasażerów, niewątpliwie, mimo że kosztuje dodatkowo, daje spokój i przekonanie, że żadna nieprzewidziana sytuacja nie zaskoczy nas na drodze.
Co to jest ubezpieczeniowy pakiet dealerski
Zakres ubezpieczenia pakietu nie jest taki sam w każdym wypadku, zależy od salonu, w jakim jest oferowany. Można powiedzieć, że pakiet daje kompleksową ochronę, bo zazwyczaj zawiera OC, AC, NNW i Assistance, chociaż niektóre salony oferują również np. Zieloną Kartę. Właściciel takiego pakietu może liczyć m.in. na zniesienie udziału w szkodach, naprawy bezgotówkowe z zastosowaniem oryginalnych części zamiennych, czy możliwość korzystania z samochodu zastępczego przez okres naprawy swojego auta. Pakiety ubezpieczeniowe oferowane w salonach dealerskich mają prawie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe dla bardzo wielu popularnych marek samochodów.
Co dokładnie zawiera ubezpieczeniowy pakiet dealerski
Każdy dealer samochodowy ma w ofercie najczęściej kilka pakietów do wyboru, w których tylko zakres ochrony OC jest taki sam, pozostałe ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Przyjrzyjmy się, jaki zakres ochrony zapewnia przykładowy pakiet oferowany przez PZU:
1. brak konsumpcji sumy ubezpieczenia po szkodzie − jeśli kilka szkód nastąpiło po sobie w niedługim czasie, towarzystwo ubezpieczeniowe za każdą z nich wypłaci odszkodowanie wyliczone od wartości auta w dniu podpisania polisy
2. pakiet promocyjny dla kierowców bez zniżek dla nowych aut i do 3. roku eksploatacji
3. przy naprawie z AC zniesiony udział własny
4. brak potrąceń amortyzacji części
5. likwidacja szkody z użyciem nowych oryginalnych części
6. zgłoszenie szkody pracownikowi salonu, który pomoże z załatwieniem formalności
7. stała wartość auta przez cały rok − w razie kradzieży i szkody całkowitej ubezpieczyciel wypłaci jego wartość z dnia zawarcia polisy, a nie wartości rynkowej obowiązującej w dniu zdarzenia
8. auto zstępcze na 3-10 dni lub Auto Non Stop na cały okres naprawy, ale nie dłużej niż 21 dni (dodatkowo płatne)
9. możliwość oddzielnego ubezpieczenia szyb (dodatkowo płatne)
Dla kogo ubezpieczeniowy pakiet dealerski
Pakiet na pewno jest atrakcyjną propozycją dla młodych kierowców, którzy nie mają wypracowanych zniżek (cena pakietu jest liczona od wartości samochodu, np. 3%), a jak wiadomo, tacy kierowcy najczęściej jeżdżą starymi samochodami, których ubezpieczenie dużo kosztuje. W wypadku pakietu dealerskiego nie mają znaczenia wiek kierowcy ani jego doświadczenie za kierownicą. Będzie też korzystny dla osób, które w ostatnim czasie miały stłuczkę, przez co straciły zniżki u swojego ubezpieczyciela. Natomiast dla osób starszych, które najczęściej kupują nowe auta z salonu, mających wypracowane przez lata bezwypadkowej jazdy zniżki, pakiet wcale nie musi być korzystny finansowo, bo może im się bardziej opłacać ubezpieczenie auta na własną rękę. Dlatego, jak zawsze, jeśli chcemy racjonalnie wydawać pieniądze, lepiej porównać oferty.
Warto wiedzieć
Od czerwca 2021 roku, kupując nowe auto, jego rejestrację można zlecić salonowi dealerskiemu. Właściciel auta musi tylko upoważnić do tego dealera, który za pomocą specjalnego programu rejestruje samochód w wydziale komunikacji. Jeśli kierowca nie jest zainteresowany zakupem pakietu ubezpieczeniowego proponowanego przez salon, dealer nie ma prawa odmówić rejestracji auta.