Uchwyty na narty, boksy, łancuchy - które warto kupić?

Jeśli wyruszasz w góry, przydadzą Ci się dobre akcesoria do przewozu sprzętu narciarskiego i porządne łańcuchy na koła. Pokazujemy, które wybrać, żeby nie żałować.  

Pierwszy wyjazd na narty zawsze jest najdroższy. Oprócz oczywistych wydatków są też te związane z samochodem – trzeba kupić belki na dach, bagażnik czy łańcuchy. Człowiek zaraz zaczyna kombinować, jak by tu zaoszczędzić, ale na samochodowym osprzęcie nie warto, bo dobry będzie służył wiele lat.

REKLAMA

To nie znaczy, że musi być drogi. W naszym miniprzeglądzie zimowych akcesoriów skupiliśmy się na modelach bardziej „budżetowych”, bliższych portfelowi. Rozmaitość oferty nie ułatwia zadania, na pierwszy rzut oka trudno zauważyć różnicę pomiędzy sprzętem „takim sobie” i naprawdę dobrym.

Łatwość montażu podczas zimowej pogody to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru akcesoriów

Zanim przeciągniesz kartę płatniczą w terminalu, spróbuj (choćby w sklepie) zmierzyć się z montażem łańcucha czy boksa dachowego. To lepszy pomysł niż wiara w zapewnienia sprzedawcy. Nasz minitest pokazuje, że kilkadziesiąt złotych więcej w zamian za większą funkcjonalność sprzętu to uczciwa transakcja. Nadmierne oszczędności mszczą się bardzo szybko.

Uchwyt na narty

Producent Taurus, Model Snow Up 600, Cena 239 zł - TO KUP
 
Test akcesoriów zimowych
 
Test akcesoriów zimowych
Jest porządnie wykonany (aluminium plus guma chroniąca sprzęt narciarski przed uszkodzeniami). Ma zamek zabezpieczający przed kradzieżą. Dopłacając 40 zł do ceny modelu Snow Up 400 zyskujemy dodatkowe miejsce o długości 20 cm na załadunek np. dodatkowych dwóch par nart (biegówki), kijków lub deski snowboardowej.
 

 

Producent Taurus Model Snow Up 400 Cena 199 zł - TEGO NIE
Test akcesoriów zimowych
Technicznie i jakościowo prezentuje ten sam poziom co większy model (Snow Up 600). Zmieści tylko dwie pary nart i tylko jedną parę kijków.
 

REKLAMA

REKLAMA

Boksy

 

Producent Taurus Model Xtreme 450 Cena 977 zł - TO KUP
Test akcesoriów zimowych
Boks to najlepszy sposób na przewiezienie sprzętu narciarskiego na stok – pomieści nie tylko narty i kijki, ale też kaski, buty i inne niezbędne akcesoria. Boks nie jest produktem sezonowym, bo można go używać zawsze, gdy pojawi się kłopot ze zmieszczeniem bagażu w bagażniku. Xtreme można przymocować zarówno do belek stalowych, jak i aluminiowych – ważne, żeby ich szerokość nie przekraczała 7 cm. System mocowania Xtreme do belek jest wygodny i nie wymaga stosowania narzędzi. Wyposażony jest, co oczywiste, w zamek zabezpieczający jego zawartość przed kradzieżą. Dopłacając 182 zł do modelu Xtreme 400 zyskuje się dodatkowe 50 l pojemności oraz dwustronny system otwierania (wygodniejszy załadunek i montaż do belek).
 

 

Producent Taurus Model Xtreme 400 Cena 792 zł - TEGO NIE
Test akcesoriów zimowych
Xtreme 400 to młodszy krewniak Xtreme 450. Jest mniejszy (o 50 l) i ma system otwierania wyłącznie na jedną stronę. To sprawia, że dostęp do czeluści boksa jest ograniczony. Sposób mocowania do belek – identyczny jak w Xtreme 450.
 

 

Łańcuchy śniegowe

 

Producent Weissenfels Uniqa, Model Clack&Go M32, Cena 345 zł - TO KUP
Test akcesoriów zimowych
Test akcesoriów zimowych
Montaż sprowadza się do równomiernego rozłożenia łańcucha na oponie i zapięciu (od wewnętrznej strony koła) stalowej linki. Potem wystarczy ruszyć, a mechanizm samonapinający wykona całą „brudną” robotę za kierowcę. Za taką wygodę warto dopłacić 95 zł (do ceny łańcuchów Thule). Clack&Go sprawdzą się w autach, w których elementy zawieszenia są blisko obręczy.
 

 

Producent Thule, Model CB-12, Cena 250 zł - TEGO NIE
Test akcesoriów zimowych
Test akcesoriów zimowych
Jest bardzo solidnie wykonany i ma wygodny system naciągu. Niestety, po przejechaniu kilkudziesięciu metrów trzeba się zatrzymać i naciągnąć łańcuch.
   

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA