Drażliwość, uczucie zmęczenia, utrata koncentracji i związany z tym opóźniony czas reakcji – to tylko niektóre z konsekwencji wpływu upału na kierowcę. Pomóc może rozsądnie używana klimatyzacja, odpowiedni ubiór i nawodnienie. Ale nie tylko o tym należy pamiętać, gdy wsiadamy za kierownicę w gorące dni. Dlatego poprosiliśmy o radę ekspertów bezpiecznej jazdy, którzy wiedzą, jak zachowywać się w takiej sytuacji.
Dodajmy, że pogoda ma istotny wpływ na powstawanie niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz na liczbę wypadków. Częściowo determinuje ona warunki panujące na drodze, a także niejednokrotnie sprawia, że zmienia się zachowanie kierowców. Wiele badań dotyczących zależności między pogodą a bezpieczeństwem ruchu drogowego uwzględnia sytuację na drodze podczas opadów deszczu. Jednak wysokie temperatury panujące latem mogą również mocno dać się we znaki kierującym i nie należy ich lekceważyć.
Latem nawet w Polsce temperatury dochodzą, a nierzadko przekraczają 40 stopni w cieniu, a to oznacza, że nawierzchnia ma nawet o kilkadziesiąt stopni więcej. To ogromne wyzwanie dla opon, które nie zapewniają idealnej przyczepności na topiącej się mieszance asfaltu. Palące promienie słońca, wpadające przez przednią czy boczną szybę, dodatkowo osłabiają kierowcę, a wnętrze pojazdu nagrzewa się bardzo szybko i nawet klimatyzacja nie zawsze da radę odpowiednio je ostudzić.
Jak upał wpływa na bezpieczeństwo jazdy?
Upalna pogoda może wpływać zarówno na emocje, jak i na fizjologiczne reakcje kierującego. Wysokie temperatury sprzyjają zwiększonej drażliwości za kierownicą, uczuciu senności i utracie koncentracji. Wiąże się to ze zdolnością do prowadzenia samochodu i ma wpływ chociażby na czas reakcji, który może być znacznie wydłużony. Podczas fal upałów zaczynamy planować jazdę o innych, czasem nietypowych dla nas porach dnia, co w połączeniu z krótszym i mniej głębokim snem spowodowanym wysokimi temperaturami w nocy skutkuje o wiele większym zmęczeniem, gdy wyjeżdżamy na drogę.