Możesz korzystać z Autocasco
Jeśli masz polisę AC , rzeczoznawca ze strony ubezpieczyciela sporządzi kosztorys naprawy (kalkulację szkody). Naprawę możesz wykonać bezgotówkowo (w warsztacie rekomendowanym przez firmę ubezpieczeniową) lub w dowolnym warsztacie naprawczym (zwrot kosztów na podstawie faktury). Pamiętaj, że w tej sytuacji obciążasz własne konto ubezpieczeniowe. Twój ubezpieczyciel nie ma obowiązku występować o zwrot kosztów do firmy, w której jest ubezpieczony zarządca drogi. Warto więc zająć się sprawą uzyskania odszkodowania na własną rękę, choćby po to, by nie stracić części zniżek z polisy AC .
Zarządca drogi
Za stan drogi jest odpowiedzialny jej zarządca, natomiast za naprawę uszkodzonego pojazdu i ewentualnej szkody powstałej z tej przyczyny płaci ubezpieczyciel zarządcy drogi. Za drogi krajowe (oznaczone są kolorem czerwonym) odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Za drogi wojewódzkie (kolor żółty) – zarząd województwa. Drogi powiatowe należą do zarządu powiatu (brak oznakowania), natomiast za gminne odpowiadają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.
Postępuj zgodnie z instrukcją
1. Patrz na znaki drogowe
Zarządcy dróg częściej i chętniej ustawiają znaki ostrzegawcze oraz ograniczenia prędkości, niż łatają dziury w jezdni. To dla nich tańsze. W ten sposób zarządca chroni się przed odpowiedzialnością finansową – przecież ostrzegł kierowcę.
2. Rób Zdjęcia
Jeśli auto utknęło w dziurze, załóż kamizelkę odblaskową, nawet gdy jest widno. Dokumentację zdjęciową zacznij od winowajcy, czyli od dziury. Koniecznie sfotografuj uszkodzone elementy w aucie (oponę, obręcz itd.). Spisz dane świadków zdarzenia.
3. Wezwij Policję
Obecność policjantów zwiększa Twoje szanse w batalii z zarządcą drogi. Sporządzą niezbędną dokumentację, również zdjęciową. Sprawdzą też drogę hamowania. Jeśli przekroczyłeś dopuszczalną prędkość – nici z odszkodowania.
4. Naprawa Auta
Po wykonaniu naprawy niezbędny będzie rachunek lub faktura z warsztatu, dokumentujące poniesione wydatki. Oprócz Twoich danych musi się tam znaleźć numer rejestracyjny samochodu, który został uszkodzony.
Jakie dokumenty muszę skompletować, żądając od zarządcy drogi odszkodowania za uszkodzenie samochodu? Jacek z Pabianic
We wniosku powinien Pan podać, gdzie dokładnie zdarzenie miało miejsce, jego przebieg i przyczynę oraz określić uszkodzenia pojazdu. Do wniosku należy dołączyć kopię prawa jazdy, kopię dowodu rejestracyjnego oraz wszystkie dowody potwierdzające winę zarządcy i wysokość szkody, np. notatkę policji lub straży miejskiej, pisemne oświadczenia świadków, zdjęcia wyrwy i uszkodzeń pojazdu, a także rachunek z warsztatu, w którym naprawiano samochód. Zarządca drogi ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku.
Jeżeli zarządca lub ubezpieczyciel odmawiają wypłaty odszkodowania lub je zaniżają, może Pan wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy lub złożyć pozew do sądu. Przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania jest z reguły brak wystarczających dowodów świadczących o odpowiedzialności zarządcy. Im więcej uda się Panu tych dowodów zgromadzić, tym większe szanse, że uzyska Pan finansowe zadośćuczynienie. Co do zasady – odszkodowania można dochodzić w terminie trzech lat od dnia, w którym doszło do zdarzenia.
amis