Uważaj na motocykle

W co dziesiątym wypadku na drodze uczestniczy motocyklista, ale sprawcą najczęściej jest kierowca samochodu.  Zrób rachunek sumienia i obiecaj poprawę.

Enertia Brammo
Enertia Brammo

Jazda w korku
Ja stoję, a oni jadą – nieuprzejmość kierowców aut często wynika z zazdrości. I czasem prowadzi do ryzykownych zachowań.

Jeśli poruszasz się powoli albo wcale (światła, korek), staraj się zatrzymać blisko zewnętrznej krawędzi swojego pasa ruchu. Wolna przestrzeń pomiędzy samochodami pozwoli przemieścić się na czoło „peletonu” kierowcom jednośladów oraz pojazdom uprzywilejowanym.

Wyprzedzanie na „czołówkę”
Motocykla można nie zauważyć w porę, bo jest nieduży i najczęściej po drodze porusza się bardzo szybko.

Wyprzedzasz auto przed Tobą, bo pusty pas pozwala ten manewr wykonać bezpiecznie. Ale motocykle są szybkie, dlatego nagle jeden z nich pojawia się naprzeciwko. Jego kierowca raczej nie może uciec na pobocze (łatwo o upadek). Ustąp, jeśli to tylko możliwe i zjedź na swój pas.

Zajechanie drogi
Zanim wykonasz jakikolwiek manewr (wyprzedzanie, skręt na posesję), upewnij się, że sam nie jesteś właśnie wyprzedzany.

Nieprawidłowo wykonany manewr skrętu, omijanie lub wyprzedzanie są przyczyną co piątego wypadku, w którym ucierpiał motocyklista. Kierowcy aut mają spory kłopot z oceną szybkości jazdy jednośladu. Poniekąd motocykliści sami są sobie winni, bo przesadzają z prędkością. Nie zmienia to faktu, że będąc kierowcą samochodu powinieneś częściej patrzeć w lusterka.

Wymuszenie pierwszeństwa
Jeśli widzisz na horyzoncie motocykl, poczekaj aż Cię minie. Nie stracisz wiele czasu, a unikniesz ryzyka.

Ponad 45% wszystkich wypadków (czyli niemal co drugi!), w których ofiarami są motocykliści wynika z wymuszenia pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę samochodu. Dotyczy to zarówno wyjazdu z ulicy podporządkowanej, jak i włączania się do ruchu z miejsca postoju. Przyczyną tego rodzaju wypadków także są małe gabaryty motocykla i prędkość z jaką się porusza. Widzialności nie poprawia strój motocyklistów – najczęściej czarny, więc mało rzucający się  w oczy.

REKLAMA