Używane - Toyota RAV4 czy Kia Sportage?

Modę na SUV-y zaczęła Toyota RAV4 ponad 20 lat temu. Dzisiaj mamy już czwartą generację tego modelu. W pojedynku aut używanych – RAV4 nr 3 kontra trzecia, aktualna Kia Sportage.

Kia Sportage III
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 81 990 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Używana Kia Sportage

SILNIK: 2.0 CRDI (136 KM)
ROCZNIK: 2010
CENA: 60-70 000 ZŁ

REKLAMA

plusAtrakcyjny wygląd, 7-letnia gwarancja na silnik i skrzynię
minus Toporne resorowanie, słabe właściwości off-roadowe

Używana Toyota RAV4

SILNIK: 2.0 VVT-I (158 KM)
ROCZNIK: 2011
CENA: 60-75 000 ZŁ

plus Niska awaryjność wersji benzynowej, duży bagażnik
minus Niepraktyczne otwieranie bagażnika

Werdykt: Kia przy Toyocie wygląda bardziej świeżo. Obydwa auta mają wady, ale Kia jest nowsza i bardziej dopracowana.

REKLAMA

REKLAMA

Kia Sportage III

Kia Sportage - Polecamy wersję

Z 2-litrowym dieslem (136 KM). Nie jest on specjalnie wyrafinowany (szczególnie jeśli chodzi o odgłosy pracy), za to wystarczająco dynamiczny (10,8 s do setki) i stosunkowo oszczędny (śr. pali ok. 8 l/100 km).  

REKLAMA

Kia Sportage III

Kia Sportage - największa zaleta

Z rzeczy subiektywnych – na pewno atrakcyjny design, który wciąż jest świeży. Z punktów bardziej przyziemnych – ogólny wysoki komfort, na który składają się m.in. obszerne wnętrze i wygodne fotele.  

REKLAMA

REKLAMA

Kia Sportage III

Kia Sportage - największa wada

Widoczność, szczególnie do tyłu (ale na boki też), jest kiepska. Dlatego warto szukać egzemplarzy z kamerą cofania. Oprócz tego przydałby się większy zbiornik paliwa i mniej sztuczny w działaniu układ kierowniczy.  

REKLAMA

Kia Sportage III

Kia Sportage - co sprawdzić kupując

Czy skórzane obicia siedzeń nie są powycierane. Trzeba też zwrócić uwagę na działanie systemu start/stop oraz podświetlenie tablicy rejestracyjnej (często nie działa). U mechanika do kontroli filtr paliwa.  

REKLAMA

REKLAMA

Kia Sportage III

Kia Sportage - koszty utrzymania

Części do Kii są nieco tańsze niż do Toyoty (kompletne sprzęgło można kupić już za ok. 600 zł). Komplet klocków hamulcowych kosztuje około 80 zł. Diesel w mieście zużywa w granicach 10 l/100 km.  

REKLAMA

Toyota RAV4 III

Toyota RAV4 - polecamy wersję

Z dwulitrowym silnikiem benzynowym (158 KM). Z natury w SUV- -ach lepiej sprawdzają się jednostki wysokoprężne, ale diesel Toyoty (2.2 D-4D) jest niestety awaryjny. Silnik benzynowy pali ok. 10 l/100 km.  

REKLAMA

REKLAMA

Toyota RAV4 III

Toyota RAV4 - największa zaleta

Praktyczne wnętrze, które można pochwalić za rozwiązania znane z rodzinnych vanów. Chodzi o możliwość asymetrycznego przesuwania tylnego siedziska oraz regulacji pochylenia kąta oparcia kanapy.  

REKLAMA

Toyota RAV4 III

Toyota RAV4 - największa wada

W obszernym wnętrzu Toyota zamontowała kiepskie fotele, które w dodatku są umieszczone zbyt wysoko (przód) lub zbyt nisko (tylna kanapa). To sprawia, że pozycja za kierownicą jest nienaturalna.  

REKLAMA

REKLAMA

Toyota RAV4 III

Toyota RAV4 - co sprawdzić kupując

Często zdarzają się egzemplarze z mocno zużytymi tarczami i okładzinami hamulcowymi. Opony typu runflat z upływem czasu gubią ciśnienie bez wyraźnej przyczyny i mogą wymagać wymiany.  

REKLAMA

Toyota RAV4 III

Toyota RAV4 - koszty utrzymania

Wersja benzynowa pali więcej niż diesel 2.2 D-4D (o ok. 2-3 l na setkę), ale jest mniej od niego awaryjna. Ceny niektórych części do Toyoty (np. kompletne sprzęgło za 1500 zł) mogą zniechęcać.  

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA