W 2018 roku nowe zasady redukcji punktów karnych

2018 rok przyniesie rewolucyjne zmiany w zasadach odbierania prawa jazdy za punkty karne. Te dla kierowców z dużym stażem będą inne niż dla świeżo upieczonych kierowców.

kontrola drogowa

Uruchomiona w wielkich bólach, po wielu latach od zapowiadanej premiery, baza CEPiK 2.0 niesie ze sobą duże zmiany dla kierowców. Od 13 listopada na przykład obowiązują nowe zasady związane z badaniem technicznym samochodów.

REKLAMA

Inna korzyść z uruchomienia nowej bazy CEPiK 2.0 to funkcja umożliwiająca sprawdzenie przeszłości samochodu przed jego zakupem. Bezpłatnie, przy użyciu dostępu do portalu historiapojazdu.gov.pl, można już skontrolować przeszłość samochodu sprowadzonego z zagranicy i zarejestrowanego w Polsce. Co więcej, od stycznia 2018 roku będzie można sprawdzić również samochody kupowane za granicą.

Nowe zasady redukcji punktów karnych

Prawdziwa rewolucja dla kierowców nadejdzie jednak z dniem 4 czerwca 2018 roku. Zmieni się przede wszystkim sposób naliczania i likwidacji punktów karnych, a świeżo upieczeni kierowcy będą objęci okresem próbnym.

Jaki system obowiązuje obecnie? Teraz, po uzyskaniu łącznie 24 punktów karnych, nazbieranych przez okres 12 miesięcy, kierowca traci uprawnienia i może je odzyskać tylko poprzez ponowne odbycie egzaminu państwowego.

Wcześniej jednak, wiedząc że zbliża się do górnej granicy 24 punktów, a w przypadku kierowców z mniej niż rocznym stażem - 20 punktów, może raz na sześć miesięcy skorzystać z możliwości zredukowania części konta punktowego.

Trzeba w tym celu zapisać się na nieobowiązkowy i płatny kurs reedukacyjny, na którym m.in. omawiane są przepisy, a także prezentowane są drastyczne efekty zbyt szybkiej jazdy, czy jazdy pod wpływem alkoholu. Kurs trwa kilka godzin i kosztuje około 300 złotych.

 

REKLAMA

REKLAMA

4 czerwca - poważne zmiany

Od 4 czerwca wprowadzony zostanie nowy system. Po zmianach kierowca będzie nadal "zbierał" punkty za wykroczenia, ale kiedy na koncie będzie ich 24, nie straci on automatycznie prawa jazdy.

Po zdobyciu w ciągu roku 24 punktów karnych, zostanie skierowany na - tym razem już obowiązkowy - kurs. Kurs taki trwać będzie nie kilka godzin, a raczej dni, bo jest to łącznie 28 godzin. To przekłada się na około 4-5 dni, a koszt wynieść ma około 500 złotych.

Co jeśli kierowca nie stawi się na szkoleniu? To proste - z miejsca straci uprawnienia.

Kiedy jeszcze stracić można prawo jazdy? Utrata prawa jazdy nastąpi również wtedy, kiedy po zaliczeniu kursu, jego uczestnik nie przedstawi w urzędzie czy starostwie odpowiedniego zaświadczenia o ukończeniu kursu. A ma na to aż sześć tygodni.

Co z punktami po zaliczeniu kursu?

Po odbyciu obowiązkowego kursu, punkty na koncie kierowcy zostaną skasowane. A raczej lepszym określeniem byłoby "uśpione". Nie oznacza to bowiem bezkarności kierowcy, bo w tej chwili uruchomiony zostanie dla niego aż pięcioletni okres próbny. Ma on być niejako batem na notorycznych piratów drogowych.

Co oznacza okres próbny? Oznacza tyle, że jeżeli w ciągu kolejnych pięciu lat kierowca ponownie przekroczy liczbę 24 punktów, straci uprawnienia i wtedy nie pomoże już kurs. Prawo jazdy będzie mógł odzyskać dopiero w wyniku pozytywnego zaliczenia państwowego egzaminu.

To nie koniec, bo po ponownym podejściu do egzaminu państwowego, taki kierowca - bez względu na wcześniejszy staż za kółkiem - zostanie objęty 2-letnim okresem próbnym, jak każdy świeżo upieczony kierowca.

 

REKLAMA

Okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców

Dwuletni okres próbny obejmie zarówno tych, którzy po raz pierwszy zdobywają uprawnienia, jak i tych, którzy wcześniej je utracili i ubiegają się o nie ponownie. W tym czasie, kierowca jest zobowiązany:

  • między czwartym a ósmym miesiącem odbyć kurs doszkalający z bezpieczeństwa ruchu drogowego i szkolenie praktyczne z zagrożeń w ruchu drogowym. Kurs ten obejmie szkolenie w ośrodku WORD - 2 godziny teorii i jedną praktyki w ośrodku doskonalenia jazdy
  • przez pierwszych osiem miesięcy jeździć z zielonym listkiem naklejonym na szybę

Kursy doszkalające będą obowiązkowe i płatne. Koszty nie mogą przekroczyć 100 zł za teorię i 200 zł za szkolenie praktyczne. Nie stawiając się przed upływem ośmiu miesięcy na kursie, kierowca utraci świeżo zdobyte prawo jazdy.

Co więcej, przez te pierwszych osiem miesięcy kierowców obowiązywać będą restrykcyjne ograniczenia prędkości - 50 km/h w terenie zabudowanym również w nocy, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na drodze ekspresowej i autostradzie.

Jeżeli w czasie dwuletniego okresu próbnego kierowca popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, prawo jazdy zostanie cofnięte.

Pierwszych osiem miesięcy to również okres, w którym nie można podjąć pracy zawodowego kierowcy ani osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu samochodem kategorii B.

Przedłużenie okresu próbnego

Jeśli w ciągu dwóch lat okresu próbnego kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata, kierowca zostanie skierowany na badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny z bezpieczeństwa ruchu drogowego.

REKLAMA

REKLAMA