W cenowym korkociągu

W połowie ubiegłego roku jedna z sieci handlowych wprowadziła do sprzedaży - obok chleba, masła i marchewki - nawigację satelitarną. Cena wynosiła około 600 zł i kierowcy mieli nadzieję, że oto staną się posiadaczami zaawansowanej techniki za „parę groszy".

Blaupunkt Lucca 3.3 i Lucca 3.3 WEU
Blaupunkt Lucca 3.3 i Lucca 3.3 WEU

Jednak szybko się okazało, że w urządzeniu zawarta była demonstracyjna wersja oprogramowania, która nie pozwalała cieszyć się pełną funkcjonalnością nawigacji, a stosowny soft zapewniający komfortowe poruszanie się po nieznanych drogach należało sobie dokupić. Mimo olbrzymiego rozczarowania, jakie przeżyło wielu niezorientowanych w sytuacji nabywców i stosunkowo niewielkiej ilości wprowadzonych tą drogą do sprzedaży urządzeń, wydarzenie to miało istotne znaczenie dla zmiany polityki cenowej na polskim rynku.

REKLAMA

W sytuacji, gdy za dystrybucję nawigacji zabiera się sprzedawca warzyw i proszków do prania, który ma jednak znaczną siłę dotarcia do klientów, dystrybutorzy profesjonalni postanowili nie pozostawiać tej sytuacji samej sobie. Po pierwsze, sprzedawca artykułów spożywczych parający się okazjonalnie nawigacją nie bardzo wie, co sprzedaje, a tym bardziej nie wie, jak należy taki produkt przedstawić klientowi. Po drugie, brak tych umiejętności przekłada się bezpośrednio na najzwyklejsze psucie rynku, czyli zniechęcanie potencjalnych zainteresowanych, którzy po dokonaniu zakupu prze- żyli jedynie krótką satysfakcję płynącą z niezwykle niskiej ceny. Aby zapobiec tego typu wydarzeniom, wie- lu dystrybutorów zrewidowało natychmiast własne cenniki.

Okazuje się, że zestaw nawigacyjny zawierający odpowiednie urządzenie oraz pełnowartościowe oprogramowanie wcale nie musi kosztować co najmniej 1500-2000 zł. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiło się około 10 ofert w cenie do 1000 zł. Spośród nich wybraliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem produktów, których zakup nie jest obciążony ryzykiem rozczarowania, a w niektórych przypadkach mamy do czynienia wręcz z rewelacyjnym stosunkiem jakości do ceny.

Tekst: Jędrzej Nosal
Zdjęcia: autor, producenci sprzętu

ARISTO VOYAGER X800

Dzięki smukłej budowie i niewielkiemu ciężarowi urządzenie to jest bardzo wygodne w obsłudze
Wyposażenie Voyagera X800 obejmuje bardzo czuły 20-kanałowy chipset SiRFStar III, pozwalający z łatwością zlokalizować interesujące użytkownika miejsca, nawet w centrach miast, gdzie sygnał często zakłócany jest przez wysokie zabudowania. Ponadto jednostka oferuje transgraniczne przełączanie map i regionów, szeroki zakres punktów POI oraz odtwarzacz multimediów. Urządzenie wyposażono w 2 GB kartę pamięci SD, zawierającą szczegółowe mapy 30 krajów Europy (w tym Polski) wchodzące w skład oprogramowania Destinator 6. Obsługa możliwa jest w 15 językach. 4-calowy ekran dotykowy z łatwością da się obsługiwać palcem. Voyager X800 umożliwia też odtwarzanie filmów, przeglądanie zdjęć oraz słuchanie muzyki.

Dane techniczne
Procesor Samsung S3C2440A 400 MHz
Ekran panoramiczny 4" QVGA
Pamięć 64 MB SDRAM/64 MB Flash ROM
Gniazdo rozszerzeń czytnik kart SD/MMC
System operacyjny MS Windows CE.NET
Moduł GPS 20-kanałowy SiRFStar III
Oprogramowanie nawigacyjne Destinator 6

Wykaz map

Andora, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Monako, Niemcy, Norwegia,
Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz główne drogi Europy

Spodziewana cena ok. 1000 zł

REKLAMA

REKLAMA

BLAUPUNKT LUCCA 3.3 I LUCCA 3.3 WEU

Drogę możemy śledzić za pomocą tego urządzenia na mapie dwu- lub trójwymiarowej
To już trzecia generacja przenośnych urządzeń nawigacyjnych Blaupunkta. Dwurdzeniowy procesor oraz odbiornik GPS Centrality zapewniają szybsze i bardziej precyzyjne prowadzenie do celu. W urządzeniu zastosowano dwurdzeniowy procesor Atlas 2 Dual Core oraz - po raz pierwszy - GPS Centrality z funkcją Qiuckfinder, co zapewnia szybszą pracę oraz ponadstandardowe właściwości odbioru GPS. Dane są skonfigurowane i zapisane we wbudowanej pamięci flash o pojemności 512 MB. Do największych zalet systemu należą m.in. logiczna struktura menu, komunikaty w języku polskim, czytelny i intuicyjny interfejs, duże ikony, do których łatwo "trafić", gdy jednocześnie prowadzi się samochód i obsługuje urządzenie. TP Lucca 3.3 wyposażony jest w 3,5-calowy ekran dotykowy. Urządzenie działa precyzyjnie, wybiera optymalne warianty trasy, komendy podaje z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dane techniczne
Procesor Atlas II, ARM9 μP 300 MHz i DSP 200 MHz
Ekran 3,5" VGA
Pamięć 64 MB DRAM/512 MB Nand Flash ROM
Gniazdo rozszerzeń czytnik kart SD/MMC
System operacyjny MS Windows CE 5.0
Moduł GPS 12-kanałowy SiRFStar III
Oprogramowanie nawigacyjne Blaupunkt/TeleAtlas

Wykaz map
Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina, Węgry, W zestawie mapa głównych dróg Europy Zach.: Andora, Austria, Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Lichteinstein, Luksemburg, Monako, Niemcy, Portugalia, San Marino, Szwajcaria, Watykan, Włochy

Ceny
Lucca 3.3 (Europa Środkowo-Wschodnia) 899 zł
Lucca 3.3 WEU (Europa Środkowo-Wsch. + Europa Zach. na DVD) 999 zł


EASYDRIVER NAVI 007

Ten niedrogi nawigator poprowadzi nas przez najmniej znane drogi, uliczki i ścieżki

Oprogramowanie, z jakim oferowane jest to urządzenie to m.in. AutoPilot v.6.5.20 oraz v.7.0.54. Wcześniejsza wersja zawiera 826 planów adresowych miast oraz 3015 planów nawigacyjnych miast i miejscowości. Ostatnia aktualizacja uwzględnia dane adresowe wszystkich miejscowości w Polsce. Sieć drobnych uliczek, dróg polnych i zwykłych ścieżek jest tak obszerna, że na próżno szukać ich na mapach konkurencyjnych. Urządzenie jest klasycznym przykładem PND bazującego na oprogramowaniu Windows CE 5.0 z nakładką graficzną, ułatwiającą dostęp do podstawowych funkcji: nawigacji, przeglądania zdjęć, odtwarzania filmów i plików MP3 oraz menu regulacji i ustawień pracy sprzętu. W EasyDriver zastosowano 3,5-calowy ekran dotykowy QVGA, odbiornik SiRFStar III oraz niezbędne do ładowania map i plików multimedialnych gniazdo kart pamięci SD.

Dane techniczne
Procesor Samsung S3C2440 400 MHz
Ekran 3,5", QVGA, 320 x 240 pikseli
Pamięć 32 MB ROM/64 MB SDRAM
Gniazdo rozszerzeń czytnik kart SD/MMC
System operacyjny MS Windows CE 5.0
Moduł GPS 20-kanałowy SiRFStar III
Oprogramowanie nawigacyjne AutoPilot v.6.5.20 oraz v.7.0.54

Wykaz map Polska szczegółowo oraz główne drogi Europy

Cena 790 zł

REKLAMA

NAVIGON 2100

Kompaktowy i łatwy w obsłudze kusi doskonałym oprogramowaniem i nietuzinkowym stylem
Najmniejszy przedstawiciel rodziny Navigon nie ustępuje pola wy- żej notowanym cenowo modelom. Stworzona przez firmę funkcja Lane Assistant (Asystent Pasa Ruchu) sygnalizuje z odpowiednim wyprzedzeniem konieczność zjazdu na określony pas podczas jazdy na drogach wielopasmowych i autostradach. Dzięki ulepszonej funkcji obliczania trasy i wysokiej jakości podzespołom jednostka ta w krótkim czasie wskazuje najlepszą drogę do celu. Zawsze też podpowie, gdzie znajduje się najbliższy warsztat czy stacja benzynowa wybranego koncernu (2 mln obiektów zapisanych na mapie Europy). Moduł SiRFStar III GPS zapewnia optymalne ustalanie położenia. Urządzenie jest wyposażone w szybki procesor 400 MHz, 64 MB pamięci ROM i 64 MB RAM, a trasa wyświetlana jest w trybie dwu- lub trójwymiarowym na 3,5-calowym ekranie. Zintegrowana bateria litowo-jonowa 1100 mAh zapewnia pełne zasilanie przez maksymalnie 3,5 godziny. Urządzenie waży zaledwie 160 gramów, co oznacza, że jest najlżejsze na rynku. Oprócz kompaktowej budowy oraz zaawansowanej technologii, także niska cena i szeroki zakres map czynią ten system niezwykle atrakcyjnym. Navigon 2100 zawiera mapy 17 krajów, w tym po raz pierwszy pełne pokrycie Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Austrii i Węgier.

Dane techniczne
Procesor Samsung 400 MHz
Ekran 3,5" QVGA
Pamięć 64 MB DRAM/64 MB Flash ROM
Gniazdo rozszerzeń czytnik kart SD/MMC
System operacyjny MS Windows CE 5.0
Moduł GPS 20-kanałowy SiRFStar III
Oprogramowanie nawigacyjne Navigon/Navteq

Wykaz map
Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Litwa, Łotwa, Macedonia, Serbia i Czarnogóra, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia

Cena (Navigon 2100) 899 zł


GARMIN NÜVI 200

Obok podstawowych funkcji oferuje przeglądarkę zdjęć oraz możliwość tworzenia własnych baz fotoradarów

Garmin nüvi 200 to urządzenie o ultracienkiej obudowie z polskim menu oraz dwuwariantowym oprogramowaniem. Podstawowy model nüvi 200 dostarczany jest z zestawem map na Europę Środkową i Wschodnią (w tym Polskę). W nowej linii systemów nawigacyjnych zastosowano kilka innowacyjnych rozwiązań. Urządzenie w pełni obsługuje polski alfabet - zarówno podczas wprowadzania własnych punktów POI, jak i w trakcie wyświetlania na ekranie wszelkich opisów. Ponadto, zastosowano całkowicie wbudowaną antenę w miejsce stosowanej dotychczas anteny uchylnej. Dzięki temu jednostka ma zaledwie 20 mm grubości. Obok wszystkich nowości, urządzenia serii nüvi 200 w dalszym ciągu zapewniają użytkownikowi możliwość skorzystania z przydatnych w czasie podróży funkcji: przelicznika walut i jednostek, przeglądarki zdjęć, kalkulatora oraz zegara wskazującego czas w 4 strefach czasowych jednocześnie. Garmin nüvi 200 wyposażone są również w funkcję Garmin Lock - umożliwiającą zablokowanie urządzenia w przypadku jego kradzieży, zmianę ekranu star towego na dowolnie wybrany przez użytkownika, jak również zmianę ikony symbolizującej pojazd na ekranie mapy. Skorzystać można także z możliwości zainstalowania w pamięci urządzenia własnych punktów POI i ustalenia dla nich alarmów na wypadek zbliżenia do tych lokalizacji lub przekroczenia prędkości. Do tego celu wykorzystać można dostępne darmowo w Internecie bazy takich punktów i załadować je poprzez darmowe oprogramowanie POI Loader.

Dane techniczne
Procesor b.d.
Ekran 3,5", TFT, 320 x 240 pikseli
Pamięć 64 MB DRAM/240 MB Nand Flash ROM
Gniazdo rozszerzeń czytnik kart SD/MMC
System operacyjny MS Windows CE 5.0
Moduł GPS 20-kanałowy SiRFStar III
Oprogramowanie nawigacyjne GP Mapa lub City Navigator Eastern Europe NT v 9.0

Wykaz map

programu GP Mapa 2007 - Polska szczegółowo
programu City Navigator Eastern Europe NT v 9.0 - Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja oraz główne drogi Europy Zachodniej

Cena 999 zł

REKLAMA

REKLAMA