Wideorejestrator - kamera pod lusterko

Uchroń się przed niesłusznym oskarżeniem o łamanie przepisów. Nagrywaj zaskakujące sytuacje na drodze i podziel się nimi w sieci. Spraw sobie własną czarną skrzynkę!

GOCLEVER DVR HD PRO

Po co mi to?
W sieci znajdziesz tysiące filmików dokumentujących wyczyny naciągaczy – nawet przechodniów, którzy rzucają się pod maskę, by wyłudzić odszkodowanie. Czasem taki rejestrator może się przydać podczas stłuczki – udowodni, że to Ty jechałeś na zielonym.

Jak to działa?
Kamera zaczyna nagrywanie w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce auta. Nagrywa krótkie, zwykle jednominutowe, fragmenty. W zależności od rodzaju, urządzenie może dodatkowo korzystać z odbiornika GPS i rejestrować, gdzie i z jaką prędkością porusza się auto. Dane gromadzone są na karcie pamięci. Gdy cała karta zostanie zapełniona, kolejne zapisy będą zastępowały najstarsze.

 

Co, jeśli zapomnę zgrać materiał ze stłuczki?
Zwykle rejestratory mają wbudowane czujniki przeciążeń. W sytuacji, gdy urządzenie zarejestruje nagły wstrząs, materiał z danego momentu przenoszony jest do osobnego folderu, zabezpieczonego przed nadpisywaniem.

Ile to kosztuje?
Sensowną jakość nagrania, czyli taką, z której da się odczytać np. numer rejestracyjny auta, oferują już urządzenia za około 300 zł.

Co jeszcze potrafi?
Niektóre rejestratory mają funkcję aparatu fotograficznego i mogą posłużyć do zbierania materiału zdjęciowego z miejsca stłuczki. Są też takie, które mają wbudowany czujnik ruchu i własne zasilanie – będą rejestrowały obraz przed samochodem nawet po wyłączeniu silnika, np. na parkingu.

Czy zapis z rejestratora może być dowodem w sądzie?
Oczywiście, choć może zajść konieczność powołania biegłego, który potwierdzi, że nagranie nie zostało zmanipulowane. Sąd zapewne nie uwzględni informacji o zanotowanej prędkości, bo sprzęt ten nie ma legalizacji ani dokumentów wymaganych w przypadku urządzeń pomiarowych. Często jednak pokazanie nagrania samemu sprawcy przekonuje go o jego winie i oszczędza czasu na wizyty w sądzie.

Na co spojrzeć przed zakupem?
Dobrze, by rejestrator zapisywał obraz z szybkością 30 klatek na sekundę i w rozdzielczości minimum 1280x760 pikseli. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy będzie zapis, co pozwoli np. na odczytanie numerów rejestracyjnych innego auta. Ważne jest też pole widzenia obiektywu kamery – 120 stopni to minimum. Nie zaszkodzi, jeśli urządzenie będzie wyposażone w diody emitujące podczerwień – lepiej poradzi sobie z rejestracją obrazu w nocy.

REKLAMA