Wymiana koła

Niejeden kierowca przynajmniej raz w życiu złapał kapcia – i to w najmniej oczekiwanym momencie, np. po zmroku. Zobacz, jak skorzystać z zestawu naprawczego lub sprawnie zmienić koło w samochodzie.

Test opon letnich 2014

Znajdź bezpieczne miejsce
Nawet jeśli do uszkodzenia opony doszło na mało uczęszczanej drodze, zjedź na pobocze. Auto ustaw najlepiej w taki sposób, żeby nie zmieniać koła od strony osi jezdni. Bez powietrza w kole możesz przejechać z niewielką prędkością kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Załóż kamizelkę i od strony nadjeżdżających samochodów ustaw trójkąt ostrzegawczy.  

REKLAMA

Zestaw naprawczy
Tak się go używa
Wykręć zaworek koła („klucz” jest w zestawie). Na tzw. stopkę wentyla załóż rurkę i wprowadź do wnętrza całą zawartość środka uszczelniającego. Na koniec zakręć wentyl.  

Uzupełnij ciśnienie
Napompuj koło (kompresor jest w zestawie) i przejedź autem kilka metrów (uszczelniacz musi się równomiernie rozprowadzić). Dopompuj do wartości zalecanej przez producenta (inf. na słupku lub przy wlewie paliwa).  

Koło zapasowe/"dojazdówka"
Luzowanie śrub
Zanim podniesiesz auto, poluzuj śruby. Jeśli są zapieczone, pomóż sobie nogą. Felgi aluminiowe mogą korodować w miejscu styku ze stalową piastą. Wtedy koła nie da się zdjąć. Naprzemiennie uderzaj w górną i dolną część opony. Powinno pomóc.

Podnoszenie
Miejsce podłożenia lewarka jest oznaczone (wgłębienia w widocznej lub dolnej części progu). Zanim podniesiesz auto, zaciągnij hamulec postojowy i wrzuć bieg. Jeśli stoisz na górce, zablokuj kamieniami koła po przeciwnej stronie. W zimie pod lewarek podłóż deskę.  

Przykręcanie
Zanim założysz koło zapasowe, piastę pokryj smarem. Śruby przykręcaj zawsze metodą na krzyż lub co drugą. Dzięki temu koło będzie idealnie przylegało do piasty. Dokręć śruby po opuszczeniu auta na ziemię.  

Uzupełnienie ciśnienia
Nawet jeśli jesteś wyjątkowo skrupulatny i uzupełniasz ciśnienie w kole zapasowym bądź dojazdowym, nie ominie Cię wizyta na stacji. Ciśnienie trzeba skontrolować. Nie zwlekaj też z naprawą uszkodzonego koła.  

To Ci się przyda
Jeśli masz smartfona, ściągnij darmową aplikację, dzięki której Twój telefon zamieni się w latarkę – na wypadek, gdybyś jej zapomniał. W nocy przyda Ci się też magnetyczna lampa błyskowa, którą przy zmianie koła można postawić na dachu auta (ważne na ruchliwej drodze). I nie zapominaj o rękawiczkach i końcówce patentowej (do śrub).

REKLAMA