Wymiana oleju silnikowego

Nie czekaj z wymianą. Nie ma co próbować przechytrzyć producenta, określającego częstotliwość wymiany oleju w silniku. Konstruktorzy wiedzą najlepiej, co jest dla silnika najzdrowsze. Zwlekanie z wymianą oleju może drogo kosztować.

Oleje silnikowe
UNIWERSALNY. PLATINUM SYNTHETIC. Klasa lepkości SAE: 5W40Zawiera zestaw dodatków, które zapobiegają powstawaniu zanieczyszczeń i poprawiają osiągi. www.orlenoil.plcena: 28 zł

 

REKLAMA

Jeśli na wyświetlaczu Twojego nowoczesnego auta zbliża się nieuchronnie termin wymiany oleju, nie udawaj, że tego nie dostrzegasz. Gdy samochód nie ma takich udogodnień, poszukaj pod maską zawieszki z informacją o ostatniej wymianie. Nie masz pojęcia, kiedy miała miejsce? Tym bardziej nie zwlekaj.

Szczególnie teraz, po okresie zimowym, warto sprawdzić, czy olej silnikowy nie kwalifikuje się do wymiany. Zima to okres, który wystawił silnik na ciężką próbę. Jeśli zwykle podróżujesz na krótkich dystansach i silnik w Twoim aucie nie rozgrzewał się do optymalnej temperatury, skraplająca się woda nie miała szans na odparowanie. Możesz to sam sprawdzić - odkręć korek wlewu oleju i sprawdź, czy nie jest pokryty masłowatym nalotem. Podobny objaw można zaobserwować, gdy niedomaga uszczelka pod głowicą, ale wówczas łączy się to zwykle z ubywaniem płynu w układzie chłodzenia - jeśli jego stan nie budzi podejrzeń, nie ma się co martwić na zapas. Przy okazji rzuć okiem na wskazanie bagnetu oleju - jeśli auto ma znaczny przebieg, kto wie, czy smarowidła nie zaczęło szybko ubywać.

Oba przypadki są groźne dla silnika. W pierwszym woda w oleju silnikowym pogarsza jakość filmu olejowego, który tworzy warstwę chroniącą elementy silnika, zapobiegając tarciu metalu o metal. Druga sytuacja jest groźniejsza - w miarę obniżania się poziomu oleju, mniejsza ilość smarowidła pozostającego w silniku musi pracować intensywniej, zbierając zanieczyszczenia i szybciej się przy tym zużywając. To zaś przekłada się na pogorszenie osiągów, a w dłuższym okresie powoduje zwiększenie zużycia elementów jednostki napędowej, jej przegrzanie, a nawet całkowite zatarcie. O kosztach związanych z taką awarią wspominać chyba nie trzeba.

Jeśli więc planujesz cieszyć się swoim autem jeszcze przez długi czas, nie oszczędzaj na wymianie oleju i towarzyszącej jej każdorazowo zmianie filtra. Jeśli nie masz pewności, jakie parametry powinien spełniać olej silnikowy odpowiedni dla jednostki napędowej w Twoim aucie - zapytaj w serwisie. Jeśli samochód nie jest najmłodszy, a nie wiesz, jaki olej stosował jego poprzedni właściciel, wybierz olej półsyntetyczny o parametrach sugerowanych przez producenta - co prawda auto może jeździć na syntetyku "do śmierci", ale zwykle właściciele starszych aut przechodzą na tańszy olej półsyntetyczny, by ograniczyć koszty każdorazowej wymiany. Którego producenta olejów warto polecić najbardziej? Każdego, który oferuje olej silnikowy spełniający normy i wymagania przewidziane przez producenta silnika. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na opakowaniu.

Tekst Adam Majcherek

REKLAMA