Wymień, zanim stracisz

Jeśli właśnie kupiłeś auto z drugiej ręki, ostatnią rzeczą o jakiej marzysz są kolejne wydatki. Ale nie oszczędzaj na wymianie niektórych podzespołów, bo może Cię to słono kosztować.

Wymień, zanim stracisz

Największym błędem, jaki popełniamy przy zakupie samochodu jest wydanie na niego wszystkich oszczędności. Jeśli pojazd nie jest najnowszy, można być niemal pewnym, że czymś nas zaskoczy.

Zamiast ślepo wierzyć w informacje od poprzedniego właściciela, warto po zakupie wybrać się na podstawowy przegląd, by sprawdzić stan zawieszenia, hamulców, opon, paska rozrządu oraz stan płynów eksploatacyjnych.

Konsekwencje niewymienienia na czas oleju silnikowego odczujemy po przejechaniu tysięcy kilometrów. Zerwany rozrząd będzie kosztował życie silnika, ale zerwany przewód hamulcowy może nas kosztować życie.

Zaniedbanie = kosztowny skutek

Nadwerężony pasek rozrządu

Jeśli zerwie się podczas jazdy, rozpędzone tłoki „spotkają” się z zaworami i zrobią w silniku niezły bałagan. Silnik trzeba rozebrać i wymienić uszkodzone części. Stosunek wydatków to 1 : 4–5. Wyjściem awaryjnym jest montaż sprawnego silnika używanego.

Pasek rozrządu: 1000 zł                                  Remont silnika: 4500 zł

Płyn chłodzący Marne j jakości

Płyn warto wymieniać co 6 lat. Zapobiega on przegrzaniu silnika i smaruje pompę wody. Kiepski płyn doprowadzi do wzrostu temperatury i uszkodzenia głowicy silnika. Głowicę trzeba wtedy spawać, planować (szlifować) i wymienić pod nią uszczelkę.

Płyn chłodzący: 150 zł                                 Pęknięta głowica: 1350 zł

Uszkodzony sworzeń wahacza

Nie lekceważ stuków w zawieszeniu i tzw. ściągania auta podczas jazdy. Powodem prawdopodobnie jest zużycie sworznia wahacza. Przy okazji niszczą się również opony. Najgorsze, że wahacz może się urwać, uszkadzając błotnik i krzywiąc drążek kierowniczy.

Sworzeń wahacza: 150 zł                               Urwany wahacz 1500 zł

REKLAMA