Wypadki z udziałem dzieci

Wypadki komunikacyjne to w Polsce najczęstsza przyczyna zgonów dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat. By zmniejszyć ryzyko wypadku, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. 

1. Cofaj uważnie Dziecko o wzroście ok. 100 cm może zniknąć za tylnym słupkiem lub bagażnikiem i będzie niewidoczne, nawet gdy patrzysz w lusterka. Obok szkół i placów zabaw uważaj szczególnie.

2. Wypatruj rowerów W 2013 r. dzieci były sprawcami co piątego wypadku z udziałem roweru. Wyprzedzając rowerzystę, do przepisowego metra odległości dolicz kolejne pół.

3. Koncentruj się Jadąc 50 km/h, w ciągu 2 sekund pokonujesz prawie 30 m. Jeśli zerkasz w tym czasie na reklamy, możesz potrącić dziecko wybiegające spomiędzy zaparkowanych samochodów.

4. Zatrzymaj się przed „stopem” Według badań ponad 1/3 kierowców przejeżdża obok tego znaku nie zatrzymując się. Nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu były w Polsce w 2013 r. przyczyną ponad 4 tys. wypadków.

5. Zwolnij Znaki ograniczenia prędkości w sąsiedztwie szkół nie są stawiane przypadkowo. Pieszy uderzony przez pojazd jadący z prędkością 40 km/h ma o 2/3 większe szanse na przeżycie niż uderzony przez auto jadące 10 km/h szybciej.

REKLAMA