[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.3

Wypadki z udziałem pieszych

Aż 34,2% osób, które poniosły śmierć na naszych drogach to piesi. Wypadki z ich udziałem są drugim najczęstszym rodzajem zdarzenia drogowego.  

Anatomia wypadku Wypadek na drodze – zwykły pech, czy czyjeś zaniedbanie?

1. NIEBEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ
Jak mówi Tomasz Kutycki, specjalista ratownictwa medycznego w Centrum Ratownictwa, „prędkość pojazdu jest głównym czynnikiem wpływającym na rodzaj obrażeń pieszego, ale niejedynym. Liczą się również wiek pieszego, masa jego ciała, stan zdrowia i konstrukcja pojazdu”. Gdy auto uderzy z prędkością 30 km/h, pieszy ma ok. 90% szans na przeżycie, przy 50 km/h jego szanse spadają do 40-60%.

2. NA RATUNEK
Podstawa ratowania to zabezpieczenie miejsca wypadku i telefon pod nr 112. W warunkach normalnych nie wolno transportować potrąconego – można wtedy przerwać rdzeń kręgosłupa, który po wypadku jest niestabilny. Dajmy sobie 10 sekund na ocenę (wizualną i dotykową), czy ofiara oddycha i jest przytomna. Ważne, by potrąconemu zapewnić komfort termiczny, można okryć go własną kurtką lub bluzą. Dariusz Kowalewski, ratownik medyczny, podkreśla, że potrąconego nie wolno układać w pozycji tzw. bezpiecznej, tylko zostawić w pozycji zastanej.

REKLAMA

NARAŻONE NACZYNIA Poszkodowanego nie należy ruszać. Istnieje ryzyko, że miednica się przemieści i uszkodzi naczynia krwionośne. 

KRĘGOSŁUP I SZYJA To najbardziej narażone na urazy części ciała – już przy prędkości uderzenia 10 km/h.

70 KM/H Gdy samochód uderzy w pieszego z taką prędkością lub większą, nie ma on szans na przeżycie.

Z badań Departamentu Transportu w Wielkiej Brytanii wynika, że potrącenie pieszego z prędkością 30 km/h może być dla niego tym, czym upadek z prawie czterech metrów (co odpowiada wysokości mniej więcej pierwszego piętra). Dwa razy wyższa prędkość rodzi takie skutki, jak upadek z piątego piętra, czyli z wysokości ponad dwunastu metrów.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij