Wyprzedzanie – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wszyscy kierowcy znają ogólną zasadę, że wyprzedza się z lewej strony, a czy można to też robić z prawej i w jakich sytuacjach − już nie wszyscy wiedzą. Wyjaśniamy i przypominamy, jakie są przepisy i na co pozwalają.

Wyprzedzanie Shutterstock
Wyprzedzanie

Wyprzedzamy nie tylko inne samochody, które jadą tą samą drogą wolniej niż my, ale również rowerzystów, wózki widłowe, motocykle, pieszych lub kolumny ludzi, które możemy spotkać na drogach. W każdym z tych przypadków musimy się kierować przepisami, by wyprzedzić bezpiecznie. Wyprzedzanie jest bowiem jednym z najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, dlatego trzeba go wykonywać odpowiedzialnie, a nie bezmyślnie. Podstawowe i konieczne warunki do bezpiecznego wyprzedzania to dobra widoczność i odpowiednia ilość miejsca, które pozwolą wykonać je tak sprawnie, żeby nie tylko nie utrudnić ruchu na drodze innym kierowcom, ale przede wszystkim nie stworzyć niebezpiecznej sytuacji. Przy wyprzedzaniu mniej chronionych użytkowników dróg, czyli pieszych, rowerzystów, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch itp., bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu, który nie powinien być mniejszy niż 1 metr.

REKLAMA

 

Wyprzedzanie Shutterstock
Wyprzedzanie

Czasami można wyprzedzać z prawej strony

Przepisy dopuszczają taką możliwość, ale nie na wszystkich drogach. Na jednokierunkowej, na której wydzielono pasy ruchu, można wyprzedzać z prawej strony, ale jeśli pasów nie wydzielono, jest to zabronione, nawet gdy droga jest na tyle szeroka, że można byłoby na niej bez problemu ten manewr wykonywać. Natomiast w wypadku drogi dwukierunkowej wyprzedzać z prawej w terenie zabudowanym można tylko wtedy, jeśli są wydzielone co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, a jeśli droga znajduje się poza terenem zabudowanym − muszą być przynajmniej trzy takie pasy. Na rondach, podobnie jak na jezdniach jednokierunkowych, wyprzedzić z prawej strony można wtedy, jeśli są wyznaczone pasy ruchu. Zawsze z prawej strony wyprzedzamy tramwaj (pojazd szynowy), chyba że jest to niemożliwe, bo tory znajdują się na wydzielonym pasie zieleni albo i samochód, i tramwaj jadą drogą jednokierunkową. Oczywiście również tylko z prawej strony wyprzedza się samochód, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo. Z przepisów wynika więc, że można wyprzedzać z prawej strony np. na autostradzie. Lepiej tego jednak nie robić, bo takie zachowanie może sprowokować niebezpieczną sytuację, np. kiedy samochód jadący lewym pasem ustępuje miejsca szybciej jadącemu od niego pojazdowi i zjeżdża na prawy pas, nie widząc, i też nie spodziewając się, że z prawej strony wyprzedza go inne auto.

Kiedy nie wolno wyprzedzać?

Na wszystkich drogach nie wolno wyprzedzać:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka,
  • kiedy kierowca zbliża się do zakrętu oznaczonego znakami ostrzegawczymi (niebezpieczny zakręt w lewo lub w prawo lub kilka niebezpiecznych zakrętów)
  • na skrzyżowaniu (z wyjątkiem ronda i tych, na których ruch jest kierowany).

W wymienionych przypadkach nie można wyprzedzać również z prawej strony na drogach jednokierunkowych z wydzielonymi pasami ruchu. Zabronione jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, a także na przejazdach dla rowerów lub bezpośrednio przed nimi (z wyjątkiem tych miejsc, na których ruch jest kierowany), na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim. Na obszarze zabudowanym nie wolno też wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego, ale można to robić w terenie niezabudowanym.

Wyprzedzanie Shutterstock
Wyprzedzanie

Jak się zachować przy wyprzedzaniu

Kierowca wyprzedzanego samochodu nie może przyspieszać w trakcie tego manewru ani bezpośrednio po nim. Natomiast kierowca pojazdu wolnobieżnego, ciągnika lub pojazdu bez silnika powinien ułatwić innym wyprzedzenie go, dlatego przepisy nakazują mu zjechanie jak najbardziej w prawo lub, jeśli trzeba, zatrzymanie się.

Gdzie wyprzedzanie jest dopuszczalne

Wyprzedzać można również w tych miejscach, w których z zasady jest zabronione, czyli np. na przejściach dla pieszych, przejazdach rowerowych i skrzyżowaniach, ale pod jednym warunkiem − jeśli ruch na nich jest kierowany, co oznacza, że jest regulowany przez osobę do tego uprawnioną lub przez sygnalizację świetlną. Jeśli więc są światła na przejściu dla pieszych, nie obowiązuje zakaz wyprzedzania. Także w miejscach oznaczonych znakiem zakazu wyprzedzania (który zabrania wyprzedzania pojazdem silnikowym pojazdów silnikowych wielośladowych) można wyprzedzać pojazdy jednośladowe, czyli rowery, motocykle jednośladowe, ale oczywiście pod warunkiem, że nie narusza się zasad bezpieczeństwa ruchu. Podobnie jest z linią ciągłą, jeśli kierowca chce wyprzedzić np. rowerzystę i ma tyle miejsca, że nie najedzie na linię a jednocześnie zachowa wymagany przepisami odstęp od niego, może to zrobić.

 

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA